ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 S-300

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: S-300   29/4/2013, 15:56
_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: S-300   6/5/2013, 21:35

Припреми за парада...
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: S-300   6/5/2013, 22:04

Momak od Gjorce напиша:
Припреми за парада...
Да не се за касапење? Оти на резервоарот пушува РАСХОДНbIИ. lol!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: S-300   6/5/2013, 22:10

beowulf напиша:
Momak od Gjorce напиша:
Припреми за парада...
Да не се за касапење? Оти на резервоарот пушува РАСХОДНbIИ. lol!

Ма не...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: S-300   15/6/2013, 01:32

С-300 – кошмар за генералите на НАТО


С-300 припаѓа на семејството советски, а потоа и руски противавионски ракетни системи. „Руска реч“ за вас подготви преглед на неколку модификации на системи кои деновиве привлекуваат особено внимание кај светската јавност во врска со подготвеноста да Русија да ѝ испорача на владата на Башар ал Асад С-300 за одбрана на сириското небо од авијација и од ракети од кој било потенцијален противник.
Како се создаваше С-300? 
Поради сè поголемите можности на средствата за контрола на воздушното пространство (КВП), вклучувајќи го и појавувањето на стратешките крстосувачки ракети ALKM (air-launched cruise missile), речиси истовремено со разработувањето на ракетниот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ на Запад, во Советскиот сојуз кон крајот на шеесеттите години од минатиот век беше започната разработката на нов противавионски ракетен систем со опсег од околу 100 километри. 
Создаден е како универзален (противавионски и противракетен) систем под називот С-300. Првите тестирања беа извршени кон средината на седумдесеттите години од минатиот век.


Намена и карактеристики
Првиот ракетен систем за противвоздушна одбрана С-300 со среден дострел е наменет за одбрана на важни административни, индустриски и воени објекти од напад од воздух со авиони од стратешката и тактичката авијација, како и од крстосувачки и од аеробалистички ракети. Овој систем стана основа за противавионските ракетни единици на противвоздушната одбрана на земјата од 1975 година.
Суштинска карактеристика на овој систем е повеќеканалноста која овозможува истовремено гаѓање на неколку цели (што е од посебно значење кај одбивањето масовни напади од непријателската авијација и од крстосувачките ракети), како и високиот степен на мобилност.


ЗРС С-300ПС е воведен во вооружувањето во 1983 година како самодвижечка варијанта (оттука и буквата „С“ во индексот, „П“ значи противвоздушна одбрана /ПВО/), направена е со користење на искуствата од водењето борби во Виетнам и на Блискиот Исток, каде издржливоста на ПВО во голема мера зависела од нивната мобилност и од способноста навремено да ги избегне нападите од непријателот.
Новиот противавионски ракетен систем можеше за најмногу пет минути да заземе положба за дејствување или да се премести на нова позиција за делување директно од позиција на марш. По 1991 година ракетниот ОВО систем беше тестиран на полигон. Во таа пригода беше покажан неговиот значаен потенцијал како противракетно средство кое според тие показатели го надминуваше американскиот противавионски ракетен комплекс „Патриот“.


ЗРС С-300ПМ („М“ – мобилен), без оглед на сличноста во изгледот, суштински се разликува од претходните модификации на системот. Една од основните разлики на С-300ПМ во однос на останатите варијанти, како и на ПВ ракетниот комплекс „Патриот“, се состои во новата едностепена зенитна управувачка ракета.
ЗУР 48Н6 уништува авиони кои летаат со брзина од 1.800 метри во секунда, на максимално растојание од 150 километри, а слабо воочливите крстосувачки ракети кои дејствуваат на висина пониска од 100 метри ги уништува на растојание до 38 километри, Ракетата се наоѓа во постојана борбена готовност за време на целиот гарантен рок на употреба, без неопходност од рутинско одржување.
С-300ПМ се произведува во мобилна варијанта (на шасија на моторни возила со висока проодност) и во влечна варијанта.
Производството на системите С-300ПМ и С-300ПС, кои долги години ја сочинуваа основата на ПВО на Русија, беше прекинато во 2011 година, зашто вооружените сили преминуваа на посовремени модификации на противавионски ракетни системи (зенитни-ракетни системи – ЗРС).
 
ЗРС С-300ПМУ1 со далечен дострел е наменет за борба против масовно применуваните современи авиони, крстосувачки ракети, аеробалистички, тактички и оперативно-тактички ракети.


Овој автоматизиран систем, отпорен на пречки, може да се применува автономно и во состав на група ПВО. Првиот сериски модел на системот беше претставен на Московскиот авиокосмички салон во 1995 година (МАКС-95).
Од прототипот на противавионскиот систем С-300ПМУ1, помеѓу другото, се разликува и по зголеменото растојание за уништување на аеродинамички и на балистички цели до 150 и 40 километри; по зголемениот распон на брзината на уништување цели (35-2800 м/с). Системот може да биде изведен во мобилна и во стационарна верзија.
 
ЗРС С-300ПМУ2 „Фаворит“ со далечен дострел (подлабока модернизација на ЗРС С-300ПМУ1) е наменет за зонска одбрана на поважни воени и државни објекти, како и за групации воени состави од напад од сите видови современи средства за воздушно набљудување, јавување и насочување ноќе и дење, во сите временски, климатски и физичко-географски услови, под интензивно радиоелектронско противдејство на противникот.
Некои суштествени карактеристики на системот за ПВО С-300 „Фаворит“ се огледаат во:  • зголемената крајна граница на оддалеченоста на зоната на уништување до 200 километри;


  • зголемена ефикасност на борбата против аеродинамичките и слабо воочливите цели на гранично мали висини во сложени услови на попречување;


  • можност за интегрирање со останатите системи за ПВО, вклучувајќи ги и системите на НАТО, како и користење на ракетите ЗРС С-300ПМУ1.


 
Системот „Фаворит“ денес претставува најуниверзален систем за ПВО со голем извозен потенцијал. Претходните системи С-300ПМ и С-300ПМУ1 можат да се доработат до нивото на С-300ПМУ2.
 
Комплет систем „Фаворит“
Системот „Фаворит“ се состои од командни станици со аквизициски радар (радар за пребарување), со кој се поврзани до шест противавионски ракетни комплекси (зенитно-ракетни комплекси ЗРК). Командната станица служи за автоматски распоред на целите помеѓу ЗРК и не содржи ракети. Универзалниот подвижен јарбол ја зголемува моќноста за управување со оган на далечина. Дополнително „Фаворит“ може да има две радарски станици: севисинка и нисковисинска.
Секој ПВ ракетен комплекс кој влегува во состав на системот има до 2 самоподвижни лансери од кои секој може да носи по 4 ракети, како и по еден радар за осветлување цели и за насочување.


Во моментот на распадот на СССР на неговата територија имаше околу 3.000 уреди за лансирање од различни варијанти на ЗРС С-ЗОО. С-300 никогаш нема учествувано во реални борбени дејствија. Земјите што имаат С-300 често спроведуваат школски гаѓања, при што различни експерти врз основа на анализата на вежбите потврдуваат дека станува збор за ПВО систем со мошне висока борбена способност. Според низа основни перформанси С-300 го надминува својот американски конкурент – системот „Патриот“.
Освен во Русија, денес различни модификации на РС С-300 постојат во низа земји на ЗНД, како и во Словачка, Бугарија, Хрватска, Грција (на островот Крит), Кина, Виетнам, Венецуела, Алжир. Постојат податоци дека Турција има план да набави С-300. САД во деведесеттите години од минатиот век дојдоа до некои компоненти на овој систем заради негово понатамошно проучување. Врз основа на технологијата на С-300 и со помош на руските специјалисти направен е јужнокорејскиот ПВО ракетен систем Cheolmae-2.


Наследници
Следната генерација противавионски ракетни системи кои се изработени врз основа на семејството С-300, го прават рускиот систем С-400.
http://ruskarec.mk/science/2013/06/13/s-300_kosmar_za_generalite_na_nato_23017.html


Последната промена е направена од Frogfoot на 15/6/2013, 13:02. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: S-300   15/6/2013, 02:02Сириски?
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

ПишувањеПредмет: Re: S-300   15/6/2013, 08:21

Eden kup gluposti se iznapishani vo tekstov...S-300P vleguva vo operativna upotreba 1978-ma a ovde ne e ni spomnat...S-300PS vleze ne 1983-ta - tuku 1982-ra vo operativna upotreba...S-300PMU1 e predstaven ne 1995-ta tuku 1991-va...Hrvatska nikogash nemala vakov sistem...samo od Belorusija ima odkupeno par negovi lanserni kontejnera (prazni) koi potoa gordo gi paradirashe na svoite dve edinstveni voeni paradi (vo 1995-ta i 1997-ma) i toa pozicionirani na Germanski shleper (Rolling Eyes) zaradi propagandno-psihloshki prichini ("Ete i nie imame S-300!"....Rolling Eyes)...i Turcija ne e zainteresirana za S-300PMU2 tuku za najnoviot S-400PMU3...ne se spomnati ni ostanatite verzii (V/V1/V2/VM/VM1/VM2/VMD/VMD4/PT/PT1/PT1A/F/FM)...se na se, povrshen i nekvaliteten tekst za shiroki masi...so dosta greshki i napishan vo ochigledno nedovolno poznavanje i populistichki manir...ovoj ko da raboti za "Sitel" majku mu stara...Laughing
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: S-300   27/7/2013, 21:23

Bilateralni i vojni odnosi Rusije i Irana: Putin bi uskoro mogao posjetiti Teheran, Moskva umjesto starijeg modela S-300 Iranu nudi S-300VM Antej-2500

Svi svjetski mediji su citirajući ruski Kommersant prije par dana objavili vijest 'kako će predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin slijedeći mjesec posjetiti Iran kako bi unaprijedio bilateralne odnose između dvije zemlje', nakon čega su uslijedile brojne polemike, kao i osude od strane pojedinih medija na zapadu i naravno, iz Izraela.

Ruski dnevni list je objavio vijest kako će Putin posjetiti Iran 12. kolovoza, te iako službeni izvori ne žele iznijeti razloge ove posjete svi mediji su naveli kako će se u prvom redu razgovarati o iranskom nuklearnom programu, bilateralnoj suradnji u obrambenom sektoru i o zajedničkim stavovima glede regionalnih i međunarodnih gorućih pitanja.

Podsjetimo kako Hassan Rohani nakon pobjede na izborima prošlog mjeseca predsjednički ured službeno preuzima 3. kolovoza, a na inauguraciju je pozvao lidere i delegacije svih svjetskih zemalja osim Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, kako je u svom obraćanju javnosti poručio glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Abbas Araqchi.

Međunarodna zajednica novog predsjednika, za razliku od Mahmuda Ahamdinejada, drži za umjerenog političara i kada su u pitanju unutarnje prilike u Iranu, ali i u vanjskoj politici. Od Rohanija se očekuje da iranskom nuklearnom programu pristupi na jedan posve drugi način budući da je dosadašnji stav Teherana za posljedicu imao uvođenje i stalno proširivanje sankcija od strane međunarodne zajednice, iako je teško je za povjerovati da će doći do radikalnog zaokreta u njegovom pristupu tom 'gorućem problemu' za zapad i Izrael. Kao regionalna i gospodarska sila zbog proizvodnje energenata Iran je saveznik Rusije i godinama igra ključnu ulogu na Bliskom Istoku, kao i u sirijskom sukobu u protekle dvije godine. Zbog svoje uloge u regiji i blizine jednom drugom sukobu, onom u Afganistanu, Iran na čelu s Rohanijem bez sumnje namjerava zadržati ključnu ulogu kada su u pitanju problemi u regiji, kao i oni na globalnoj razini.

Ukoliko Vladimir Putin posjeti Teheran to će nakon 2007. godine, kada je sudjelovao na 'Konferenciji kaspijskih zemalja', biti njegova druga posjeta Iranu. U određenom smislu, ovako brza posjeta upućuje da je ruski predsjednik odlučio učvrstiti bilateralne odnose i dogovoriti se o nekim važnim pitanjima kako za Rusku Federaciju, tako i za Iran. Kako i Iran i Rusija imaju izlaz na Kaspijsko more problemi u regiji su im zajednički, a od kojih u posljednje vrijeme pažnju privlači sukob u Nagorno Karabahu, armenskoj enklavi u Azerbejdžanu koja je de-facto neovisna, kao i energetski resursi u Kaspijskom moru.

RT: "Rusija daje podršku Iranu u razvoju nuklearne tehnologije u civilne svrhe i nudi sustav Antey-2500"

Iranska agencija FARS, ali i Russia Today navode kako 'Putin želi razgovarati o dva važna pitanja; izgradnji novog dijela nuklearne centrale Bushehr i zamjeni starijih sustava S-300s s proturaketnim štitom kojega bi činili sustavi S-300VM Antej-2500.'

Razgovaralo bi se, naravno, i o iranskom nuklearnom programu jer je iransko gospodarstvo u neku ruku paralizirano s nametnutim sankcijama i Iran troši ogromna sredstva i energiju kako bi uspio zaobići sve prepreke u trgovinskoj razmjeni sa zemljama koje žele s njim poslovati. Kao što znamo, Iran je oduvijek tvrdio kako obogaćuje uran u medicinske svrhe i za proizvodnju energije, ali različite inicijative na međunarodnoj razini (kao npr. konferencija u Kazahstanu 2013. na kojoj su se okupili predstavnici Rusije, SAD-a, Kine, Francuske, Njemačke, Velike Britanije i Irana) nikada nisu polučile pozitivne rezultate.

Za vrijeme predsjedničkog mandata Dimitrija Medvedeva Rusija je podržala i pridružila se sankcijama zapada i prekinula sve pregovore o isporuci ruskog naoružanja Iranu među kojem je trebao biti i protuzračni raketni sustav S-300. Slijedom takve odluke Medvedeva došlo je do zahlađenja odnosa između Moskve i Teherana. Posjeta predsjednika Putina bi se mogla smatrati dodatnim poticanjem razvoja prijateljskih odnosa između dvije zemlje, no to je vijest koju zapad nije dobro primio.

Rusija je odlučila podržati razvoj nuklearnog postrojenja u Bushehru, a podrška iranskom nuklearnom programu u civilne svrhe je zapad uznemirila kada je Vladimir Putin prošlog mjeseca izjavio 'kako Iran ima neotuđivo pravo na razvoj nuklearne tehnologije u mirnodopske svrhe i da nema dokaza za vojni aspekt njihovog nuklearnog programa'.

Osim suradnje u nuklearnom sektoru, važna stavka su i bilateralni odnosi u obrambenom sektoru. Vladimir Putin je od početka 2013. niz zemalja iz središnje Azije (Uzbekistan / Kirgistan) vratio u svoju orbitu i unaprijedio već dobre odnose s Kazahstanom i ostalim zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.

Mediji navode kako će ruski lider Irancima ponuditi protuzračni obrambeni raketni sustav dalekog dometa Antey-2500VM. Iransko jačanje ovih sustavom će sigurno dati znatnu težinu na regionalnoj razini i za rivale Teherana, posebice Izraela, predstoji period u kojemu će morati preispitati svoju vanjskopolitičku agendu.Novi obrambeni sustav koji ima domet 200 km kada su u pitanju zrakoplovi i 40 km kada je riječ o balističkim projektilima projektiran je da obori sve leteće neprijateljske ciljeve brzinom 4500 km/h. U stanju je nadzirati i istovremeno slijediti 24 zrakoplova i 16 balističkih projektila.

Iranska agencija FARS navodi'„kako je sustav Antey-2500 idealan za obrambene potrebe kopnenih snaga i kako je potrebnan Iranu koji će na taj način dodatno ojačati svoju ionako jaku kopnenu vojsku'.

Rusija je još uvijek čvrsto pri stavu kako misli ispoštovati sve ugovore o prodaji oružja suverenim zemljama poštujući pri tom odredbe međunarodnog prava, što se vidjelo i iz stava kada je u pitanju bila isporuka oružja Siriji ili Venezueli kojoj su isporučili sustave S-300VM, a što je još 2009. dogovoreno s pokojnim predsjednikom Hugom Chavezom.

Zajednički stav po pitanju sirijske krize

Ukoliko dođe do ove posjete nema nikakve sumnje da će tema razgovora između Putina i Rohania biti i situacija u Siriji. Bez obzira na napore Rusije da uvjeri zapad kako svojim stavom samo potpiruju islamističke ekstremiste i naporima Ujedinjenih naroda, sukob u Siriji se nije okončao. Razgovori koje su vodili ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i američki državni tajnik John Kerry i mirovna konferencija koju je oporbi predložio sirijski predsjednik Bashar Al-Assad su naznaka kako bi se moglo naći političko rješenje za sirijski sukob. John Kerry je nakon razgovora s Lavrovom poručio 'kako nema vojnog rješenja za sirijsku krizu, nego ono mora biti političko'. Rusija i Iran su također pri stavu kako se što prije trebaju pokrenuti pregovori u Ženevi.

Središnja Azija je opterećena brojnim problemima kao što je mogući povratak talibana na vlast u Afganistanu nakon povlačenja NATO saveza, rastući islamski ekstremizam, terorizam, proizvodnja i trgovina narkoticima, međunarodne kriminalne skupine itd., a Iran s Rusijom može odigrati važnu ulogu u vraćanju stabilnosti i stvaranju preduvjeta za gospodarski razvoj, kako na svom teritoriju, tako i u susjednim zemljama.

Službena Moskva i Teheran izbjegavaju potvrditi susret Putina i Rohania

Vijest kako će predsjednik Ruske Federacije nakon svečane inauguracije posjetiti Iran i s novim predsjednikom razgovarati o svemu gore navedenom prenijeli su svi svjetski mediji, ali je službeno nisu htjeli potvrditi niti glasnogovornik ruskog predsjednika, Dimitrij Peskov, koji je izjavio 'kako u ovom trenutku to ne može potvrditi, te kako se priprema mnogo posjeta i javnost će biti obaviještena čim predsjednik donese konačnu odluku'.

Iransko ministarstvo vanjskih poslova navodi
kako su medijski napisi o posjeti ruskog predsjednika netočni, ali će Vladimir Putin i Hassan Rohani zato razgovarati na marginama summita 'Šangajske organizacije' koji će se održati početkom rujna u Bishkeku, glavnom gradu Kirgistana, a kojemu će Iran sudjelovati kao zemlja promatrač.

Potrebno je naglasiti kako su se medijski napisi o poboljšanju ionako dobrih odnosa između Ruske Federacije i Irana pojavili istovremeno s izjavama od strane američke administracije i pojedinih zastupnika u Kongresu o većem angažmanu u sirijskom sukobu, kao i oko optužbi na račun Moskve zbog pružanja utočišta zviždaču Edwardu Snowdenu i ne može biti govora kako su mediji kao što su Russia Today i Kommersant slučajno objavili vijest koja je noćna mora Izraela i zapada, a to je prodaja protuzračnog obrambenog raketnog sustava dalekog dometa Antey-2500VM Iranu.

Nema nikakve sumnje da će sustav ukoliko dođe do potpisivanja ugovora biti i isporučen, a što obzirom na vojnu suradnju koja je najavljena početkom ovog mjeseca ne bi trebalo nikoga iznenaditi, tako da sam susret dvojice predsjednika 'odmah' ili 'za nekoliko tjedana' neće bitno odrediti odnose između Moskve i Teherana.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: S-300   3/8/2013, 16:40


_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: S-300   30/8/2013, 22:17

Противавионски ракетни системи С-300 намењени за испоруку у Иран већ су у потпуности растављени и готово рециклирани, саопштио је дописник издања „Газета.Ru“, позивајући се на наводе генералног директора концерна ПВО „Алмаз-Антеј“ Владислава Мењшчикова.
„Наоружања које је било намењено за Иран више нема“, истакао је Мењшчиков.

Уговор о испоруци система С-300 потписан је у 2007. Нешто касније руководство САД и Израела се посебно противи извршењу тог уговора, а у јуну 2010. Савет безбедности УН усваја још једну резолуцију уводећи санкције против Ирана које предвиђају ограничења на испоруку оружја Техерану. Та ограничења се између осталог односе и на уговор са руском компанијом „Алмаз-Антеј“.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: S-300   

Вратете се на почетокот Go down
 
S-300
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: