ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Воени велосипеди

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty10/1/2013, 21:57

octo велосипеди со овие точаци се можел да се постигне брзина до кај 25 км на час или да се помини растојаније од 40 км за 2
часа, така да обичен војник пешки ке го помини оваа растојаније за 22 часа. Така да војниците на велосипедите ке имаат време и да се одморат
и да бидат многу по одморени низ денот, при тоа да не се потроши гориво за нивен транспорт

Воени велосипеди - Page 2 8ManTandenBikes_zpsdc5d863d
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty11/1/2013, 18:56

Воени велосипеди - Page 2 300px-BicycleBersaglieri2_zps9d1cac24

италјански планиски пешадици опремени со велосипеди на склопување
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty11/1/2013, 19:00

Alvar напиша:
Hе би имал ни ја против да имам точак со монтиран Panzerfaust. Very Happy


Воени велосипеди - Page 2 Germanantitankbicyclesquad2_zps79b3ceaa
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty12/1/2013, 18:51

На сликата е америкасни војнци од Дивизијата "велосипед" bicycle, најголем дел од војниците во оваа дивизија
биле црнци, и затао биле одбрани во тој период да направат пат од минисота па се до јужните делови на САД, така за 34 дена тие
поминале пат од 2850 км или 1900 милији со просечна брзина од 6.5 милји или 9.7 км на час. Но американската армија никогаш не ги
прифатила точаците како борбено средство иако резултати биле добри

The trip has proved beyond peradventure my contention that the bicycle has a place in modern warfare. In every kind of weather, over all sorts of roads, we averaged fifty miles a day. At the end of the journey we are all in good physical condition. Seventeen tires and half a dozen frames is the sum of our damage. The practical result of the trip shows that an Army Bicycle Corps can travel twice as fast as cavalry or infantry under any conditions, and at one third the cost and effort.”[b]

сликите можите да ги видите тука
http://tubulocity.com/?p=64
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty13/1/2013, 16:24

Британска велосипед амбулантаВоени велосипеди - Page 2 Ambulance-bike-A_zpsce4acc89
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty13/1/2013, 17:59

Е уште ова го немав видено Laughing
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty16/1/2013, 17:38

Воени велосипеди - Page 2 2642779150_806e77d720_zps85bc6e4e
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty17/1/2013, 15:38

Имено во втората светска војна, британските падобранци се спуштат едно 5 км пред некоја германска радарска станица од каде
со точаци брзо и тивко се доближуват до радрската станица од каде е совладан посдата и се украдени витални радарски делови за испитување во Британија падобранците до местото за извлекување користат падобранци, што ги спасил бидејки ако оделе пеш, ке изгубиле доволно време со што германците ке ги стигнеле., додека со точакот до местот за извлекување не му требало повеке од 40 минути
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty17/1/2013, 15:41

Легенда си !
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty18/1/2013, 16:30

возило за влечење на велосипеди. Данска 1940 г.
Воени велосипеди - Page 2 Armybicycles1940_zpsadff630e
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Воени велосипеди - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воени велосипеди
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: