ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Средства за Против Воздушна Одбрана

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Next
АвторПорака
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   1/4/2013, 07:20

Momak od Gjorce - Tie MIM 23 Hawk vo drugite drzavi se otfrlaat. Germanija, Belgija, Norveska go otfrlaat. Zosto nie bi go berele gjubreto i plus DA PLATIME ZA TO. Mislam deka i Grcite gi imaat. Pa podobro da kupime Neva (S 125M), barem ima obuceni luge otkolku da go berime gjubreto od NATO drzavite.
Edna raketa kosta 5 pati poskapo od edna Neva. A dali e 5 pati poefikasna, ne bi rekol.
Велат "сиромав човек, жив ѓавол". Не може баш на МК да и продават "муда за бубреге".
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   1/4/2013, 08:31

su50fighter напиша:
Momak od Gjorce - Tie MIM 23 Hawk vo drugite drzavi se otfrlaat. Germanija, Belgija, Norveska go otfrlaat. Zosto nie bi go berele gjubreto i plus DA PLATIME ZA TO. Mislam deka i Grcite gi imaat. Pa podobro da kupime Neva (S 125M), barem ima obuceni luge otkolku da go berime gjubreto od NATO drzavite.
Edna raketa kosta 5 pati poskapo od edna Neva. A dali e 5 pati poefikasna, ne bi rekol.
Велат "сиромав човек, жив ѓавол". Не може баш на МК да и продават "муда за бубреге".

Губре за Губре!
На Нева ( С-125) и врапците и ги знаат маните 1973 Изрелците си играа симултанки со невата )
ако ја имамае ке ни служи за сликање и толку еден Харм ке ја реши и пак по старо.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   1/4/2013, 10:03

Точно така, џубре. Затоа ни треба нешто поново Панцир или Бук, а тие Нева, Хок то е се застарено џубре
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   1/4/2013, 11:09

Има разни верзии на Хок кои се далеку помоќни од овие...јас со оглед на тоа дека немаме средства да купиме нешто моќно што би го стационирале, би одел на нешто поефтино, со послаби перформанси но мобилно, притоа мислам на Хамвито со АИМ-120... Бук или пак ако даде господ Панцир.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   1/4/2013, 12:08

Да де, прво го викаа HAMRAM a сега гледам е сменато името во :

Raytheon successfully tested launching AMRAAM missiles from a five-missile carrier on a M1097 Humvee. This system will be known as the SLAMRAAM (Surface Launched (SL) and AMRAAM). They receive their initial guidance information from a radar not mounted on the vehicle.

Е сега колку ќе биде намален дометот, е прашање. Дометот испукани од авион е 105 и 180 км според варијантата ама со брзина на авионот. Од земја хм... ако биде 50 км не би било лошо.

Како и да е се слагам со тебе потполно. Дали знаеш кои се цените (од прилика) за системиве што ги кажуваш? aplauz

А тоа за стационирање ние како мала територија НЕ БИ ТРЕБАЛО да купвиме нешто што е тешко, туку лесно подвижно,- партизанско, зошто стационирано ќе го најдат за кратко време една harm i ЧАО.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   1/4/2013, 13:11

А вие прочитавте негде дека пишав да купуваме...
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   1/4/2013, 17:18

Абе луѓе баш затоа и го отворам форумов. Се заприкажавме овој систем оној систем, а јас всушност не знам и дали е Македонија покриена со радарска контрола. Се сеќавам 90 десетите кога се распаѓаше Југославија , Србите во едно списание "Аеросвет" имаа направено анализа дали може и колку ќе ја чини Словенија да ја покрие својата територија со радари, колку големи и колку тие за покривање на мртвите точки или модерно blind spot-ови. Колку ќе ја чини чадорот или сега го викаат модерно Air policing. Тогаш уште во ЈНА се зборуваше за тој неко радар во Македонија што фаќал до Либиија, ( е сега не знам дали беше Битолскиот или некој друг). Како имало таен хелиодром или се градел на Шара, за некој таен воен аеродром во источна Македонија. хех бла бла
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   5/4/2013, 21:31

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   9/4/2013, 13:20Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   10/4/2013, 19:21

Руски Buk M2E за Венецуела...

http://sdelanounas.ru/blogs/31808/
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за Против Воздушна Одбрана
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 36Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: