ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Leopard MBT 1/2

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty3/7/2013, 22:50

Leopard MBT 1/2 1014087_496750167064023_262655442_n

Каква мрцина!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 17:45

Leopard MBT 1/2 Z4ydvCX

Leopard MBT 1/2 BQz2Rmo

Полски 2А4.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 18:15

Војска Пољске од Немачке купује 166 тенкова типа Леопард 2А5. Вредност уговора је око 200 мил евра.
Поред куповине тенкова планира се и куповина транспортних и инжењерских средстава.План је да се са овим тенковима опреме 34 и 9 тенковска бригада пољских ОС.

Ова го имаше на ФБ страната на Борбени Ефективи, пошто на фб ги има секакви.. Да прашам вистина или не ? Пошто 2А5-ки, па и за 200 милиона 166 парчиња нереално ми стои.. доаѓа по милион и 200, да чини еден тенк (горе долу)Што е работа па толку ниска цена ?

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 18:55

Сумата е таа (200 милиона евра), бројката на тенкови е за 50 парчиња помала. Smile 
Станува збор за 116 комада Leopard 2A5 (1,720,000 € по тенк) .
http://www.janes.com/article/29260/poland-to-buy-116-leopard-2s-from-germany
Постоечките Leopard 2A4 ќе ги модернизираат на Leopard 2PL, кој ќе изгледа отприлике вака:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=11831

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 19:06

Ама сепак, нели е ниска цената ? Кога гледам вакви зделки ми се плаче што не вмешуваме прсти ние некаде .. Sad 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 19:38

Не, за плачење е кога ќе видиш како завршуваат вишоков Marder-и.


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 19:38

И едно интересно клипче од Leo 1.


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 20:41

Legija91 напиша:
Ама сепак, нели е ниска цената ? Кога гледам вакви зделки ми се плаче што не вмешуваме прсти ние некаде .. Sad 
Да порачаме и ние 150 парчиња од Русија Т-90 па ќе видиш каква убава цена ќе ни дадат...за 10-20 брат те колат, кој сакаш биди Smile 
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 20:44

Да нема забуна, станува збор за ex-bundeswehr тенкови, значи користени... не ново произведени.
Секако, сепак станува збор за модерен тенк од последна генерација (но не и најнов стандард, тоа е Leo 2А7).

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty6/11/2013, 20:50

Alvar напиша:
Да нема забуна, станува збор за ex-bundeswehr тенкови, значи користени... не ново произведени.
Секако, сепак станува збор за модерен тенк од последна генерација (но не и најнов стандард, тоа е Leo 2А7).
Камо и ниа да си купиме
Лоа 2 А4
небо и и земја во споредба со Т-72 А.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Leopard MBT 1/2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Leopard MBT 1/2   Leopard MBT 1/2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Leopard MBT 1/2
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 10Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: