ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Средства за Против Воздушна Одбрана

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 36  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   27/3/2013, 08:19

малку претеравте с-300 има домет од 200 ком и повеке од доволен за нас.
Ако впишеме кружница на мапата од Македонија радијусот е 100 км.
С-400 има домет од 400 км нема и комшиите да ги барниме. scratch
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   27/3/2013, 11:13

С-300 кошта околу 160 милиони долари комад а за С-400 неам инфо..така да со нашиот буџет само еден комад Игла,ништо појше...
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   27/3/2013, 12:19

Momak od Gjorce напиша:
С-300 кошта околу 160 милиони долари комад а за С-400 неам инфо..така да со нашиот буџет само еден комад Игла,ништо појше...

Конецот е на анша сметка ziveli ziveli ziveli мала шала , со Иглата.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   27/3/2013, 15:24

аха ти си читал за Рускиот С 300, ама ако видиш внимателно ќе прочиташ дека тие шо се за извоз во други земји не се баш со толкав домет. Е шо сега ти ќе ни забраниш да сонвиме. Така се прави кога размислуваш за купување на било шо. Почвиш од најдоброто и најскапото па надолу дур не се сретнат можностите и потребите. А за комшии. Прво треба да си го осигураш небото па после да размислуваш за купување на било шо друго од наоружање, се а разбира освем пиштоли и пушки за пешадија. Зборам за покрупни и поскапи системи.

Ама ако видиш имаме среќа во несреќа. Немаме море па немаме да трошиме за скапи бродови, подморници, па најскапите ивестиции се во воздухопловството па затоа кој знае.

Не те разбирам ШО Е ТО ШО КОШТА 160 МИЛИОНИ ДОЛАРИ КОМАТ, ако е целиот систем е малку а една ракета да кошта толку е многу па шо кошта толку. Знам дека Невата една ракета кошташе 50 000$ некаде 84-85 тата.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   27/3/2013, 17:47

Еден комат мислам на енда батерија С-300,што значи со сите нишани...сликовито да ти објаснам...

Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   28/3/2013, 05:07

Momak od Gjorce то шо ти го покажвиш на сликата е само еден дел , само една лансирна рампа. ама ако мислиш на цел систем како на пример ај сега јас сликовито да ти објаснам како овој http://www.ausairpower.net/APA-Russian-SAM-Radars-DKB.html 160 Милиони баш и не се многу
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   28/3/2013, 11:31

Кога пишав со сите нишани мислев за една батерија со 4 ракети и платформа за системот,без радари и попратни камиони за логистика...Друже 160 милиони за еден систем со 4 ракети од 78година е многу,каде се пари за радари,за обука на екипаш,за радари за следење и насочување на ракетата,резервни ракети, итн. итн...друг проблем кој би го навел е доколку ни се деси НАТО агресија или агресија од јужниот сосет и во еден ден на небото да се појават повеќе од 250 авиони со еден систем со 4 ракети шансите да се сруши непријателски авиони е 1% и ли два авиона,додека се заменат нови ракети во празните контењери ке не спржат од 200 страни...за систем со 4 ракети никат не би дал олку пари,башка со буњет како нашиов кој целосно изнесува 90 милиони евра,од кои 97% иде за плати остатокот за основни потреби,набавки,и модернизирање на армијата,со 3 милинони евра не мижеме ни ракетното гориво за ракетите да го купиме...не ја гледам практиката на овој систем кај нас,освен ако имаме 6 или повеќе батерии од него,кој би доше во пратња на 12 комада Бук,и едно 20 комада Панцир...ама за ова треба пари...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   28/3/2013, 17:03

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   30/3/2013, 16:06

MIM-23 HawkПогон: мотор на ракетно гориво
Брзина на ракета: 2,4 Маха
Ефективен домет: 45/50 км
Максимална височина: 14км
Систем за наведување: Полу-активен радар$250,000 за една ракета З/В
$15 милиони за една едница за контрола на стрелба
$30 милиони за една батерија


Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   30/3/2013, 16:07

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за Против Воздушна Одбрана
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 36Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 36  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: