ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Воени новости

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Воени новости   28/5/2013, 14:10

Кинески хакери ги украле нацртите за најсофистицирано американско оружје

Кинески хакери украле некои од најсофистицираните дизајни на оружје на САД - што може да ја загрози безбедноста на војниците во конфликт со Кина, објави Вашингтон пост.

Доверливиот извештај подготвен за Пентагон од страна на Одборот за одбранбена наука не ја обвинува кинеската влада, но високи функционери за Пост велат дека овие пробиви во безбедносните системи се дел од сè поголемиот напор за шпионажа на конструкторите на одбраната.

„Во многу случаи, тие не знаат дека се ‘хакнати’ сè додека ФБИ не им тропне на врата“, изјави висок воен претставник за Пост. „Ова е борбена предност за Кина вредна милијарди долари. Тие тукушто си заштедија 25 години истражување и развој. Ова е лудо.“

Сајбер-крадењето ѝ дава на Кина предност што би можела да ја искористи за време на конфликт, ја унапредува воената технологија на Кина, во исто време заштедува милијарди долари од трошоците за истражување, а американските нацрти може да се употребат и за во кинеската сопствена одбранбена индустрија.

Во јавната верзија на извештајот се вели дека таквите сајбер-напади може да предизвикаат „тешки последици врз американските сили што учествуваат во борба“, вклучувајќи сечење на комуникациските врски, кое би можело да предизвика оружјето да не функционира како што треба. Може да почнат да се уриваат авиони, сателити и дронови, се вели во извештајот.

„Ако влегле во борбените системи, тоа им овозможува да ги сфатат за да можат да ја попречат нивната работа или на друг начин да ги онеспособат“, рекол Винслоу Т. Вилер, директор на проектот Штраус за воени реформи. „Ако навлегле во основните алгоритми за проектилите и за тоа како се однесуваат тие, подобро некој да земе чисто парче хартија и да почне сè одново да дизајнира.“

http://www.mkd.mk/svet/vesti/kineski-hakeri-gi-ukrale-nacrtite-za-najsofisticirano-amerikansko-oruzhje
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   28/5/2013, 14:19

Русија и Перу потпишуваат договор за модернизација на авионите Миг-29...

Цитат :
Rusija i Peru potpisuju ugovor o modernizaciji zrakoplova MiG-29Rusija i Peru će potpisati ugovor o modernizaciji peruanskih zrakoplova MiG-29 Fulcrum do kraja svibnja, izjavio je Konstantin Biryulin, zamjenik šefa ruske Savezne službe za vojno-tehničku suradnju, prenose RIA Novosti. Bjelorusija je prodala oko 20 zrakoplova ovog tipa u Peru još 1997. Prema pisanju defenseindustrydaily.com, Peru je potpisao 2008. ugovor sa UAC MiG da nadogradi osam zrakoplova na standard MiG-29SMT. Radovi su zaključeni prošle godine.

Biryulin nije specificirao tko će raditi modernizacijhu ili koliko će zrakoplova biti uključeno u modernizaciju. Rusija je završila prošle godine sa modernizacijom peruanskih helikoptera Mi-25 po cijeni od 20 milijuna USD. Peruansko ratno zrakoplovstvo raspolaže sa 16 helikoptera Mi-25 i Mi-35P.

http://www.defender.hr/sjeverna-i-juzna-amerika/oruzane-snage-3/rusija-i-peru-potpisuju-ugovor-o-modernizaciji-zrakoplova-mig-29.php
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3742

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   28/5/2013, 15:20

Momak od Gjorce напиша:
Русија и Перу потпишуваат договор за модернизација на авионите Миг-29...

Цитат :
Rusija i Peru potpisuju ugovor o modernizaciji zrakoplova MiG-29Rusija i Peru će potpisati ugovor o modernizaciji peruanskih zrakoplova MiG-29 Fulcrum do kraja svibnja, izjavio je Konstantin Biryulin, zamjenik šefa ruske Savezne službe za vojno-tehničku suradnju, prenose RIA Novosti. Bjelorusija je prodala oko 20 zrakoplova ovog tipa u Peru još 1997. Prema pisanju defenseindustrydaily.com, Peru je potpisao 2008. ugovor sa UAC MiG da nadogradi osam zrakoplova na standard MiG-29SMT. Radovi su zaključeni prošle godine.

Biryulin nije specificirao tko će raditi modernizacijhu ili koliko će zrakoplova biti uključeno u modernizaciju. Rusija je završila prošle godine sa modernizacijom peruanskih helikoptera Mi-25 po cijeni od 20 milijuna USD. Peruansko ratno zrakoplovstvo raspolaže sa 16 helikoptera Mi-25 i Mi-35P.

http://www.defender.hr/sjeverna-i-juzna-amerika/oruzane-snage-3/rusija-i-peru-potpisuju-ugovor-o-modernizaciji-zrakoplova-mig-29.php

Фино со срека нека им е.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   28/5/2013, 20:44

Поселе миговите,од русија стигаат С-300 и Панцир...

Цитат :
Новости: После мигова, из Русије стижу и С-300 и Панцир

ДЕТАЉИ куповине авиона „миг 29М2“ за Војску Србије могли би да буду познати пошто руски експертски тим, који од понедељка борави у Србији, заврши консултације са Министарством одбране и представницима ВиПВО Војске Србије. Тема је коначно дефинисање потреба српског ваздухопловства, али и технички детљи реализације овог посла.

Осим набавке авиона са представницима руског Министарства одбране биће речи и о набавци савремених радара за систем ПВО. Успех посла отвориће врата другој фази преговора, током које ће на столу бити и појачање наше војске руским ПВО системима „С-300“ и „панцир“.

То је закључак и прошлонедељног састанка министра одбране Александра Вучића са руским колегом Сергејем Шојгуом. Тада је дефинисано да ће посао бити спроведен помоћу робног кредита који би Русија ускоро требало да одобри Србији.

Од договора руских и српских стручњака много очекује бивши командант Ратног ваздухопловства и ПВО Војске Југославије генерал пуковник у пензији Спасоје Смиљанић.

- Набавка руске технике корак је у добром смеру – каже Смиљанић. – Наша војска има доста пилота и техничара обучених за рад на „миговима“. Ови авиони омогућиће нам пуну контролу ваздушног простора, али и садејство са другим европским снагама безбедности. Одлука државе да набави руску технику нам гарантује коришћење позуданих и добро познатих средстава.

Генерал у пензији Срето Малиновић и некадашњи заменик команданта ВиПВО Војске Србије сматра да пре коначне одлуке мора да се направи стручна анализа и одмере сви државни ризици и претње. Он позива на опрез, јер указује да је авион „миг 29М2“ ваздухоплов који није у оперативној употреби ни у једној војсци у свету.

- Тако озбиљну и скупу технику не треба куповати по сваку цену, јер пара за бацање немамо – упозорава Малиновић. – Куповином авиона „миг 29М2“, који је заправо само прототип, доћи ћемо у ситуацију да у једној ескадрили наши пилоти лете на чак три различита типа ваздухоплова исте намене, што је велики терет за обуку и одржавање. Треба направити и добар избор пилота који ће летети на њима, како би избегли да се за нове авионе обучавају људи у позним годинама.

Решење до за нашу авијацију, према Малиновићевим речима, може да буде и модернизација постојећих летелица – „мига 21“, „орла“ и „супергалеба Г4“ . Осавремењавањем ових авиона купули би време за набавку поузданије летелице него што је „миг 29М2“, али и пун обим обуке за младе летаче. То би био и подстицај домаћој ваздухопловној индустрији.

РУСИ ОБИЛАЗЕ ЗАВОД “МОМА СТАНОЈЛОВИЋ“РУСКА делегација током посете Србији посетиће и Ваздухопловни завод „Мома Станојловић“ у Батајници. Ова установа би, према најавама из Министарства одбране, могла ускоро да добије сертификат да ремонтује руске авионе. Саставни део завршних разговора о куповини авиона биће и питање обуке српских официра у Русији. Последња генерација наших пилота прошла је обуку за летење на „мигу 29“ још 1997. године.

http://evroazija.info/novosti-posle-migova-iz-rusije-stizu-i-s-300-i-pancir/
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   30/5/2013, 14:53

Хрватските Миг-ови одат на ремонт во Украина,ремонтот ќе чини 13,9 милиони евра...


Цитат :
HRVATSKI MIG-OVI IDU NA REMONT U ODESSU Ukrajincima posao vrijedan 13,9 milijuna eura

Hrvatska će svojih 12 MiG-ova 21 remontirati u ukrajinskom zavodu Odessa Aircraft Plant. Ministarstvo obrane odluku je donijelo nakon što su ukrajinski predstavnici predali svu traženu dokumentaciju kojom dokazuju da je pet MiG-ova koje će Hrvatska kupiti od ukrajinskog zavoda u vlasništvu ukrajinske države.

Naime, upitno je bilo vlasništvo nad avionima za koje se tvrdilo da su zapravo vlasništvo Jemena, a ne Ukrajine. Za remont 12 MiG-ova, u što su uključeni i nabava i remont pet aviona, ukrajinski zavod je na natječaju ponudio cijenu od 13,9 milijuna eura, dok je rumunjski zavod Aerostar tražio 18,6 mil. eura.

http://www.jutarnji.hr/remont-mig-ova-ukrajincima-posao-vrijedan-13-9-milijuna-eura/1105757/
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   18/6/2013, 20:40

Цитат :
Srpska delegacija na Buržeu brifovana o MiG-u 29M/M2

http://tangosix.rs/2013/18/06/srpska-delegacija-na-burzeu-brifovana-o-mig-u-29mm2/
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   18/6/2013, 20:42

Цитат :
Američko ratno zrakoplovstvo naručilo radare za savezničke F-16Američko zrakoplovstvo dodjelilo je tvrtki Northrop Grumman, Linthicum Heights, Md, ugovor za isporuku radara za iračke i tajlandske borbene zrakoplove F-16, priopćilo je američko ministarstvo obrane. Posao vrijedan 155 milijuna USD u sklopu programa inozemne prodaje FMS obuhvaća 22 radara AN/APG-68 (V) 9 radara za Irak i  16 za Tajland, kao i pričuvne dijelove za egipatske, marokanske i pakistanske zračne snage. Radovi prema ugovoru će biti dovršeni do 20. prosinca 2017.

http://www.defender.hr/sjeverna-i-juzna-amerika/vojna-industrija-3/americko-ratno-zrakoplovstvo-narucilo-radare-za-saveznicke-f-16.php
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   20/6/2013, 17:43

Хрвативе испратиле една тура на оружје и муницаја како донација за вооурежените сили на Мали...

http://www.defender.hr/republika-hrvatska/obrambena-politika/hrvatska-isporucila-maliju-donirano-pjesacko-naoruzanje.php
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   20/7/2013, 16:00

Бих има повеќе офицери и подофицери од војници

Сараево, 20 јули 2013 (МИА) - Во Босна и Херцеговина има 4.940 офицери и подофицери кои командуваат на 4.151 војник. Претседавачот на Заедничката комисија за одбрана и безбедност во парламентот на БиХ Душанка Мајкиќ смета дека станува збор за неодржлив однос и број.

- Од НАТО штабот во Брисел добивме јасна порака или да ја намалиме војската или да ги зголемиме издвојувањата. Зголемување на издвојувањата во земја каква што е БиХ не е можно, бидејќи и онака секторот одбрана е оној кој повлекува најмногу пари од буџетот на БиХ, истакна Мајкиќ.

Таа потенцираше дека годишно од буџетот на БиХ за воени лица кои се наоѓаат на повисоки позиции отколку што е нивната стручност се трошат 1,3 милиони конвертибилни марки.

- За одвоен живот во минатата година исплатени се осум милиони КМ, а од 2007 година од буџетот за оваа цел издвоени се 45 км, предупреди таа, дополнувајќи дека станува збор за неоправдано високи трошоци.

Според законските одредби во БиХ структурата на оружените сили е составена од 20 отсто офицери, 30 отсто подофицери и 50 отсто војници. Според податоците на Министерството за одбрана, просечната старост на војниците изнесува 28 години, а просекот на старост на офицерите е 41 година. ссм/12:15

http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderSingleNewsNewsCategory/128/108009359#
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10183

ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   4/8/2013, 18:26

Цитат :
HV ĆE POTROŠITI 275 MILIJUNA NA VOZILA I ORUŽJE Kotromanović nabavlja vrhunsku haubicu kakvu imaju samo 4 vojske na svijetu

http://www.jutarnji.hr/kotromanovicev-shopping-za-275-milijuna-za-hv/1118073/
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Воени новости   

Вратете се на почетокот Go down
 
Воени новости
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Воени новитети-
Отиди до: