ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 MARDER

Go down 
АвторПорака
Vojdan

Vojdan

Број на мислења : 15

MARDER Empty
ПишувањеПредмет: MARDER   MARDER EmptyПон 10 Јун - 0:45

Како прво, би сакал да ве поздравам сите, долго го пратам форумов и сега се одлучив на моето прво мислење, за мојот омилен среден тенк Very Happy


СРЕДЕН ТЕНК ,,MARDER''


Со воведувањето на новото БВП возило Puma во армијата на Германија, полека се повлекуваше од употреба БВП возилото ''Marder''. Сакајќи успешно да ја искористат конструкцијата на повеќедеценски докажаното возило ,,Marder'', германската компанија Rhein metall го разви тенкот Marder, но и други верзии на возилото кое се приспособени за современото боиште, а се карактеризираат со голема оклопна заштита, мобилност и флексибилност. Со тежина од 43 тони тенкот Marder припаѓа во групата средни тенкови. Опремен е со борбена купола развиена во италијанската компанија OTO Melara, во која е вграден целосно стабилизиран топ од 105 mm. Полнењето на топот се изведува рачно, а ефективниот дострел изнесува 3.000m. Екипажот е составен од 4 членови и тоа командир, нишанџија, полнач на топови и возач. За разлика од стандарното БВП возило Marder, на тенкот Marder е поставен дополнителен оклоп со цел зголемвање на балистичката заштита (штити од панцирно пробојни проектили од 14,5 mm), a подобрена е и заштитата од мини, односно конструкцијата може да издржи дејство од противтенковска мина со тежина од 8 kg. Меѓу другото, тенкот поседува и НХБО-заштита.

ТАКТИЧКО-ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ,,MARDER''

Екипаж 4 лица
Должина на телото 6,9 метри
Должина на топот 8 метри
Височина 2,5 метри
Широчина 3,6 метри
Погон турбо дизел мотор MTU MB883 со моќност од 600 кс
Максимална патна брзина 65 km/h
Патна далечина 500 km
Преден наклон 60%
Вочен наклон 30%
Височина на препрека 1 метар
Премин преку ров 2,5 метри
Преминување низ водена препрека 1,2 метри (длабочина)

Украдено од ШТИТ Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

MARDER Empty
ПишувањеПредмет: Re: MARDER   MARDER EmptyПон 10 Јун - 1:04

Здраво Војдан, добре ни дојде! ziveli

Се надеваме одсега редовно ке се дружиш со нас и ке дискутираш за темите..

Поздрав! ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Vojdan

Vojdan

Број на мислења : 15

MARDER Empty
ПишувањеПредмет: Re: MARDER   MARDER EmptyВто 11 Јун - 22:25

Епа добро ве најдов ziveli ziveli ziveli
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

MARDER Empty
ПишувањеПредмет: Re: MARDER   MARDER EmptyСаб 3 Aвг - 21:49

Штета што нашите не се заентересираа да купат на старо од оклопните транспортери Мардер.
https://www.youtube.com/watch?v=woSxJ6WDQ4U
https://www.youtube.com/watch?v=qGRBcpP09ek
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

MARDER Empty
ПишувањеПредмет: Re: MARDER   MARDER EmptyСаб 3 Aвг - 22:03

Јужниве соседи пред некое време им изпразнија полн воен отпад со куполи и резервни делови на Џерманциве,незз можеби и некој комплетен Мардер,но зборов ми дека Џерманцине ги чуваат го зеница у око и кога го отпишуваат од активна служба...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
MARDER Empty
ПишувањеПредмет: Re: MARDER   MARDER Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
MARDER
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: