ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Нишани - механички и оптички

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   2/3/2015, 22:37

Една од најдобрите компании во светот за производство на ред дот нишани. Кај нас тој нишан го имаат Волците, најновиот модел Aimpoint Comp M4sДодека Тигрите според сликите користат постар односно Aimpoint PROAimpoint Comp M4sAimpoint PRO
За Aimpoint Comp M4s кажуваат дека батеријата им трае 80 000 часа константно користење односно му доаѓа 8 години, после тоа само се заменува батеријата и продолжуваш со користењето на нишанот. Таа технологија со батеријата до сега го нема надминато ниту една друга компанија од најпознатите EoTech, Trijicon, Meprolight, Leupold, ELCAN, Bushnell итн.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8452

ПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   4/3/2015, 19:12

Што ти е квалитет, бреј. SmileLost and found: ZEISS riflescope still working after nearly 10 years in the mountains
http://www.zeiss.com/sports-optics/en_de/hunting/experience/hunting-stories/lost-and-found--zeiss-riflescope-in-norway.html

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   4/3/2015, 22:51

Затоа чини неколку илјади евра моделот, нормално ќе издржи од тие 10 години уште наредни 10 години
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10149

ПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   9/3/2015, 14:21

Добра споредба...

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   9/3/2015, 19:41

Овој клип го гледав уште прошлата година, и за мене некои ред дотови не се совпаѓаат со останатите. Например во батериските ред дотови го ставиле Trijicon ред дот кој се напојува со тритиум, а Trijicon има батериски ред дотови. По форумовиве кои ги читав за MSE ред дотот, поточно за видеово луѓе кои имаат оружје и користат ред дот нишани кажуваат дека видеово нема врска со реалностa и дека е обичен маркетиншки трик, односно презентација на МSE како компанија, а тие модели и не биле така совршени како што е прикажан овој модел на видеото.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10149

ПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   9/3/2015, 20:01

Mуабетот ми беше дека е направена добра споредба тоес добри тестови,но од авион се гледа дека го гураат МСЕ нишанов и дека му прават добра реклама,таму каде што покажуваше малку послаби резултати од ЕО текот му даваа исти поени,тоес 3.5,иначе за него прв пат чув на видеово
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   9/3/2015, 20:14

MSE фирмата создадена од поранешен израелски војник Мики Хартман, гледам по сликиве има некои единици ги користат нивните производи, но нема премногу за MSE фирмата, нивните производи не се премногу присутни на Amazon, Optics Planet итн., прошлата година успеав да им ја најдам веб страната, додека им беше активна и видов имаат неколку модели, ама сега ја барам навероватно им е укината веб страната, им ја најдов ФБ страната.

https://www.facebook.com/MseExcellenceLtd
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8452

ПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   24/7/2015, 17:04
_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10149

ПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   28/9/2015, 12:49

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   10/10/2015, 13:18

Новајлија од Русија Smile

Valdai PG-210 holographic wonder from Russia
Valdai PG-210 holographic wonder from Russia
By Eric SOF - Oct 10, 2015 105 0
The Russian military investing on all fields in their equipment. The engineers at a Jupiter factory in northern Russia are developing a new generation of holographic weapon sights. The new holographic sights would not have analogues in the world.

The all-new Valdai PG-210 holographic weapon sight was presented at a military expo held earlier this month in Kubinka, Moscow suburb. During the Expo, the Jupiter factory’s director, Nikolai Klimkin, described new holo sight as “a lightweight and easy-to-use day/night wide-angle scope.”

Valdai PG-210 holographic wonder from Russia
The Valdai PG-210 holographic gun sight comes with a binocular observation which ensures an increased rate of fire at moving targets.

“We are now working on one of a kind holographic gun sights with variable rangefinding reticles,” Klimkin emphasized.

The new gun sight’s additional forte is its invisibility to existing means of optical detection. It was designed expressly for use with the new Kalashnikov assault rifles but the Valdai PG-210 holographic sight can also be easily mounted on hunting, sportsman rifles and other non-military weapons.

A holographic weapon sight are intended to use as a non-magnifying gun sight that allows the user to look through a glass optical window and see a cross hair reticle image superimposed at a distance on the field of view, giving the wider angle sight than usual.

The hologram of the reticle is built into the window and is illuminated by a laser diode which gives clear crosshair for the user.

Технички спецификации (PDF формат) http://valdai.su/sites/default/files/pictures/listovka_pg210_web.pdf

http://www.special-ops.org/13956/valdai-pg-210-holographic-wonder-from-russia.html
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Нишани - механички и оптички   

Вратете се на почетокот Go down
 
Нишани - механички и оптички
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: