ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Ловно оружје

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty4/2/2014, 01:52

Frogfoot напиша:
Не, ти имаш дозвола, ама ти треба одобрение за набавка на оружје.

проблемот е што стариов ми вика дека ја дал и дозволата заедно со пушката..можно е такво нешто ? и дали стои во МВР сеуште дека татко ми поседува дозвола за оружје ? и што треба да се направи за да се дојде до тоа одобрение за набавка на оружје ?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty4/2/2014, 10:47

Дозволата е едно, одобрението е друго. Дозволата се добива откако ќе се купи оружјето. А за да се купи оружјето мора да се добие одобрение за набавка. За да добиеш одобрение за набавка на ловечко оружје мора да имаш положено ловечки испит, да посетуваш и полагаш обука за оружје. Доколку ги има овие работи полагано сега само треба да поднесе барање во Полициска станица. Во прилог на барањето ќе достави доказ дека ги има положено испитите и ќе чека да му се издаде одобрение.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty4/2/2014, 12:18

Генерал напиша:
Дозволата е едно, одобрението е друго. Дозволата се добива откако ќе се купи оружјето. А за да се купи оружјето мора да се добие одобрение за набавка. За да добиеш одобрение за набавка на ловечко оружје мора да имаш положено ловечки испит, да посетуваш и полагаш обука за оружје. Доколку ги има овие работи полагано сега само треба да поднесе барање во Полициска станица. Во прилог на барањето ќе достави доказ дека ги има положено испитите и ќе чека да му се издаде одобрение.

А каков би бил тој доказ ? пошто ви кажувам дека он кај него не поседува никаква дозвола,пошто ја дал или на човекот,или во станица,не го сфатив баш а моментално не е дома..во полициска станица,доколку положил све ова(а занм дека има пројдено) стои ли дека он прошол тоа,и дали би му било предност,и полесно би дошол до одобрение ?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty4/2/2014, 16:17

JKD напиша:
Генерал напиша:
Дозволата е едно, одобрението е друго. Дозволата се добива откако ќе се купи оружјето. А за да се купи оружјето мора да се добие одобрение за набавка. За да добиеш одобрение за набавка на ловечко оружје мора да имаш положено ловечки испит, да посетуваш и полагаш обука за оружје. Доколку ги има овие работи полагано сега само треба да поднесе барање во Полициска станица. Во прилог на барањето ќе достави доказ дека ги има положено испитите и ќе чека да му се издаде одобрение.

А каков би бил тој доказ ? пошто ви кажувам дека он кај него не поседува никаква дозвола,пошто ја дал или на човекот,или во станица,не го сфатив баш а моментално не е дома..во полициска станица,доколку положил све ова(а занм дека има пројдено) стои ли дека он прошол тоа,и дали би му било предност,и полесно би дошол до одобрение ?

JKD Читај внимателно што ти пишувам. Значи за да добиеш одобрение за набавка МОРА да имаш положено се. Не е тоа предност туку услов за да добиеш одобрение за набавка. Ако ги положил тие има добиено соодветни потврди дека ги положил и тие се доказот кој треба да се приложи.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty4/2/2014, 18:04

Генерал напиша:
JKD напиша:
Генерал напиша:
Дозволата е едно, одобрението е друго. Дозволата се добива откако ќе се купи оружјето. А за да се купи оружјето мора да се добие одобрение за набавка. За да добиеш одобрение за набавка на ловечко оружје мора да имаш положено ловечки испит, да посетуваш и полагаш обука за оружје. Доколку ги има овие работи полагано сега само треба да поднесе барање во Полициска станица. Во прилог на барањето ќе достави доказ дека ги има положено испитите и ќе чека да му се издаде одобрение.

А каков би бил тој доказ ? пошто ви кажувам дека он кај него не поседува никаква дозвола,пошто ја дал или на човекот,или во станица,не го сфатив баш а моментално не е дома..во полициска станица,доколку положил све ова(а занм дека има пројдено) стои ли дека он прошол тоа,и дали би му било предност,и полесно би дошол до одобрение ?

JKD Читај внимателно што ти пишувам. Значи за да добиеш одобрение за набавка МОРА да имаш положено се. Не е тоа предност туку услов за да добиеш одобрение за набавка. Ако ги положил тие има добиено соодветни потврди дека ги положил и тие се доказот кој треба да се приложи.

прашав,ми кажа дека немал полагано тогаш ништо,бидејќи кога ја земал дозволата немало такви полагања и тестирања,онака ги давале дозволите...тоа значи дека треба све од ново да се прави,така ?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty4/2/2014, 18:51

JKD напиша:
Генерал напиша:
JKD напиша:
Генерал напиша:
Дозволата е едно, одобрението е друго. Дозволата се добива откако ќе се купи оружјето. А за да се купи оружјето мора да се добие одобрение за набавка. За да добиеш одобрение за набавка на ловечко оружје мора да имаш положено ловечки испит, да посетуваш и полагаш обука за оружје. Доколку ги има овие работи полагано сега само треба да поднесе барање во Полициска станица. Во прилог на барањето ќе достави доказ дека ги има положено испитите и ќе чека да му се издаде одобрение.

А каков би бил тој доказ ? пошто ви кажувам дека он кај него не поседува никаква дозвола,пошто ја дал или на човекот,или во станица,не го сфатив баш а моментално не е дома..во полициска станица,доколку положил све ова(а занм дека има пројдено) стои ли дека он прошол тоа,и дали би му било предност,и полесно би дошол до одобрение ?

JKD Читај внимателно што ти пишувам. Значи за да добиеш одобрение за набавка МОРА да имаш положено се. Не е тоа предност туку услов за да добиеш одобрение за набавка. Ако ги положил тие има добиено соодветни потврди дека ги положил и тие се доказот кој треба да се приложи.

прашав,ми кажа дека немал полагано тогаш ништо,бидејќи кога ја земал дозволата немало такви полагања и тестирања,онака ги давале дозволите...тоа значи дека треба све од ново да се прави,така ?

Да. Мора се одново.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty4/2/2014, 18:52

Генерал напиша:
JKD напиша:
Генерал напиша:
JKD напиша:


А каков би бил тој доказ ? пошто ви кажувам дека он кај него не поседува никаква дозвола,пошто ја дал или на човекот,или во станица,не го сфатив баш а моментално не е дома..во полициска станица,доколку положил све ова(а занм дека има пројдено) стои ли дека он прошол тоа,и дали би му било предност,и полесно би дошол до одобрение ?

JKD Читај внимателно што ти пишувам. Значи за да добиеш одобрение за набавка МОРА да имаш положено се. Не е тоа предност туку услов за да добиеш одобрение за набавка. Ако ги положил тие има добиено соодветни потврди дека ги положил и тие се доказот кој треба да се приложи.

прашав,ми кажа дека немал полагано тогаш ништо,бидејќи кога ја земал дозволата немало такви полагања и тестирања,онака ги давале дозволите...тоа значи дека треба све од ново да се прави,така ?

Да. Мора се одново.
Ок,фала многу Генерале vojnik vesel 
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty8/3/2014, 00:21

beowulf напиша:
beowulf напиша:
Еден мал тест за тоа колкав удар имаат куглите на 15тина метри во челична плоча со дебелина од 5мм.

Ловно оружје - Page 6 310_zps49d013b4

Ловно оружје - Page 6 311_zpsef7f5277

Горе лево Белом кугла, горе десно Нобел Спорт кугла, долу Ламбро кугла, а како шлаг на тортата беше еден фишек со сачми четворки(4.5мм) кои не успеаја нити рѓата да ја паднат. Додуша со 4ките беше пукано од 40тина метри, а со куглите од 15тина метри.

Ловно оружје - Page 6 312_zpsfecf42eb

Ловно оружје - Page 6 313_zpsde85122e

Ефектот! Twisted Evil Плочата не ја пробуши нити една кугла ама затоа и трите направија солидни кратери. Најдлабок кратер остави италијанската Нобел Спорт кугла која е копија на германската Бренек гугла, а кратерот во плочата е околу 17-18мм длабочина. Грчката ламбро и српската Белом кугла се копии на Галанди кугла, а кратерот што го направија во плочата е окоу 15мм кај Ламбро куглата и околу 13мм кај Белом куглата. Следен тест што ќе го направам ќе биди со грчки ламбро магнум кугла од 39г. Овие трите од тестот беа стандард кугли од 32г.

Се сеќавате на овој тест? На оваа иста плоча пукав со зброевката од некои 10тина метри во горниот десен агол. Пукав со муниција S&B 8g FMJ и на мое изненадување на плочата немаше апсолутно ништо, ни најмала вдлабнатина. Да бидам искрен очекував дека деветката барем ќе направи мали јасно видливи кратери, но по се изгледа дека единствено што може деветката против 5мм дебела челична плоча е да ја подзачисти рѓата. Слика ќе ставам утре....ама џабе нема ништо.
Еден другар кој има тетеец вели дека со неговиот пиштол ќе ја дупни плочата. Јас сум поприлично сигурен дека ни тетеецот нема да помини ништо подобро од деветката....добро може ќе има кратери од 1-2мм, но далеку од тоа дека ќе има кратеришта од 18мм како куглите, за целосно бушење да не правиме муабет. Smile

Кога ќе научам како се да го средам видеото што го снимав, ќе го поставам. Со П229ката и П38ката гаѓав во многу слична метална плоча, навистина не ја знам дебелината, но можно е да беше до 5мм...не сум сигурен навистина, земете го ова со резерва.

Гаѓав од некаде, до 10 метри, а пред оваа плоча имав ставено и едно тенеќе, буквално најтенок лим, оние за настрешници што ги користат, а пак пред него и цигла.

Не му е тука моментално апаратот, за 2 дена ќе го добијам па ќе го прегледам видеото да видам поточно, но кога ја пукав циглата, ја преполовив, и го пробушив тоа тенеќето, последната подебела плоча го запре зрното мислам. Но кога пукав во двете плочи, ги избушив двете. Потоа пукав само во едната, и неа без проблем ја избушив. Користев муниција ППУ 9мм, и едно зрно со сива чаура, ја сликав, ја сликав и ознаката на дното, но велам, слики за некој ден. Баш ќе го разгледам и видеото повторно да видам точно како беше.

Можно е плочата да беше и 3-4мм, но повеќе од 5 не верувам да беше.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty10/3/2014, 22:55

Frogfoot напиша:
Кога ќе научам како се да го средам видеото што го снимав, ќе го поставам. Со П229ката и П38ката гаѓав во многу слична метална плоча, навистина не ја знам дебелината, но можно е да беше до 5мм...не сум сигурен навистина, земете го ова со резерва.

Гаѓав од некаде, до 10 метри, а пред оваа плоча имав ставено и едно тенеќе, буквално најтенок лим, оние за настрешници што ги користат, а пак пред него и цигла.

Не му е тука моментално апаратот, за 2 дена ќе го добијам па ќе го прегледам видеото да видам поточно, но кога ја пукав циглата, ја преполовив, и го пробушив тоа тенеќето, последната подебела плоча го запре зрното мислам. Но кога пукав во двете плочи, ги избушив двете. Потоа пукав само во едната, и неа без проблем ја избушив. Користев муниција ППУ 9мм, и едно зрно со сива чаура, ја сликав, ја сликав и ознаката на дното, но велам, слики за некој ден. Баш ќе го разгледам и видеото повторно да видам точно како беше.

Можно е плочата да беше и 3-4мм, но повеќе од 5 не верувам да беше.
Чекаме слики и видео... Very Happy 
На истата плоча од која имав поставено слики во предходните постови, пукавме уште со 5 врсти кугли, плус со тетеец и зброевката. Од кугли користевме Селиер Белот - стандард и магнум кугла и двете од по 32г, подкалибарни Крушик Gold Hawk месингена од 14г и Крушик Silver Hawk оловна од 18г и за крај Ламбро Магнум од 39г. Twisted Evil Селиер белот куглите (и стандардот и магнумот) како што и очекував имаа сличен ефект како и куглите од предходниот тест. Пред тестот, ако во некоја кугла бев сигурен дека ќе ја пробуши плочата тоа беше поткалибарната месингена gold hawk која остави не така импресивна вдлабнатина, а од целосно бушење ни абер. Следна на тестот беше подкалибарната silver hawk за која одкако го видов ефектот на предходната бев поприлично сигурен дека ќе помини полошо, но на мое изненадување ја пробуше плочата. Wink  И на крајот како шлаг на тортата требаше да биди најмоќната - Ламбро магнум куглата која е тешка 39г и носи брутални 4500 џули енергија...абе ја промашив плочата, а носев само една кугла. Embarassed Embarassed Embarassed  Ај до следен тест....

Е сега на ред дојде тетеецот и другарчето кое се чукаше вгради дека ќе ја буши плочата без проблем....Ја местиме плочата, ја полни рамката, го репетира пиштолот, се мести, пука, следуваат неколку промашувања...на крајот му го зеде редот и испука 7-8 куршуми во нејзе. После секој куршум одевме, го гледавме ефектот и ја местевме ако беше изместена од ударот на зрното. Зрната оставаа ептен мали кратери со длабочина од едвај милиметар два. Ќе поставам слики деновиве.
После јас пукав со зброевката ама сега со муниуција С&Б од 7.5г. Предходно пукав со С&Б од 8г која на плочата не направи апсолутно ништо. За разлика од нејзе оваа полесната оставаше мали кратерчиња за нијанса поплитки, но пошироки од кратерите што ги остави тетеецот.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty17/3/2014, 14:12

Дечки да не имате видено во некоја продавница да се продаваат цивилни полуавтоматски снајпери М76 или комерцијалната верзија од М76 во 308 винчестер калибар, означена како полуавтоматски ловечки карабин ЛКП96. Еден другар доби дозвола за полуавтомат, па сака да купи ваква пушка. Во Битола ги има ама цената му е 102.000 денари. Овие во Битола се воени снајпери со таа разлика што сандукот од пушката и гасниот цилиндар му се хромирани и имаат скелетозоиден кундак, иначе се останато е исто, дури во пакет идат и со компензаторот и навојот за пригушувач на него.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Ловно оружје - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ловно оружје
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 15Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: