ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Ловно оружје

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty25/12/2013, 06:50

Ne bre
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty23/1/2014, 02:35


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty2/2/2014, 20:37

beowulf напиша:
Еден мал тест за тоа колкав удар имаат куглите на 15тина метри во челична плоча со дебелина од 5мм.

Ловно оружје - Page 5 310_zps49d013b4

Ловно оружје - Page 5 311_zpsef7f5277

Горе лево Белом кугла, горе десно Нобел Спорт кугла, долу Ламбро кугла, а како шлаг на тортата беше еден фишек со сачми четворки(4.5мм) кои не успеаја нити рѓата да ја паднат. Додуша со 4ките беше пукано од 40тина метри, а со куглите од 15тина метри.

Ловно оружје - Page 5 312_zpsfecf42eb

Ловно оружје - Page 5 313_zpsde85122e

Ефектот! Twisted Evil Плочата не ја пробуши нити една кугла ама затоа и трите направија солидни кратери. Најдлабок кратер остави италијанската Нобел Спорт кугла која е копија на германската Бренек гугла, а кратерот во плочата е околу 17-18мм длабочина. Грчката ламбро и српската Белом кугла се копии на Галанди кугла, а кратерот што го направија во плочата е окоу 15мм кај Ламбро куглата и околу 13мм кај Белом куглата. Следен тест што ќе го направам ќе биди со грчки ламбро магнум кугла од 39г. Овие трите од тестот беа стандард кугли од 32г.

Се сеќавате на овој тест? На оваа иста плоча пукав со зброевката од некои 10тина метри во горниот десен агол. Пукав со муниција S&B 8g FMJ и на мое изненадување на плочата немаше апсолутно ништо, ни најмала вдлабнатина. Да бидам искрен очекував дека деветката барем ќе направи мали јасно видливи кратери, но по се изгледа дека единствено што може деветката против 5мм дебела челична плоча е да ја подзачисти рѓата. Слика ќе ставам утре....ама џабе нема ништо.
Еден другар кој има тетеец вели дека со неговиот пиштол ќе ја дупни плочата. Јас сум поприлично сигурен дека ни тетеецот нема да помини ништо подобро од деветката....добро може ќе има кратери од 1-2мм, но далеку од тоа дека ќе има кратеришта од 18мм како куглите, за целосно бушење да не правиме муабет. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty2/2/2014, 20:47

Не е малку блиску за да пукате во челична плоча од 10-тина метри раздалечина? Внимателно. Cool 

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty2/2/2014, 20:56

Кога можат овие од јутуб да пукаат зошто да не можеме и ние. Cool 
Заебанција на страна, гледам по интернетов пукањето во метални мети го сметаа за доста безбедно бидејќи при удар зрната или потполно се распрскуваат или ако останат цели паѓаат одма пред метета. Кога пукав со сачмарката куглите беа паднати одма под метата, а кога пукав со пиштолот не најдов нити едно зрно.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty2/2/2014, 21:25

Интересно, ајде со клипчиња на јутуб излезете иако ги има мал милион  Smile 
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty3/2/2014, 22:02

Вака...татко ми,пред долго време,доби дозвола за ловно оружје,и имавме некое време дома пушка...поради некои проблеми,ја продаде пушката,и денес паднавме на муабет да купиме нова,но он ми кажува дека штом еднаш ја продал,автоматски му се изгубила и дозволата за оружје...знаете ли дали стварно е така ? можеме ли сега да купиме друга,или готово отишла дозволата ? прашавме и лице кое држи продавница за оружје,ни кажа дека не е сигурно како е точно..ме интересира,па неможам да чекам до утре.. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty4/2/2014, 00:54

JKD напиша:
Вака...татко ми,пред долго време,доби дозвола за ловно оружје,и имавме некое време дома пушка...поради некои проблеми,ја продаде пушката,и денес паднавме на муабет да купиме нова,но он ми кажува дека штом еднаш ја продал,автоматски му се изгубила и дозволата за оружје...знаете ли дали стварно е така ? можеме ли сега да купиме друга,или готово отишла дозволата ? прашавме и лице кое држи продавница за оружје,ни кажа дека не е сигурно како е точно..ме интересира,па неможам да чекам до утре.. Very Happy

За секое ново оружје потребна е и нова дозвола. И да ја продал и да ја чувал доколку купува нова мора да добие и ново одобрение за набавка.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty4/2/2014, 01:06

Генерал напиша:
JKD напиша:
Вака...татко ми,пред долго време,доби дозвола за ловно оружје,и имавме некое време дома пушка...поради некои проблеми,ја продаде пушката,и денес паднавме на муабет да купиме нова,но он ми кажува дека штом еднаш ја продал,автоматски му се изгубила и дозволата за оружје...знаете ли дали стварно е така ? можеме ли сега да купиме друга,или готово отишла дозволата ? прашавме и лице кое држи продавница за оружје,ни кажа дека не е сигурно како е точно..ме интересира,па неможам да чекам до утре.. Very Happy

За секое ново оружје потребна е и нова дозвола. И да ја продал и да ја чувал доколку купува нова мора да добие и ново одобрение за набавка.

Тоа значи ново полагање на ловечки испит и сите пропатни работи,така ?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty4/2/2014, 01:30

Не, ти имаш дозвола, ама ти треба одобрение за набавка на оружје.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Ловно оружје - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ловно оружје   Ловно оружје - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ловно оружје
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 15Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: