ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 AH-64 Apache

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty20/11/2019, 22:36

На Мароко му е одобрена продажба на 36 комада,просечна цена за комад 118 милиони долари,нормално со вклучена цена за транспорт,обука,опрема...
118 МИЛИОНИ ДОЛАРИ КОМАД...

Morocco cleared to buy 36 Apache helos
https://www.janes.com/article/92722/morocco-cleared-to-buy-36-apache-helos

Morocco has been cleared to buy 36 Boeing AH-64E Apache Guardian attack helicopters for an estimated value of USD4.25 billion.

The equipment listed in the DSCA notification is standard to the AH-64E, while the weapons comprise Lockheed Martin AGM-114L/R Hellfire air-to-surface missiles; BAE Systems Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) laser-guided rocket kits and over 5,000 70 mm rockets; and Raytheon AIM-92H Stinger air-to-air missiles. Defensive countermeasures will also be provided for the helicopters, as will Manned-Unmanned Teaming-2 (MUMT-2) equipment for the on-board control of unmanned aerial vehicles (UAVs).
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1015

AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty21/11/2019, 16:34

Таман колку за еден да купиш 6 воружени турбопропелери .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty21/11/2019, 16:51

Ма за тие пари се купуват и млазни авиони, него како идат цениве нагоре ние ке немаме во иднина ни асална воздушна борбена компонента, мислам на асален крволочен борбен хеликоптер
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty20/12/2019, 16:39

Од земја која "сама" произведувала хеликоптери,а сега има проблеми да ги одржува во поголем број во летна состојба,сега "сака" да купува,ни пет ни шест Апачи

Ukraine wants to buy AH-64 Apache helicopters
https://defence-blog.com/news/ukraine-wants-to-buy-ah-64-apache-helicopters.html
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9009

AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty20/12/2019, 22:12

Што ќе им се побогу AH-64-ки... сем ако не сакаат да им обезбедат на русите пристоен target practice? Rolling Eyes

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty21/12/2019, 20:23

Па сигурно сами одлучиле,при здрав разум,пошто Ми-24 не им се погоди,доста изгубија од нив во војната за Крим Smile
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9009

AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty21/12/2019, 21:06

Зборот ми е... џабе ќе им бидат, не можат да проектираат некоја надмоќ во така хаотичен регион (Донбас или Крим), кои патем сега се начичкани со сериозни ПВО системи.
САД или Израел како корисници на АН-64 се друго... они доминираат и во воздух и на земја.

Но, нивни се парите.. они си знаат најдобро. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
AH-64 Apache - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AH-64 Apache   AH-64 Apache - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
AH-64 Apache
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: