ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Средства за Против Воздушна Одбрана

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Средства за Против Воздушна Одбрана   25/1/2013, 21:27

Ај една тема за сретства за Против Воздушна Одбрана на средна и голема висина односно далечина...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   25/1/2013, 21:31

Во брацка Турска пристигна ПВО Системите Патриот од америчко произвоцтво кој ке бидат поставени во близина на Турско/Сириската граница,со цел заштита на Турското небо.

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   26/1/2013, 02:13

Pantsir-S1 Руски ПВО ракетен и артилериски систем наменет за краток и среден домет.Pantsir-S1 претставува продолжение на совецкиот ПВО системот 9K22 Tunguska,во него се вградени најновите технологии за воздушна одбрана.На ротирачката купола се наоѓаат 12 ракети земја-воздух модел 57E6 или 57E6-E,кои се радио-командно водени со максимален домет до 20км и максимална височина до 15км.Покрај ракетите земја-воздух на куполата има и двата авто-топа калибар 30мм модел 2A38M со максимален домет до 4 км и максимална висина до 3км.Според побарувањата на Руската армија и по желбата на останатите купувачи овој систем може да се вгради на 5 модели возила,односно на 4 камиони 8x8(KAMAZ-6530,MAN Cat SX-45,BAZ-6909,MZKT-7930) и еден гусеничар(GM-352M1E)...


Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   26/1/2013, 02:15

Ако некат го одврзуеме кесето ја мислам дека Панцеров е одлична прилика за нас...Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   26/1/2013, 15:25

И мене најмногу ми фаќа око Панциров..
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   26/1/2013, 19:46

Frogfoot напиша:
И мене најмногу ми фаќа око Панциров..

И тоа на MAN камион...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   30/1/2013, 12:11

Во времето на СФРЈ како се чуваше небото над Скопје и останатите градови...S-125 Neva е обележана со сина боја а со црвена S-75 Dvina...

http://geimint.blogspot.com/2009/10/sfry-strategic-air-defense-cold-war.html
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   14/2/2013, 19:48

Цитат :
Deployed Patriot air defense systems in Gaziantep, TurkeyВратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   26/2/2013, 18:28

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   9/3/2013, 01:44

C-125 Neva/Нева


C-125 Нева е ракетен систем за против воздушна одбрана.Овој ракетен систем земја-воздух е произведен во Советскиот Сојуз воведен во употреба 60-те години на 20-от век,како замена за веќе постоечките системи за ПВО одбрана S-25 Berkut и S-75 Dvina.Иако има пократот ефективен домет и се движи со помала брзина од својте предходници,поради тоа што ракетата на овој систем се дели на два дела,овој систем сепак е многу повеќе ефективен против повеќе маневраските летала.Исто така овој систем има можност да уништува цели кои се движат на пониски висини,кои предходниците на овој систем немаа таква можност.Ракетата 5V24 (V-600) може да се движи со брзина до 3,5 маха,погонот на двата дела на оваа ракета е со ракетни мотори.C-125 Neva исто како и S-75 Dvina користи радио следечко наведување.НАТО код име за C-125 Neva е SA-3 Goa.


Ракета:

Системот за ПВО земја-воздух користи два вида на ракети,првата верзија V-600(или 5V24) и поновата верзија V-601(или 5V27).V-600 ја има најмалата боева глава,со само 60кг,со оваа ракета има можност да се гаѓаат и мети на копно и во вода,но само доколку истите можат радарски да се посматраат или следат.Домет во далечина од 2,4км до 25км(доколку метата е во позиција на пристигнување),и 17км (доколку метата е во позиција на заминување),и домет во далечина од 20м до 18км.Зона за уништување на мети на земја на далечина од 3,5км до 17км,брзината на движење на оваа ракета е 700 метри во секунда.Најновата верзија на ракета земја воздух за системот C-125 Нева е V-601 и има боева глава со 70кг од кои 33кг високо експлозивен експлозив.Минималниот домет на оваа ракета е 3,5км а максималниот е 35км,и минимална висина од 100 метри до максимална висина од 18км.


Радар:

Системот C-125 Нева користи командни објекти,камиони за логистика,и три вида на радарски системи:

P-15 "Flat Face" (или P-15M(2) "Squat Eye") 380kW C-band радар за следење на метата (исто така се користи и на системите SA-6 и SA-8 )
SNR-125 "Low Blow" 250 kW I/D-band,контрола за испалување и наведување на ракетите,ефективен домет 40км
PRV-11 "Side Net" E-band радар за лоцирање на метата (исто така се користи и на системите SA-2,SA-4 и SA-5)

P-15 "Flat Face"

SNR-125 "Low Blow"

PRV-11 "Side Net"
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Средства за Против Воздушна Одбрана   

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за Против Воздушна Одбрана
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 36Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: