ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 F-16 Fighting Falcon

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty24/12/2013, 13:36

Iko напиша:
Druzhe...denes ARM za zhal...APSOLUTNO NE E vo sostojba ni da gi okrechi svoite kasarni - a ne pak operativno da odrzhuva F-16ki...makar i postari i polovni modeli...

Na krajot na kraishtata, nashiot voeno-logistichki segment e OPSHTA MIZERIJA (i ova ti go govoram kako poraneshen Generalshtaben oficer - koj po specijalnost i vokacija - e logistichar) - taka da operativnata upotreba na makar edno oddlenie na postari i polovni - eve na primer ednosedni F-16C Block-30 - e "mislena imenka" za nas deneska...za zhal...

Mnogu raboti treba da se smenat vo drzhavata...najprvo samiot odnos na nea samata (a iskreno i na samata nacija) - kon armijata...duri potoa mozhe da se smenat i nekoi raboti vo samata ARM...

Shodno se toa, kje go citiram Marshal Georgij Konstantinovich Zhukov - koj vo svoite izvonredni voeni memoari narecheni "Spomeni i razmisluvanja" (izdadeni vo 1969-ta) - iskazha golem broj na prekrasni i mudri misli...vo kontekst na muabetov, kje ja navedam slednava:

"Od vojna ne se plashat - ne samo onie armii...tuku i onie narodi i zemji - koi na vreme temelno se pripremile za nea...panika, strav i zbunetost - voobichaeno nastapuvaat pomegju armiite - chii sami zemji i narodi nemale odgovarachki pristap kon nacionalnata bezbednost i drzhavnata odbrana, i vo armii - chii zemji i narodi...gi zapostavile...edna armija za da se bori uspeshno i reshitelno - treba...ne...moram da se izrazam posilno...MORA - da ja uzhiva grizhata, pochitta i naklonosta na svojata zemja i na svojata nacija...armijata sekogash i segde - mora da bide "razgalena" so narodna ljubov i drzhavna, pred se institucionalna - grizha, posvetenost i poddrshka...a takvite armii...onie koi go uzhivaat se toa od strana na svojot narod i drzhava...se mokjni voeni neprijateli so koi duri ni najisfanatizirani i najradikalni budali - ne sakaat da si imaat rabota...da povtoram...edna armija - MORA da se neguva!"

Јас имам едно прашање...дали и колку би ни биле корисни такви моќни авиони ? пошто нашава држава не верувам да биде нападната од друга држава,бидејќи ак осе случи тоа...не верувам дека ни со тие авиони би биле којзнае колку по спремни...значи,според мене,а и како што имам читано и на други места,најголема опасност е 2001...таква војна...е сега,колку тие авиони,или немора баш Ф-16,било кој од таквиот калибар,би завршиле работа ? и дали,за војна како во 2001,би било подобро наместо да купуваме авиони,да купуваме хеликоптери,борбени...незнам цени,но по некоја логика,еден борбен авион би требало да е поскап неголи еден борбен хеликоптер...

прашањето ми е,за една таква војна,која што не е далеку,би било подобро авиони или хеликоптери ? се разбира,најдобро двете,но знаеме дека тоа е далеку од можноста...освен ако не се пренамени еден цел буџет како што е за споменициве и Скопје 2014,само за АРМ...
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty24/12/2013, 14:27

Ние имавме авиони, ама за одредени личности сметаа, и гнијат сега на Петровец, имавме и доволно хеликоптери што ако се модернизираа сите ќе ѓи имавме доволно.Џабе ќе купуваме ново, кога ние старото не си го пазиме, а пак да не зборувам дека немаме можност со овој буџет ни за еден ф-16.


А мислам дека и другите ќе се согласат ако има таква војна ( не дај боже) во блиска иднина, единствено што ке видеме е да се уништат и тиа возила што ги имаме.А не пак нови да купуваме !
За жал таква ни е политичката ситуација ...  Evil or Very Mad 

А ако не грешам, Ф-16 не е таков тип на авион што ќе ни користи во таква војна ( нека ме исправат тие повише што знаат).
Ама нели ф-16 е ловец, а за иста таква војна во 2001-та од авиони би ни годеле 25-ките што ги имавме, или пак нешто западно А-10 Thunderbolt-ките.Зошто ловци едино би ни треба ако орките не рокаат со авиони , што нема да се случи .
 silent 


______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty24/12/2013, 15:08

Знам Frogfoot дека не е застарена модификацијата блок 2 или 3. Ама .. ај да ја видиме реалноста. Значи, мислам дека јас имав ставено погоре за тоа шо купват Румунците. Го купват губрето на НАТО. Тие со Бугарите (без увреда) не само шо се "задња рупа на свиралу" (шо би рекле Србите) туку се заедно со Албанците - одпадот на стара техника на НАТО. Ама ќе речиш подобро нешто одколку ништо. Ама до вчера ги користеа овие оние. Аха, ама дали овие оние им ги даваат и модификациите шо ги имале направено на тие системи. Исто како и со старите коли шо ги купвит народот од Европата. Ќе те услужи, ама ...
Е сега ние не сме во НАТО, значи ние би зеле нешто уште полошо , зошто нели прво ќе им се понуди на членките па после ... нам. Ете видиш дека сум во право.
За јужњациве не ми кажвете. Работев, живеев, со нив во белиот свет. Тие се слугите на една политика. Нивната "култура" e столбот на западната цивилизација заедно со Римската а ние сме дивјаците - за нив. Затоа ме нервира кога некој кусоглед независно колкаво образовани има се воодушевува од некои шо ги влечкале Македонските борци врзани со ортоми со камионите, а нивните газди ги убивале и ги давеа со напалм бомби во Малото Преспанско езеро. Не е ова место ама преку нос ми е офицер да ја мрзи толку својата нација а да се воодушевува од некогашните џелати. Да не почнуваме политика и историја, геноцидот е почна од пред балканските војни ама личните фрустрации не треба да се одразат на расудувањето.ТОЛКУ од мене
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty24/12/2013, 15:23

Фајтер, секако дека и модификациите одат со авионот, тие се веќе надоградени авиони. Сакаш ли да видиш колку се всушност „стари„ авионите кои Романија ги зеде? Јас би сакал да земеме и ние такво „ѓубре„.

А еве, што би зеле ново на пример?

Јас тебе те разбирам што сакаш да кажеш, но ние несмееме да ја идеализираме нашата позиција и состојба бидејќи токму ние ќе останеме (ако веќе и не сме) задња рупа на свиралу...на наша голема жалост!
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty25/12/2013, 16:01

Македонија територијално е приближно колку Швајцарија и Израел со тоа што последниве две имаат навистина моќно ВВ , со тоа паѓаат во вода дека Македонија е мала за борбени авиони . На Македонија и требаат бар 2 ескадрили и тоа една со ловци-пресретнувачи и една со јуришни авиони .Сосема друга работа е НЕМАЊЕТО ПАРИ ЗА КУПУВАЊЕ па желбите спаѓаат на ниво на купување на школско-борбени авиони како борбени авиони а некои би биле задоволни и со турбоелисни борбени авиони само да видат нешто борбено да лета над Македонија .
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty25/12/2013, 17:06

Uh, kolku ima da se pishuva i zbori za se ova...ne znam - od kade da pochnam najprvo?!?
Вратете се на почетокот Go down
assasian

assasian

Број на мислења : 304

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty25/12/2013, 18:36

Iko напиша:
Uh, kolku ima da se pishuva i zbori za se ova...ne znam - od kade da pochnam najprvo?!?

Па почни за тоа сме тука , да прочитаме нешто и да дискутираме

______________________
Не прашуваме колку се , туку каде се !!
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty25/12/2013, 19:01

Poarno da otvorime posebna tema za se toa...da ne ja "trueme" ovaa, postoechkava...
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty5/2/2014, 15:08

F-16 Fighting Falcon - Page 5 1620681_661472990582029_1644423292_n

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty6/6/2014, 12:01

Првиот Ф-16 за Ирачкото ВВ

F-16 Fighting Falcon - Page 5 FP141104-0007

F-16 Fighting Falcon - Page 5 FP141104-0003
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-16 Fighting Falcon   F-16 Fighting Falcon - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
F-16 Fighting Falcon
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: