ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   23/3/2013, 14:38

Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   29/3/2013, 08:31

е ова Душа дало за нас. Колку шо прочитав околу 15 милиони $, мислам е подобро од стрелата мислам онаа на возило. А и да има армијата БУК ова е за негова заштита.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   30/3/2013, 10:55

su50fighter напиша:
е ова Душа дало за нас. Колку шо прочитав околу 15 милиони $, мислам е подобро од стрелата мислам онаа на возило. А и да има армијата БУК ова е за негова заштита.

Malku si se zabunil 2 slichni koncepta so prednosti i mani....konkurenti si se .
pantsir e zashtita od mali visini za S-300 / S-400.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   1/4/2013, 06:54

Хм ако баба мамит трап не мамит еве извадок :

Acquisition performance for various target types has also been cited, with notable inconsistencies:

36 km for a small fighter with a 2 m2 RCS;
20 km for a manoeuvring cruise missile with a 0.1 m2 RCS;
16 km for a glidebomb with a 0.2 m2 RCS;
12 km for an AGM-88 HARM anti-radiation missile with a 0.1 m2 RCS;
32 km for an AH-64 Apache attack helicopter.
остатокот може да се прочита овде http://www.ausairpower.net/APA-96K6-Pantsir-2K22-Tunguska.html

Панцир С1 по висина од 5 до 15 000 метри е не е баш мала висина. ако не му вервиш на овој сајт оди на Wikipedija tamu e цитираната висина исто 15 000 метри.
Да можда е за заштита на С 300 ама висините не се баш мали
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   1/4/2013, 08:19

su50fighter напиша:
Хм ако баба мамит трап не мамит еве извадок :

Acquisition performance for various target types has also been cited, with notable inconsistencies:

36 km for a small fighter with a 2 m2 RCS;
20 km for a manoeuvring cruise missile with a 0.1 m2 RCS;
16 km for a glidebomb with a 0.2 m2 RCS;
12 km for an AGM-88 HARM anti-radiation missile with a 0.1 m2 RCS;
32 km for an AH-64 Apache attack helicopter.
остатокот може да се прочита овде http://www.ausairpower.net/APA-96K6-Pantsir-2K22-Tunguska.html

Панцир С1 по висина од 5 до 15 000 метри е не е баш мала висина. ако не му вервиш на овој сајт оди на Wikipedija tamu e цитираната висина исто 15 000 метри.
Да можда е за заштита на С 300 ама висините не се баш мали

Википедија е нерелевантен извор.
А кога го спома копп тоа што го тврдам таму е напишано.
Параметрите кој ги цитираш се мокноста на радарот не потенцијалот на ракетата нарочито не кинематичкиот .
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   1/4/2013, 09:58

Зоран не знам шо си читал ама еве извадок за ракетата

Export 57E6-E missile rounds employ a longer burn duration booster which has raised the peak velocity to 1,300 metres/s. These rounds have a launch weight of 75.7 kg.
Missile rounds for domestic Russian PVO use are designated the 95Ya6 series, with the current block designated the 95Ya6.04. These missiles are cited to have an effective range of 20 km and ceiling of 15 km, making them highly competitive against legacy area defence SAMs.

А и на сликата кај шо е ракетата има напишано на руски зона на уништување во далечина 20 км во висина 10 км

Дометот е поголем од Невата која имаше домет од 18 км. Така да доста подобрено со оглед на 18 тони тежина на рампата на Невата х 4 ехее а ова е цела лансирна рампа на камион - убајни
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   1/4/2013, 13:02

Логички е Ракета со Поголем диајметар и Должина да има поголем дострел

http://en.wikipedia.org/wiki/SA-3

Невата вели оперативен дострел ( не краен) 35 км

За современост не ни сакам да ги споредувам.
И како што напиша ти сам има поинт дифенс и ариа Дифенс..Нева е Ариа Дифенс или таква била на времето затоа штое стар концепт кој не вреди да с еусовршува.
Што се вели го изело времето.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   1/4/2013, 17:23

Невата имаше домет од 18 км ти го тврдам верви ми а тие во wikipedia може да пишат шо сакаат. Хм Двината појќе беша ареа дефенс. Невата се користеше (Барем во бившата ни Југа) за заштита на главните градови на републиките, Скопје, Белград, Љубљана. Загреб го бранеше Двината. Ама ако била замислена за ареа дефенс- пошто некаде прочитав дека Невата била заменета во Русија со С 300 - тогаш би требало да е ареа дефенс.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   1/4/2013, 18:44

Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   2/4/2013, 09:41

вака сега, 18 километри беше надворешната зона на уништување, шо ќе речи кога авионот ќе влезе во таа зона не може да избега и може да биде стигнат и уништен. Дострелот е друга работа, минималната зона беше мислам 5 км. Не знам колку сте запознаети ама ПВО ракетите, конкретно НЕВА не се водени од испалување, тие извесно време се неводени додека работи првиот степен, па кога тој ќе се потроши и отпадне, значи се тргнува првиот степен на заштита, таа ракета треба да погоди одреден простор во воздухот и таму настанува "зафатот" на ракетата па од тогаш може да биде водена. Ако сте инжинерска струка движењето на ракетата е како фуриов ред, со големи аплитуди, додека тие амплитуди не се намалат под некоја граница не може да биде водена, има големи осцилации.
Е сега за крајната граница на уништување. Многу пати непријателот провоцира влегува и излегува во зоната на уништување за да предизвика зрачење и да се фати фреквенцијата. ако се лансира ракета тој излегува од зоната на уништување и чао ојдоа 50 000$. Е тоа е таа граница од 18 км
Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound   

Вратете се на почетокот Go down
 
Pantsir-S1 / SA-22 Greyhound
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: