ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Самоодни хаубици

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty14/5/2018, 02:12

Колку е инфериорна Нората во споредба со М109 нпр? Практично, не теоретски, во однос на разликата во цена на експлоатација.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty15/5/2018, 16:50

Па зависи од која генерација на истите хаубици споредуваме,но мислам дека во основа се работи за различен концепт на размислување и барања

НОРА во принцип е хаубица „одри и бегај“,скоро сите орудија кој ги развиваат србиве после ратот им се на овој принцип на работа,има висока мобилност и проодност и по асвалт и по „кал“ поради тоа што е 8х8 колчар,за кратко време целосо автоматски без да излегува екипаш надвор од возило завзема позиција за стрелба,преку балистички комјутер ги впишуава кординатите,најчесто добиени од комндо/извидничко возило или извиднички трупи на терен со современа опто електронска опрема или „рачно“,куполата автоматски се подесува спрема добиените кординати и параметри,за помалце од една минута од пристигнувањето на позцијата е спремна за оган по зададените елементи за гаѓање,со можност да испали 12 проектили без да биде наполнет контењерот за гранати 155мм,можност за гаѓање во иста точка со повеќе проектили (до 3 проектили) кој паѓаат во исто време,можност за управување со хаубицата надвор од неа преку „контролна кутија“,има итегриран радар за корецкија на оган,кој автоматски сам пресметува спрема падот на предходната граната и го корегира оган за следната,и можност за брзо напуштање на теренот.Србиве не застануваат и работат,ова се некој од карактеристиките на последните варијанти не само на хартија тестирани на терен,oфициална цена немаат додуша и никој ги нема усвоено најновите варијанти,според моја проценка би требало да се движи од 2,5 до 4 милиони долари по комад

Oд друга страна М109 е класика кога станува збор за самоодни хаубици,но полека почнуват да ја заменуваат поголем дел од земјите,користи гасеници со гумени папучи и има добра проодност по „кал“ и по асвалт но е поспора од НОРА-та,нема автоматски полнач на гранати,екипажот рачно ја полни цефката,и тоа во екипажот од 6ца има 2ца полначи на цефка,пола од тоа се вкупно во НОРА(3ца),со самото тоа има поспора брзина на стрелба во една минута,исто екипажот не мора да го напушта возилото,принцитоп на завземање на елементи за гаѓање се малтене горе доле исти.Има можност за гаѓање во радиус од 360. за разлка НОРА има само 60.,но со полн ресервар може да помине дупло помалку,и да не го тапацирам горе доле слични первомани но сепак различни,различни концепти и платворми,ако едниот систем е подобар во нешто од другиот во следното нешто е обратно.Цената за М109А7 најновата варијанта се движи околу 10 милиони доари по комад
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty15/5/2018, 17:27

Momak od Gjorce напиша:
Цената за М109А7 најновата варијанта се движи околу 10 милиони доари по комад


Латвиа за нешто постарите M109A5 кои ги купи од Австрија плати 6 милиони евра, за 47 парчиња. Што ќе му дојде 127,500 евра по комад. Добар дил, не?

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty15/5/2018, 17:38

Toa беа половни ако памтам од Аустрија на старата платворма,M109А7 се ново произведени со комплетно нова шасија,сеа читам Википедија според првите нарачани 2013 година за дваесетина комада платиле 320 милијарди зелени или ти за 14,4 милиони долари по комад

Има доста М109 за продажба/поклон од европскиве земји
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty15/6/2018, 15:30

Хрвати

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty1/8/2018, 00:00

Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty21/10/2018, 17:53

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty3/11/2018, 12:35


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty3/11/2018, 13:23

Клоца како магаре , ама сепак добро решение за армии како нашата , за удри бегај тактика .
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty3/11/2018, 19:32

Еве една бајаги потешка. Smile


Самоодни хаубици - Page 12 NRjJrMU

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Самоодни хаубици - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици - Page 12 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Самоодни хаубици
Вратете се на почетокот 
Страна 12 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: