ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 FN Herstal - F2000

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty31/1/2014, 00:29

Frogfoot напиша:
FN Herstal - F2000 - Page 3 30748_473937725973709_662340371_n

ги тестирале само,или имаме купено ?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty31/1/2014, 00:30

JKD напиша:
ги тестирале само,или имаме купено ?

Alvar напиша:
Ова е претпоставувам на Кроволак, кога идат јанезиве да гаѓаат со "Игла".
Цк, не ми праи кејф пушкава... ептен, ептен е како играчка. И Tavor-от е со сличен концепт... ама пак е некако...

На словенската армија се. Ова е фотка за успомен. Wink

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty31/1/2014, 01:00

Alvar напиша:
Е тоа да, сепак модерно

FN Herstal - F2000 - Page 3 OdnRMHz

Cela oprema krcka osven zastitnata maska od 62ra Very Happy 

E sea imam edno prasanje nas u vojska ne uceja deka zadolzitelno se bricime poradi podobro dihtuvanje nazastitnata maska'a gi gledam batkive zabradeni ne barem se popovi.kolku ima vistina vo ova?

Znaci deka pri ABHO I napad so sozavec,batkive go jadele stapot
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty31/1/2014, 01:26

Маската подобро заптива доколку се стави на голо (избричено) лице, но сепак, ако е добро подесена би требало да пружи заштита и со кратка брада.
Е сега оние со ептен големи бради какви што носат некој припадници на специјалните единици... за нив не знам, но од друга страна, маската и не верувам дека им е дел од борбениот комплет.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty9/5/2014, 13:08

Внатрешните (пластични) компоненти на FNH F2000.

FN Herstal - F2000 - Page 3 Jiv4MH6
FN Herstal - F2000 - Page 3 HtLwLAw
FN Herstal - F2000 - Page 3 UHQY2p0
FN Herstal - F2000 - Page 3 USWGhOM
FN Herstal - F2000 - Page 3 U31XMYm
FN Herstal - F2000 - Page 3 KZyZgD4
FN Herstal - F2000 - Page 3 HW8fl4r
FN Herstal - F2000 - Page 3 GU5oHyl
FN Herstal - F2000 - Page 3 QvVaG2z

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty9/5/2014, 16:12

Премногу пластика за мој вкус.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty9/5/2014, 16:34

За борбена пушка... ПРЕМНОГУ пластика, за било чии вкус.
Но белким во FN Herstal знаеле што прават кога ја конструирале пушкава.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty9/5/2014, 17:40

Вајда поминала тешки проби пред да ја убацат у масовно произвотство,веројатно мислеле дака некој од деловивте би можеле да се направт од твра пластика,како би се олеснила самата пушка,некој делови кој не се загреваат и не се премногу исложени на трзај од кинетичката енергија,ама ипак метал си е метал и затоа АК никат нема да изумре  Very Happy 
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty11/5/2014, 13:29

Не спорам јас дека е лоша пушка, ФН Херстал е фирма со долга традиција и со докажани примероци, веројатно оцениле дека местата кои се „пластифицирани„ се места каде што пластиката задоволително го заменува металот. Словенците наводно кога ја тестирале се покажала подобро од Г36.

Мене поентата ми е дека во ситуација кога морам да го доверам животот на една пушка, тоа не би била ФН-2000.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty11/5/2014, 18:42

Frogfoot напиша:
Словенците наводно кога ја тестирале се покажала подобро од Г36.

А сепак, FN2000 ја користат само они, додека HK G36 останатиот дел од светот.  Wink 
Претпоставувам дека мотивите за тоа им биле повеќе од ергономска природа, отколку од техничка. Побогу, па дури ни самата белгиска армија ја нема усвоено како стандардно пешадиско орушје, сеуште ја користат FN FNC. А веројатно кога утре би бирале нова, поверојатно е дека тоа ќе биде FN SCAR отколку FN2000.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FN Herstal - F2000   FN Herstal - F2000 - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
FN Herstal - F2000
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: