ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 F-22 Raptor

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty2/6/2013, 23:25

F-22 Raptor 113940_456733252_F-22%20525

Да си ја ставите на позадина!


Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty28/12/2015, 23:19

Сон за оние кои го пилотираат и кошмар за сите останати, како за непријателот така и за кутрите негови логистичари и механичари што глава не можат од него да кренат  Very Happy

Смртоносен е колку што е убав, а навистина изгледа како уметничко ремек дело.
F-22 Raptor DfdY4On
F-22 Raptor M3aeVIi
F-22 Raptor G40rME7
F-22 Raptor IDcbFRb
F-22 Raptor YhsZCUq
F-22 Raptor E2QgSJa


Внатрешното носење на проектили и бомби го прави не само стелт туку и поаеродинамичен
F-22 Raptor XrtVhRn
F-22 Raptor VfLLeW1
F-22 Raptor JQN5b4w

Се гледаат 4 внатрешно носени GBU-39 SDB
F-22 Raptor SbuGp0t


Постои и можност за надворешно носење по цена на жртвување на стелт карактеристиките. Обично способноста е резервирана за носење на резервоари за дополнително гориво кои се откачуваат пред да се тргне во акција  Cool  
F-22 Raptor QDDLyIj


Воздушно полнење на гориво
F-22 Raptor Ko2Fasd
F-22 Raptor JIMDdFY


Позадини
F-22 Raptor EojBc
F-22 Raptor 7NYueFZ

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty28/12/2015, 23:47

Уште дажбеше убав авион
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty29/12/2015, 00:29

Мене многу ме бендисува... ништо налик слично нема. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty29/12/2015, 23:55

Momak od Gjorce напиша:
Уште дажбеше  убав авион

Момак не заебавај, што му фали Laughing
Да не си нешто носталгичен по постарите авиони па овој премногу футуристички да не ти изгледа? Very Happy

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty30/12/2015, 00:25

Абе за фкус не се расправа,ама авионов нема никаква линија,башка после него сите авиони ги праат исти
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty30/12/2015, 00:43

Па нормално дека новите клинци ќе го имитираат најголемиот фраер Cool

Само некако не ми се бендисуваат имитацииве.
Кинескиот изгледа како фушарска копија на рапторот,
а рускиот оздола како отпосле залепени му изгледаат моторите а озгора во задниот дел како без гаќи е lol!

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty30/12/2015, 01:04

Ма овој и слични проекти се тешко срање и енормно трошење на народни пари измислено од јенките,нема невидливи авиони има само авиони со мало радарско зрачење,што не значи дека истите не можат да бидат отриени и озрачени,поготово со денешните 3Д а веќе и 4Д радари
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty30/12/2015, 03:04

Т-50 е сеуште во прототип фаза, така да тоа со моторите ќе се испегла, и ќе биде баш како што треба... а овој футуристички изглед ни мене многу не ми се бендисува, и авионите од студената војна ми се нај хард-кор, но јбг технологијата си го прави своето.
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty30/12/2015, 19:23

Тоа со „невидливите“ авиони е од општонародна научна неписменост. Финтата е во тоа што мнозинството на луѓе не можат (а и не сакаат) да ги разберат работите какви што се затоа што се премногу комплицирани и ќе ги боли глава, па наместо тоа се обидуваат да „разберат“ крајно разводенето поедноставување на работите кое реално пет пари не им вреди. Потоа таквото „разбирање“ се шири низ луѓето и доаѓа до комплетно погрешно сфаќање на реалниот концепт.

Стелт технологијата е само уште една жртва на таквото упро(па)стено сфаќање.
Секако дека не е волшебна и не може да прави невозможни работи но доколку се користи соодветно е екстремно моќна и воопшто не е фрлање на пари.

-----
На пример Рапторот може да дојде во дострел да ги испука против воздушните проектили со среден дострел пред да биде во дострелот на детекција дури и на најмоќните радари носени од непријателски авиони.
Дури и да дојде поблизу и да се веќе испукани слични проектили кон него, тие се радарски наведувани а имаат далеку послаби радари од авионите што значи дека за да имаат барем минимални шанси да го погодат Рапторот ќе треба да имаа авион кој ќе биде многу близу до и лета право накај него за да ги наведува. При тоа таквиот непријателски авион најверојатно ќе биде уништен за кратко време што ќе резултира во тоа да проектилите повеќе не можат да го трагаат Рапторот и слепо ќе одат кон неговата последно предвидена локација на која нема да најдат ништо (освен ако Рапророт не го пилотира идиот па да нема сменето курс откако ќе го уништи непријателскиот авион).

Додади ја на ова способноста да ги наведува проектилите испукани од придружни не-стелт авиони давајќи им ја способноста да ги пукаат своите и да бегаат од непријателските радарски проектили веднаш потоа како не би ризикувале да бидат соборени, па види дали е фрлање пари.

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
F-22 Raptor Empty
ПишувањеПредмет: Re: F-22 Raptor   F-22 Raptor Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
F-22 Raptor
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: