ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 AWACS

Go down 
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: AWACS   AWACS Empty20/7/2013, 18:13

AWACS - Airborne Warning And Control System(Воздушно Предупредување И Контролен Систем)
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty20/7/2013, 18:13


Boeing E-3 Sentry
AWACS 800px-Usaf.e3sentry.750pix
AWACS 756px-E3_sentry_zh101_kemble_arp

Boeing E-767
AWACS E-767_%28501.2%29

Saab-340
AWACS 800px-Saab340AEW%26C

Embraer R-99
AWACS 800px-Aeronaves_%C3%81gata_7_%288786699588%29

KJ-2000
AWACS 800px-Kongyu_2000%2C_People%27s_Liberation_Army_Air_Force%2C_China

Beriev A-50
AWACS 800px-Beriev_A-50EI_Mainstay2009

Tupolev Tu-126
AWACS A-4_VA-45Det1_CVS-11_intercept_Moss_NAN8-73
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty20/7/2013, 18:15

AWACS 139754_171717240_A50AWACS
AWACS 139754_59727736_A50AWACS2


AWACS 139754_80808114_A50AWACS3
AWACS 139754_196248279_A50AWACS4
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty25/7/2013, 19:59

Веднаш ми текна на реакцијата на Израел по продажбата на AWACS на Саудиска АрабијаSmile 

Но и не се за потценување да бидеме реални, реакцијата на Израел беше оправдана а тоа беше во осумдесеттите при крајот поточно на војната помеѓу Ирак и Иран која ќе остане запаметена како масовна кланица и причина зошто Иран се дига воено но сепак заканата не доаѓа од Ирак кој се освежи со Абрамси и F-16 како и со новиот договор од 4 милијарди со русија според кој Ирак ќе добие и MI-2, Pantsyr и најверојатно С-300.

Но интересен податок кој го сретнав и не ме зачуди според кој од 140 соборени непријателски воздухоплови минимум 60 се соборени со асистенција од AWACS и ова ни одгатнува од каде доаѓа западната супериорност во небото а оттаму и на копно.

Многу интересна и посебна приказна е употребата на AWACS кај носачите на авиони поради тоа што го зголемуваат дометот и заштитата на целата група односно говориме за заштита од 700 километри минимум што во пракса значи дека е тешко било кои непријателски летала да се приближат до носачот имајќи предвид дека има пресретнувачи кои се на stand by во секое време и се што треба е Shooter да стисне копче на табела каде убаво му е објаснето колку сила треба за да воздухопловот не падне в море што би било срам денес.

Без AWACS овие Carrier Battle Group би биле многу ранливи посебно од брзи авиони дури и МИГ-25 би бил закана кој во Ирак собори и Хорнет кој е на секој НАТО носач како повеќенаменски авион(освен верзијата за Електронска војна) а вака со AWACS единствена солидна закана е Оскар или Кило но и можеби масовен воздушен напад.

Не може кога ги спомнав носачите да не заборавам и Кинеската програма за модифицирање на DF-21 во прецизна ASBM која може да уништи носач макар и се движел на максимални 34 knots.

Секој од овие AWACS има посебни карактеристики па и надградби исто така зависи и радарот само го следев грчкиот Ембраер но незнам што се случи, беше на поправка па сега дали е активен незнам.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty25/7/2013, 20:07

Фала Богу... AWACS-от се очите и ушите на воздушното бојно поле. Со онеспособување на противничката ПВО тоа ВВ кое е нападнато е буквално глуво и слепо и еден пилот неможе да се ослони на ништо друго освен на својот радар, што во никој случај не е доволно.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty25/7/2013, 20:14

Bez ljutish - ama ne znam od kade da pochnam da go koregiram tekstov...eden kup na pogreshni podatoci ima...
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty27/7/2013, 14:01

За време на Косвската криза 99г како пандан на АВАКС ,французите ја искористија територијата на Македонија да го испробаат својот систем ЈАСТРАС ,осмтрачки радар монтиран на хеликоптер .Дали знае некој дали системот влезе во официјална уптреба во Француската армија?
Бидејќи Макеонија е многу мала територија за користење на АВАКС од чисто воен аспект дали хеликоптер со радар би бил корисен во системот на вв и пво?
Руска варијанта.
https://www.youtube.com/watch?v=A8blSifdWBE
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty12/2/2014, 00:21

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
AWACS Empty
ПишувањеПредмет: Re: AWACS   AWACS Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
AWACS
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: