ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Артилериски системи за ПВО

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
debarska

debarska

Број на мислења : 83

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   13/11/2015, 09:23

zur 23 точно така
интересно е шо е комбиниран топови со ракети
да можи и нашите пат 2 да се напрат вака убо ке биди оти пат и не е така лош противозушен топ 3 по 20
гагја 12 -13км лесно подвижен уште да му напрајме држачи за игла или колку што знам во резерва имаме стрела 2 или да набавиме мистрел ке биди интересно овие хрватите го имаја мислам Ѕугославија на оклопно возило
Вратете се на почетокот Go down
debarska

debarska

Број на мислења : 83

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   13/11/2015, 10:32

ете на возило комбинирано со стрела 2
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   13/11/2015, 12:39

Иначе,Србија ке ги враќа во употреба БОВ-3,ке ги модернизира,е сега дали и понатаму ге бидат ПВО орудија не знам,ама изгледа не,пошто 20 возила ке им дадат на полицијата 80 ке задржат за нив,најверојатно на некој стандарт на „новиот“ БОВ М10 или М11 тоес некоја комбинација
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   27/12/2015, 22:28

http://gurkhan.blogspot.si/2015/12/57.html
Хм , модернизирана СТРЕЛА-10 плус уште едно две батерии модернизирани од истата , плус уште едно шес батерии со овој пво топ од 57мм намонтирани на МТ-ЛБ , плус умрежени со радари ......
Само гласно размислувам . Wink
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/12/2015, 01:30

AHEAD муницијата изгледа како навистина добар концепт._________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   29/3/2016, 14:57Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   29/4/2016, 14:49

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   29/4/2016, 18:30

Аселсан ни беа моторолите на стража(мада малку контрадиктивна е изјавава, ама не ни кажаа стручно име)

Инаку имам приметено релативно непрецизни се ПА митралези(или топови како ги викаат)

Ние каква техника имаме од овој дел?
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   29/4/2016, 21:44

Хм , што имаме , музејски еспонати , М-55 20/1 и 20/3 популарниот троцевец и Бофорси 40мм од 2 сведска војна донирани од западот на ЈНА , потоа префрлени во територијална одбрана , на крај да завршат во АРМ , ЕПТЕМ ЗАСТАРЕНО . Wink
Добра замена би им бил овој новиот Руски ПАТ од 57мм , едно 3-4 самоодни батерии Wink
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   29/4/2016, 22:44

Дел од наброеново, со доведување во добра состојба и со правилна употреба мислам дека може да биде и ден денес ефикасно ПВО средство против нисколетечки воздухоплови, беспилотни летала и крстаречки ракети...особено против последниве.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   

Вратете се на почетокот Go down
 
Артилериски системи за ПВО
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: