ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Езерска и речна флотила

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Езерска и речна флотила   30/1/2013, 23:17

Незнаев кај да ја отворам темава па реков ај овде...За што станува збор Србиве на големо со помош на Кина го гураат проектот Дунав-Морава-Вардар односно Белград-Скопје-Солун,што значи дека највероватно Вардар после толу години ке стане пловен...што значи дека во овој случај на нам ке ни треба Речна Флота која Србија веке одавна ја има поради тоа што Дунав е пловен...Што мислите вие за ова,ке ги позајми МВР отупштените бродови на некогаштната Езерска единица на АРМ,или ке набаави нови глисери,чамци итн.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81412927231&id=9&prilog=0&setIzdanie=22655

http://www.mkd.mk/94133/ekonomija/srbija-pritiska-za-kanalot-belgrad-solun/

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=0E285BC348A972468757827152B6EF22

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   31/1/2013, 09:37

Ако мислиш на воено-полициска речна флота, имаат, а ваква... према Грција немаат ради тоа што Вардар не е сеуште пловен. Инаку на север, исправете ме, ама мислам дека имаат нешто ситно? Rolling Eyes

Инаку, мене ме интересира дали Вардар воопшто е изводливо да биде пловен?

П.С Овие два линка брат, се за различни проекти, „Вардарска долина„ е за хидроцентралите, додека овој Србиве што го предложуваат е друг, или?

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   31/1/2013, 21:43

Frogfoot напиша:
Ако мислиш на воено-полициска речна флота, имаат, а ваква... према Грција немаат ради тоа што Вардар не е сеуште пловен. Инаку на север, исправете ме, ама мислам дека имаат нешто ситно? Rolling Eyes

Инаку, мене ме интересира дали Вардар воопшто е изводливо да биде пловен?

П.С Овие два линка брат, се за различни проекти, „Вардарска долина„ е за хидроцентралите, додека овој Србиве што го предложуваат е друг, или?


Србите си имаат речна флота одавна уште од краја што се вика зашто дунав е пловен,само на дунав патролираат мислам...Зашто да не би можел да биде,вардар е многу поголем и по широк надоле после скопје до скопје е така така ама надоле е многу поширок и подлабог...башка порано вардар бил пловен...Ова наводно било во план уште од 1932 година,најблиску до реализација било во времето на Тито ама ништо не биднало...Тоа се спомнува ама пишува и за пловниот канал...
Вратете се на почетокот Go down
Kire1993

Kire1993

Број на мислења : 24

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   13/4/2013, 15:15

Воениот брод на АРМ заплови во Охрид

Во водите на каналот Студенчишта во Охрид повторно заплови воениот брод на македонската морнарица кој беше на ремонт на брегот, соопштува „Ohrid news“.
Пловниот објект најпрво беше кренат со специјален кран, а потоа беше поставен во водата.
Морнарицата имаше два вакви воени брода, но подоцна во Охрид остана само еден од кого беше отстрането вооружувањето.
http://www.plusinfo.mk/vest/88398/Voeniot-brod-na-ARM-zaplovi-vo-Ohrid
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   25/4/2013, 14:07

проектов што го тераат србите никогаш нема да се изведе,тоа само замајување на јавноста е,кој на ваква економска ситуација во тапа регион би вложил од 150-200 милијарди евра,сигурно не балканските економски тигри-Србија,Македонија,и Грција Glava v zid као нешто кинезите се во шема ама тие нема ни јуан да потрошат затоа што немаат никаков интерес од ова,барем мене така ми стои работава,иако би било прекрасно ова да се изведе,ќе можеме после ко на Рајна да си организираме речни крстарења ziveli
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   30/6/2013, 16:32

Samo edna maaaala korekcija na naslovot na temata od chisto voeno-terminoloshki "karakter"...

Site rechni i ezerski voeno-plovni formacii se narekuvaat iskluchivo so terminot "flotila"...terminot "flota" se koristi voeno-terminoloshki iskluchivo koga se ima vo predvid okeanska ili morska voeno-pomorska boeva eskadra...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   30/6/2013, 17:21

Корегирано друже! ziveli 
Вратете се на почетокот Go down
Stamenov

Stamenov

Број на мислења : 58

ПишувањеПредмет: Езерска и речна флотила   28/9/2013, 20:24

Ме интересира дали некој може да ми каже пошто нигде неможам да најдам нешто повеќе за македонската езерска морнарица...колку бродови имала...дали имала само на охридското езеро или и на другите две и најмногу од се ме интересира зошто е укината?? Smile 

_________________
Воената победа се завршува со карневал во црнина...!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   28/9/2013, 20:45

Имаш тема во Под форумот Безбедносни Сили на РМ

http://odbrana.forumotion.org/t37-topic
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   10/6/2014, 17:54

„Плави одговор 2014“ ФОТО ГАЛЕРИЈА...
http://www.vs.rs/index.php?gallery=2cd930fa-ef27-11e3-9f60-00163e135009

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Езерска и речна флотила   

Вратете се на почетокот Go down
 
Езерска и речна флотила
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Езерска и речна флотила-
Отиди до: