ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 SAAB JAS-39 Gripen

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty28/3/2013, 01:27

SAAB JAS-39 Gripen 52022_64945315_saab-39c-gripen-9245-czech-air-force-cef-mimo-letiste

Како беше онаа од Тони Цетински, благо оном ко те има?
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty18/4/2013, 05:24

искрено овај авион најмногу ни одговара. Швеѓаните одсекогаш дури и со Вигенот ги проектираа, да можат да полетват и слетват на автопатишта, бараат помалце одржување од другите. Мана им е шо е баеги скап, поголем дел е америчка технологија (не е автентично шведска) па ќе мора да пазис да не се замераш не само со швеѓаните туку и со други држави кога ќе ти требаат резервн делови - со еден збор комплицирано
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty18/4/2013, 07:31

Мене овој ми е еден од најубавите, башка ни одговара, уште да го купиме Smile
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty18/4/2013, 15:52

аа убо ама Швеѓаните не им го понудија на Србите како шо кажаа србите требале да бараат изим од Американците. Моторот на овој авион е од Ф 18 лиценцно се произведува во Волво. Не дека ние би имале проблем со Американците ама... скап брате. Поевтин од Рафало и Еурофајтерот ама пак скап.
Хм ние да купиме 4-6 Јак 130 така да пилотите ќе се обучени на завидно ниво за преминување на некој си ловец а плус може да се користи ко јуришник да го замени Су 25. Зошто и италијанскиот е ист само со западна опрема и едно 5 милиони $ поскап. Израелците купија мислам 40 тина италијански а кога тие купат богами значи вреди.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty18/4/2013, 16:23

Абе ако сме салам заинтересирани, ако покажеме интерес Швеѓаните ќе дадат добра понуда, само сега ни на крај памет не ни е набавка на млазни ловци. Се си мислам дека во иднина повеќе ќе се концентрираме кон хеликоптерски ескадрили отколку авионски.

Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty19/4/2013, 05:34

сакаш да речиш ќе си го дајме г'зот под кирија , пардон небото под кирија. Јас мислам треба да купиме Јак 130 зошто Alenia Aermacchi M-346 шо е истиот само со западна опрема е поскап. Може покрај за обука да се корист и за противгерилска борба шо.... треба да сме спремни на то... со оглед на "браќата"
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty19/4/2013, 14:08

Абе јас сум за набавка на авиони, ама реално, нит пари имаме а нит заинтересираност покажуваат нашиве главоњи. Се си мислам ер-полисинг ке иммаме, или со тој системот за ПВО заеднички ѓоа ќе се штитиме.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty19/4/2013, 18:04


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty25/4/2013, 04:28

добар е Грипенот но сепак мислам не може да се мери со еден Ф-16,сум ги споредувал долго време и како што беше наведено многу би бил комплициран логистички со изим барање Smile па затоа е подобар Ф-16 во директна набавка од УСА,за нас на пример 4 едноседи и 2 двоседи од блок 52+ и имаме за 30 години обезбедено небо не ќе мора да плаќаме на некоја земја за ер полисинг доколки некогаш влеземе во НАТО Rolling Eyes но со нашава стратегија Glava v zid и издвојување од 1% од БДП тешко дека чизми ќе имаме квалитетни а камо ли некој борбен авион,но сепак надежта последна умира
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty25/4/2013, 12:55

Абе ако дојде прашањето за бранење на небото ќе плаќаме ер-полисинг, ама тоа според мене нема никаква цел. Како прво, воздушниот простор не ни е нарушуван, а и да ни е, освен италијаните нема друг адекватен кој ни би го чувал, бидејќи секој од останатите кои можат, Бугарија или Грција и онака би ни го нарушувале, па сега демек нарушувањето ќе биде „чување на ВП„ .

Според мене глупост, ако немаш авиони џабе ти е чување..да спука некогаш сигурно нема тој со 2 авиони од Италија да води војна и да гине за Македонија.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
SAAB JAS-39 Gripen Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAAB JAS-39 Gripen   SAAB JAS-39 Gripen Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
SAAB JAS-39 Gripen
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: