ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   8/4/2013, 23:53

9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“9К35 Стрела-10 СА-13 е високо мобилно возило за против воздушна одбрана земја-воздух,за мала висина со краток домет,со инфра ред наведувачка боева глава со визуелно нишанење.Системот Стрела-10 бил дизајниран и произведен во 1979 година за потребите на копнените сили и силите за ПВО на советската армија.НАТО код име за ПВО системот Стрела-10 е СА-13 „Gopher“.9К35 Стрела-10 е наследника на ПВО системот 9К31 Стрела-1 СА-9 „Gaskin“,и поради ова системот Стрела-10 може да ги користи контењерите за ракети од Стрела-1,кои се со помали димензии од контењерите за ракетниот систем Стрела-10.За разлика од својот предходник системот Стрела-1 кој бил монтиран на амфибиско борбено возило БРДМ,СА-13 е монтиран на мобилно оклопно амфибиско возило гасеничар МТ-ЛБ,кое има повеќе простор за опрема и резервни контејнери за системот Стрела-10.На 7 Септември 2007 година за прв пат била претставена верзијата 9К35М3-К „Kolchan“ монтиран на оклопно амфибиско возило БРТ-60,кој бил презентиран МАКС 2007.Ракета

Системот Стрела-10 иако бил дизајниран да ја користи ракетата 9М37 тој во својот понатамошен дизајн бил пренаменен да може да ги користи двата типа на ракети односно двата типа на контењери 9М37 И 9К31(Стрела-1 СА-9 „Gaskin“).

Основни карактеристики 9М37:
Должина: 2.2м
Тежина: 40кг
Тежина на боевата глава: 3,5кг
Максимална брзина: 2маха
Минимален домет во далечина:500м
Максимален домет во далечина:5000м
Минимален домет во висина: 25м
Максимален домет во висина: 3500м
Калибар:120ммЧети контењери со ракети се наоѓаат на куполата од системот Стрела-10,и четири резервни контењери со ракети се наоѓаат во внатрешноста на возилото,отприлика потребно време за да се заменат празните контењери со нови е 3 минути.


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 9/4/2013, 00:26. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 00:21Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 00:24

Детаљи од внатрешноста...

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 00:30

9К35М3-К „Kolchan“...

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 00:38

Еден ваков радар за нашите Стрели може...

http://sp.rian.ru/video/20120527/153856343.html
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 16:21

Momak od Gjorce напиша:
Еден ваков радар за нашите Стрели може...

http://sp.rian.ru/video/20120527/153856343.html

Ако добро памтам имавме нешто вакаво од АСЕЛАН.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 19:18

За Стрела-10?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 19:35
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   9/4/2013, 19:43


Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   11/4/2013, 12:13

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: 9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“   

Вратете се на почетокот Go down
 
9К35 Стрела-10 СА-13 „Gopher“
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: