ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Средства за Против Воздушна Одбрана

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 36  Next
АвторПорака
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 02:01

Froogfoot ти си во право. Тактички така е, ги покриваат сите висини. И за С 300 си во право доволно е еден за територијата. Ама... прво ќе треба да дава дежурства непрекинато, а треба време за проверки, за калибрации, може да се случат дефекти па само еден ... подобро ни еден. Затоа велев да бидат два.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 02:18

Реално, ние можеме да зборуваме за Бук и Тор, додека С-300 е фантазија... особено со овој буџет, значи муабетот ни е што би било кад би било ама подобро да размислуваме него да кукаме...колку и да е безнадежно, барем ќе имаме муабет, нели? Very Happy

С-300ПМУ2 како најмодернизирана варијанта од С-300 е исклучително скап систем, еве ПМУ1 да речеме, пак и тој е скап и сложен, но мислам дека тоа што ќе е еден, односно ќе нема резерва, не претставува проблем бидејќи нема да работи 24 часа, ние немаме проблем таков да ни надлетуваат туѓи воздухоплови во нашиов аеро простор така да тие подесувања може да се наместат на време, за тоа време ги имаме Бук-от и Тор-от кои „ќе го штитат„ под услов да не не нападне некоја армада одеднаш без најава, како што и се деси на Србија 1999, тогаш и 5 С-300 не не спасуваат што се вели.

Е сеа, тоа е доволен елемент за одвратување на непријателот од помислата да не нападне...1999 Србите имаат блефирано дека имаат С-300..е сеа Американците не наседнаа на тоа и знаеме што се случи.

Воглавном, јас мислам дека за нас е доволен извесен број Бук-ови, Тор-ови и Игли..тоа ни е доста, ако се како интегриран систем, добро извежбани и обучени посади, би биле ноќна мора за секој непријател освен за некоја суперсила како САД или Русија...
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 05:44

Добро во ред е то. Ама колку Бук-а и Тор-а би зеле. Скопје го бранеа 3 дивизиони, Љубљана исто толку, а Белград 3 Неви и мислам 2 или 3 Двини. Добро сите тие се подвижни системи мислам за Тор,Бук и Панцир. Иначе невата не е баш подвижна. ама за мала територија ко нас и за герилска борба мислам дека Панцирот би одговарал.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 05:47

Се сеќавам америкаците нешто пробаа со HAMRAM, AMRAM ракетите поставени на HAMVI е то душа дало за нас. Мали подвижни. Не знам до каде е стигнато со тоа, ама нешто слично е и Панцирот
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 06:03

Можда не е соодветна група ама бидејќи нема таква да го поставам прашањето тука.
Македонија нема посебен воен аеродром иако ги има баеги. Е сега кога би се градел воен аеродром, шо мислите каде би било најсоодветно место, од сите аспекти значи: клима, чистота на небото (мислам непокриеност од облаци) далечина од граница итн.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 11:43

su50fighter напиша:
Добро во ред е то. Ама колку Бук-а и Тор-а би зеле. Скопје го бранеа 3 дивизиони, Љубљана исто толку, а Белград 3 Неви и мислам 2 или 3 Двини. Добро сите тие се подвижни системи мислам за Тор,Бук и Панцир. Иначе невата не е баш подвижна. ама за мала територија ко нас и за герилска борба мислам дека Панцирот би одговарал.

Тоа време заборавиго сега е во Мода Аир полисинг за кој ние ушт едолго ке го сонуавме.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 14:02

Еве го АМРААМ-от на Хамви тука . Мене многу ми се допаѓа овој систем, само ме интересира, дали АМРААМ-от ги задржува истите својства како да е лансиран од авион, или пак му се намалени перформансите (претпоставувам дека му се поради фактот што се лансира од земја?) И ме интересира дали има некаков радар кај овие возила, односно накнадно се монтира или што веќе?
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 16:26

хм... најверојатно се намалува дометот спрема Воздух-воздух. Ако го погледниш рускиот Панцир ќе видиш дека ракетите кои изгледаат како воздух-воздух се двостепени и како вториот степен да е додаден накнадно на некоја В-В ракета.
• AIM-120A/B 55–75 km (30–40 nm)[2][3]
• AIM-120C-5 >105 km (>57 nm)[4]
• AIM-120D (C-Cool >180 km (>97 nm)[5]
eve go dometot na AMRAM ama eve so pisuva za dometot
Since the missile is launched without the benefit of an aircraft's speed or high altitude, its range is considerably shorter. Raytheon is currently marketing an SL-AMRAAM EX, purported to be an extended range AMRAAM and bearing a resemblance to the ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile).

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   16/3/2013, 20:23

Чим е значително намален дометот на овие, рачунај на било која верзија +- 20-30тина километри помалку... во најдобра варијанта би требало да земеме од Ц верзијата да имаме некое просечно добро ПВО „системче„ .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   17/3/2013, 11:16

Скупо ова за нас...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за Против Воздушна Одбрана
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 36Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 36  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: