ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Артилериски системи за ПВО

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
fighter

fighter

Број на мислења : 68

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 13:08

а некое размислување за Шилка половни? Барем 7-8 парчиња додека се дојде до пари-кога ќе се дојде? Колку би чинеле половни има ли некој сознание? Мислам од сите тие артилериски ПВО системи (поновите де) Шилката би била најефтина.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 16:21

Како ПВО систем 23мм топови се застарени и модернизацијата со ракетни системи како Полските Гром на шилка како платформа е премногу гломазна како ПВО систем .Повеќе би бил за набавка на CV9040 AAV умржени со радар Жирафа иако и за нив некој од поголемите познавачи на ПВО системи ќе кажат дека веќе се застарени.
Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 17:40

ех, јас мислев на нешто поефтино дур не се земи Панцир или друго помодерно. А ова Шведско сигурно не е ефтино
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 18:07

Панцир? ... дури не дојде некој национално освестен на чело на државава ни нов шлем нема да видиме...
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 19:38

Не сум сигурен но цената на еден нов CV9040 AAV е некаде измеѓу 3,5 и 4 милиони евра а цената на најновите варијанти Панцир е над 20 милиони евра а и модернизираната Шилка е некаде 2 до 2,5 милиони евра .Па сега Фигхтер рачунај што е најдобро 1 Панцер ,6 cv9040 aav или 10на модернизирани Шилки
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 20:59

Хахаха, ме насмеја.. според овој буџет во наредните 30 години нема да видиме нов метак, а не па шлем.
И пред ПВО-то има многу други работи што треба да се земат.А искрено, ја повеке ми ишол на ракетен пво систем.

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 21:18

Хм ,некогаш кога ќе се слее некој динар повеќе за купување воена техника во министерството за одбрана ,реформите и набавките би ги почнал баш во ПВО и ВВ
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 22:31

ВВ да, ама пво не толку, мислам дека прво треба да ги средиме оклопните единици.

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 23:01

Оклопните единици се за напад , агресија , јас сепек би дал преднос на одбранбените системи ,противоздушната и противоклопната одбрана .
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   17/9/2013, 23:18

Нејкам да шарам по темата, ама за ‘‘оној‘‘ напад на кој ние сметаме дека ке се случи, знаеме дека нашите непријатели немаат такви предности, и немаме потреба од ПВО. туку како и во 2001-та ни треба пешадиско вооружување, артилерија и оклоп.
Се надевам ме сфати за кој непријател зборам Twisted Evil 

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   

Вратете се на почетокот Go down
 
Артилериски системи за ПВО
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: