ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Средства за Против Воздушна Одбрана

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 19 ... 36  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   9/3/2013, 10:52

Добар осврт момче али за жал Волков И Двина се историја.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   9/3/2013, 12:34

aplauz aplauz aplauz
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   13/3/2013, 04:19

хм треба нешто да расчистите. Системите за противвоздушна одбрана се делат на point defence одбрана на одредена точка и area defence одбрана на територија. Значи Панцирот е супер но тој е за одбрана на одредени точки или подвижни објекти , пешадија а не за одбрана на територија.
Ај сега малку да сонвиме.
За Македонија кога би имале доволно пари
- два системи S 300 со ракети S 400 какви шо им нудеа на Србите, еден во Кичево еден во Штип
- еден систем TOR за одбрана на Скопје
- по два системи Панцир за одбрана на претходните системи значи
-- по два за S 300 и два za ТОR-от во скопје плус еден панцир за аеродромот.
и од радарите барем еден систем за детектирање на невидлливи авиони оној чешкиот

Ех малку сонвење де КОГА БИ ИМАЛЕ ДОВОЛНО ПАРИ
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   13/3/2013, 09:15

Мислам дека кај нас нема потреба од С-300 поради малата територија, Бук и Тор во комбинација би биле одлична работа. Тор-от е повеќе за крстаречи ракети и летала на пониска висина..додека Бук-от би бил за средна висина и далечина.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   13/3/2013, 10:27

Frogfoot напиша:
Мислам дека кај нас нема потреба од С-300 поради малата територија, Бук и Тор во комбинација би биле одлична работа. Тор-от е повеќе за крстаречи ракети и летала на пониска висина..додека Бук-от би бил за средна висина и далечина.

Само колку е компатибилен со нашите желиби з аколективен систем за безбедност.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   13/3/2013, 12:19

како мислиш колективен систем за безбедносТ?
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   13/3/2013, 15:45

Frogfoot напиша:
како мислиш колективен систем за безбедносТ?
= НАТО - ОТАН.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   13/3/2013, 16:27

Добре дојде su50fighter,според твојве неколку коментари може да се заклучи дека имаш познавање во оваа област и дека имаш служено на некој пво систем највероватно во времето на ЈНА...добро ке ни дојде некој кој ке ни објасни некој работи околу ПВО системите и нивното функционирање,поради тоа што повеќето на форумот за нив имаме читано на интернет и може да се каже дека многу слабо ги познаваме...
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   15/3/2013, 12:31

Добре ве најдов. Видете колку шо гледам Бук и Тор се со дострел од 30 односно 12 км соодветно. Бук е продолжение на Куб кој во ЈНА беше под копнените сили а не во склоп на АРЈ ВВ. Колку шо гледам со толку мал домет и овие системи се за одбрана на точки. Можда за одбрана на Скопје ама колку ќе ни требаат за одбрана на целата територија? Знам дека С 300 може да брани многу поголема територија од Македонија и можда за опфаќање на површината би бил доволен ама шо велат старите " еден ко ниеден" a плус не може еден систем да дава непрестјно дежурство 24/365 дена во годината. Тоа ми е поентата..
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   15/3/2013, 13:37

Види, за нашава територија 1 С-300ПМУ2 би бил доволен, е сега, не да делува самостојно туку да делува поврзан со Бук и со Тор... ме разбираш? Кога би биле како интегриран систем, тоа би било одлично. Бук-от ќе го покрива Тор-от додека С-300ПМУ2 ќе го покрива Бук-от односно двата. Башка тука имаме и Игли..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за Против Воздушна Одбрана
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 36Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 19 ... 36  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: