ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Yakovlev Yak-130D

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
РИСБрој на мислења : 1013

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty15/4/2014, 21:19

Треба да се каже дека Л-15 има појаки мотори од ЈАК-130 и надзвучна брзина од 1,4 маха . Кина го нуди и како лесен борбен авион .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty15/4/2014, 23:16

Руски воен авион се урна во Астраханската област

Руски тренажен воен авион „Јак-130“ денеска се урна во Астраханската област, при што загина еден од двајцата пилоти, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Според безбедносните органи во Ахтубинскиот регион, каде дошло до несреќата, едниот пилот се катапултирал, а вториот не успеал во тоа и загинал.

Како што јави ИТАР-ТАСС, авионот изведувал тренажен лет.

Несреќата не предизвика жртви и штети на земјата.

Се истражуваат околностите под кои се случила несреќата.

http://plusinfo.mk/vest/133451/Ruski-voen-avion-se-urna-vo-Astrahanskata-oblast
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty1/5/2014, 20:21

Yakovlev Yak-130D - Page 2 14063029824_2b6c0a2172_o
Вратете се на почетокот Go down
патриот

патриот

Број на мислења : 16

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty6/6/2014, 13:09

Дали овој авион Yak 130 е школски или е борбен,мене ми наликува на борбен нешто у стилот модерна варијанта на Сухои 25
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty6/6/2014, 14:40

Сеуште е ШКОЛСКО-БОРБЕН авион иако Русите имаат развојна програма да го направат лесен-борбен авион јуришник со можности на употреба и како лесен ловец .
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B0%D0%BA-130
https://www.youtube.com/watch?v=pGiofyF_GWM
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty6/6/2014, 15:29

И како ваков има голем потенцијал во изведување борбени мисии.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty26/8/2014, 13:39

Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty28/8/2014, 14:30

ЈАК-130 И НЕГОВИТЕ МОЖНОСТИ И ИДНИ ПЛАНОВИ ЗА ЛЕСЕН ЛОВЕЦ И ЛЕСЕН ЈУРИШНИК
http://mk.rbth.com/science/2014/08/11/jak-130_letacki_ajfon_36011.html
Вратете се на почетокот Go down
патриот

патриот

Број на мислења : 16

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty10/9/2014, 13:37

Зашто не купиме 2 или 4 вакви,според моето познавање овој авион ке биде најдобар за Македонија доколку грешам поправете ме

______________________
Почнав да се плашам дека Македонија ке ја уништат самите македонци
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty10/9/2014, 23:34

Па презафатени се со нарачувањето на ПАК-ФА и 10-тина гланц нови СУ-35с.

lol!

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Yakovlev Yak-130D   Yakovlev Yak-130D - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Yakovlev Yak-130D
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: