ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Артилериски системи за ПВО

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 16:18

Доколку паметно се користи и се извлече максимумот од системов, може да биде итекако опасен, особено за ниско-летечки цели, односно хеликоптери најмногу, а зошто не и авиони.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 17:10

Momak od Gjorce напиша:
Legija91 напиша:
Колку се ефикасни овие средства, мислам, они со современи технологии неможат да ги сружат авионите а не со овие техники, сепак ако се користат во денешни модерни земји сигурно имаат некоја ефикасност , која е ? Rolling Eyes

Ова уништува се што лета до 3км,па сега ти види колку е ефикасен...

Добро , за ниско летачки објекти како хеликоптери е и те како ефикасен.. ама не ми е јасно за високолетачки, да погодиш авион на висина од 3 км, со куршум од стави го и 5 цм. па ти пресметај, и плус авионот се движи со ненормална брзина.. ама сепак штом толку модерни земји го користат, нема ја што да зборам Smile

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 17:25

Затоа пишав уништува се што мрда до 3км,а не високолетачки авиони...Системов има сопствен радар за откривање на цели,за следење на истите цели(компјутерски пресметува под кој агол да бидат тополите,во кој агол од 360степпени да биде изротирана куполата,и кој е најповолниот момент за отварње на оган за уништување на метата,и ова се за рок од неколку секунди,компјутерски мери со која брзина се движи метата и колку метри или сантимерти да нишани пред метата за да куршумите ја погодат метата) и уништување,работи потполно сам,но и во друштво...е сега овој систем освен полска не го користи никој,но овој систем е нешто слично на германски Гепард...
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 17:31

За компјутерите , и радарите знам, нормално дека во модерно време нема да користи на ист принцип како и во 2-ра светска војна ако ме сфакаш што мислам, ама сепак, ако се има пари за ова, може да се пренаменат за друг тип на ПВО.. пошто мое мислење е дека не е толку многу ефикасен, ама добро сеа тоа е мое мислење , и не верувам дека е многу битно Laughing

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 18:14

Види, доколку немаш ваков систем на располагање, а имаш да речеме Бук, тогаш и за хеликоптери ќе го користиш овој. Доколку пак имаш и ваков и Бук поисплатливо е овој, особено бидејќи е артилериски, односно има и топови од 20-30мм, што со два три рафали би требало да го онспособат секој хеликоптер. Исто така и за јуришните авиони кои оперираат на помали висини...некогаш за нив и 3км е високо, во зависност од мисијата. Е сега и ловец може да обори доколку лета до кај 3км, како што рече Момак, компјутерски врши калкукација на движењето на авионот и ги насочува топовите кон него и го прати по неговото движење..за ракетите, секако, тоа е многу полеслно.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 19:19

Само ке кажам,во НАТО агресијата над Србија со самооден двоцевен противавионски артилериски топ Прага,србите успеаа да им срушат еден А-10,три беспилотни летала,и 12 крстаречки ракети...Прага која е произведена во 1950 година,која нема ни к од комјутерски калкулатори и слични гаџети...А вие видете сега дали и колку би ни користеле вакси системи,кој можат да се корист и дејствуваат по земјени цели,а посебно жива силиа...

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 19:50

Да не не го оборија А-10, еден знам оштетија кој мораше да слета на Петровец, има и слики.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 20:14

Сеа сфакам, дека треба да се има и оваков систем во редовите на одбраната, само сакав да кажам дека не е толку ефикасен колку ракетите, ти нормално ке пукаш ко луд од ова, ама нема да ја има истата ефикасност како пример Игла-та мада и она не е многу за фалење, а за Србите, добро е и што нешто и срушија на америте, по толкава штета направена ..

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   30/5/2013, 20:33

Frogfoot напиша:
Да не не го оборија А-10, еден знам оштетија кој мораше да слета на Петровец, има и слики.

Оштетениот беше гаѓан со Стрела-2,или Игла,незз точно ама појше сум сигурен за Стрела-2...И тоа кога дејствувал во реон над косово,и потоа принудно слетал на петровец...

После самото слетување...


После поправката,односно замена на друг нов десен мотор...


И извадок од кинигата на пилотот...

Цитат :
“Lynx 11, copy. One is just west of G-Town climbing . . . OK!
I just got hit! I’m turning to the south.” I never saw what hit
me. As I looked up to find Andy, I felt an incredible jolt to the
aircraft on the right side. The nose tried to roll off to the right,
and I had to put in full left rudder to keep her from flipping
over. I was struggling at this point just to keep the jet flying.
I am trailing you. I need you to 90 right.” I asked Andy where he
was and he informed me he was southwest of Gnjilane at
16,000 feet. I’m headed towards Skopje. I’ve got the right engine
. . . looks like the whole engine cowling got hit . . . and I’ve got
no right hydraulics. I’ve got a wingman with me, and I’m
headed towards Skopje. Currently I’m about five miles from
the border.” OK, I feel fairly confident that I’ll make it across
the border, not sure if I can land. I figured even if the left engine quit, I could still
glide to Macedonia. The tower at Skopje was very helpful, diverting two heavy
aircraft on approach as I started my teardrop turn to final.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   31/5/2013, 00:55

Да, овој е син на амерички генерал мислам, кој исто така командувал на Косово.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски системи за ПВО   

Вратете се на почетокот Go down
 
Артилериски системи за ПВО
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: