ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Самоодни хаубици

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Alvar

avatar

Број на мислења : 8401

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    26/2/2017, 16:18

Latvia to buy Austrian howitzers
http://www.lsm.lv/en/article/defense/society/updated-latvia-to-buy-austrian-howitzers.a224979/

Цитат :
In total 47 units of military hardware will be purchased from Austria, including not only M109 155mm self-propelled guns but also driver training platforms and a mobile tactical control center.
Costs will vary from €60,000 to €140,000 per unit according to the precise specification and the level of upgrade each unit has.
The Defense Ministry told LSM February 22 the total cost of the deal would be around €6 million, giving an average unit price of €127,000.

47 парчиња модернизирани М109-ки за цирка 6 милиона евра. Па видете сеа.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 835

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    26/2/2017, 21:44

Имаат ли уште толку за продавање ? Годинава сме имале буџет за купување од 20 милиони значи ако имаат уште 47 за продавање да пратиме фиљан човек да ги купи , 18 за еден самостоен дивизион , по 6 за сите 4 батаљони и 5 за обука . Wink
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 10:55

Какви дилови пропуштаме, тоа не е возможно! Glava v zid Glava v zid Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8401

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 12:21

Тоа е братче, имаме други приоритети. Rolling Eyes

Заблуда е дека треба да се потрошат милијарди за добра опрема во задоволителен број. Ако се има воља може да се најдат безброј решенија за солидно опремување на борбените единици.

Додека сите околу нас на големо се вооружуваат како да ни претстои некој голем конфликт (којзнае, можеби се во право), ние немаме да вложиме ниту во резервен пар на чорапи и гаќи.
Да не збориме што речиси во сите балкански држави се враќа идеата за задолжителен воен рок, очигледно концептот на "мали", "мобилни" и "добро обучени" армии пропадна.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10091

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 12:58

Во последниве години М109-ки има со лопата да ги ринеш,многу држави се откаж(аа)уваат од нив,тоес ги заменуваат
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 835

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 16:33

Нашата лопата е скршена . Wink
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8401

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 17:26

Со соодветна модернизација има сеуште живот во нив, ех-австрискиве се модернизирани и конзервирани во 2007-ма.

Швајцарски RUAG нуди модернизационен пакет со кој се зголемува крајниот ефективен домет, зголемена огнена моќ, нишански систем, погонска група итн.
https://www.ruag.com/en/products-services/land/vehicles-weapon-systems/indirect-fire-artillery/m109

M109A7 Paladin, високо модернизираната американска хаубица, е повторно изработена врз на база на старите М109-ки
http://www.baesystems.com/en-us/product/m109a7
http://www.military.com/equipment/m109-paladin

Со вакви пакети би терале уште барем 20-30 години без проблем.

На крај, ако се доволно добри да бидат ударната артилериска тупаница на IDF, зошто не би биле добри за нас. Модерната муниција (која веќе е и наведувана) е она што ги прави овие системи ефикасни. Но, сето ова е во домен на научна фантастика за нас. Џабе муабет.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 835

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 17:38

Да се надеваме дека новиот министер КОЈ И ДА БИДЕ , го чита форумов и ќе прифати некои сугестии кои се напишани на него . Smile
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8401

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 18:06

Да, но сепак прво треба да знае да чита, не? Laughing

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3724

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    5/3/2017, 23:44

Alvar напиша:
Да, но сепак прво треба да знае да чита, не? Laughing
Да сосем точно.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    

Вратете се на почетокот Go down
 
Самоодни хаубици
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: