ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Воени велосипеди

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty4/1/2013, 01:28

Имено бидјеки немам пари за кола често се возам со велосипед и тогаш го видов потенцјалот на користење на воени
велосипеди во воени услови пред се во транспорт на луге и опрема, така да нешто истражував и онаа што откирв беше тоа д
дека во минатато пред се во почетокот на 20 век се до втората светска војна, како и после нејзе некој арми користат велоси
педи за пренос на трупите или така наречена механизирана пешадија. Предоностите биле големи кога пешадиците користат
велосипеди, како прво можеле да поминат многу повеке km, потоа и да пренесет поголем товар, така на пример Јапонците во втората
светска војна користат велосипед при освојувањето на Малајскиот полуостров што доста ги изненадило британците кој не очекувале дека
со помош на велосипеди Јапонците за неколку дена ке стигнат до сингапур и да постават блокада над градот. Исто така точаци се употребуват
за време на Анго=бурската војна кога, англиските колонисти за патролирање користат велосипеди. Друга армија која користи велосипеди е Швајц
рија кој имаа цели дивизи опремени со велосипеди, оти гледано предноста е голема наместо да користиш камион или некој друг транспорт, самиот војник
со велосипедот можи да се пренеси до некаде на пример да помини 12-15 км со брзина od 15 km na час, додека еден човек кој оди пешки натоварен со опрема ке помини само 3-4 км, што значи многу побрзо и многу подадалеку ке се помини со точак, потоа на едне велосипед можи да се прикачи опрема од 10 кг без да го оптеретува пешадиецот, додека товарен велосипед до 100-150 кг на товар . Една предност што ја видов е да се употребуват кватро велосипеди кој можат да пренесат до 8 војници кој истовремено сите вртат на педалите, koj можат да поминат едно 30 до 40 км. Друга користи можи да биде во случај на војна да овие товарни велосипеди да се користат за пренос на ранети во урбани средини......продолжувам понатаму

товарни велосипеди
Воени велосипеди 800px-Workhorse_Trike_zps8d3ef13a


кватро велосипеди
Воени велосипеди Firequad1a_zpsa5838135


борбени велосипеди
Воени велосипеди ArmoredBike_zps3cd26224

кватро велосипеди за 8 луге
Воени велосипеди Stretch1_000_zpsd355df75

tovarni
Воени велосипеди Workcycles-bakfiets-medium_zps2dab7782
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty4/1/2013, 17:30

Кај си бе Кочов те нема се загина. Smile
Иначе интересна темата. Исто покрај точаците убаво би било да се прошири и на воени мотоцикли/мотори.
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty5/1/2013, 01:26

beowulf напиша:
Кај си бе Кочов те нема се загина. Smile
Иначе интересна темата. Исто покрај точаците убаво би било да се прошири и на воени мотоцикли/мотори.

Па мислам пак да се повлечам оваа ми се некој стари замисли што сум сакала да ги напишам Very Happy Very Happy . Инаку како сакате за темата не е проблем
идејата ми дојде поради се поголемот кратење на нашиот буџет и тоа дека точакот ти дава голема автономија во движење пред се во брзина
и поминати км, исто така можата да се користат кватро велосипеди за пренос на ранети луге на залихи до некое место во урбани услови како градови, на пример јапонците успевата да направат блицкриг над малајскиот полосторов токму со велосипеди, наместо да користат возила , исто така треба да се спомни дека во војанта во виетнам 500 кг на храна и опрема виетнамците ке ја пренесеја со 5 точаци, и пет луге кој ке кошташе нив неколку пајници ориз за војниците кој ги туркат точаците, додека американците да пренесеат 500 кг на храна и опрема до некоја истурена позиција ке требаше да ангажират еден УХ-1 и да ги кошта 3000 долари за тој лет, и тука е разликата

еве еден линк за падобраници и борбени велосипеди
И белволв ке пишиме за многу теми особено за огнено оружје имам некој идеја како да се направи со послаби материјали цевка ..Поздрав

http://www.combatreform.org/atb.htm
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty6/1/2013, 11:25

Kocov legendo kaj ti tekna za tocacive, inaku bas bi sakal da vidam nasi vojnici da velosipedi...vaka...nemozam ni da gi zamislam Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty9/1/2013, 12:12

Да не ги заборавиме Швајцарците кој можеби и сеуште ги користат.
http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_army_bicycle
Од овие може да се набават парчиња и на слободен пазар. Магаре од точак.


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty9/1/2013, 12:15


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty9/1/2013, 12:47

Воени велосипеди AnVbR

Воени велосипеди Nn36M

Воени велосипеди M7YBV

Воени велосипеди GIOoD

Воени велосипеди UuEzq

Воени велосипеди Nizdd

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty9/1/2013, 13:20

Пак ќе речам, кога ги гледам швајцарциве, би сакал да видам наши војници на точак lol!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty9/1/2013, 13:33

Hе би имал ни ја против да имам точак со монтиран Panzerfaust. Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty10/1/2013, 00:43

Nosenje na ranet covek so pomos na cvatro velosipediВоени велосипеди Bicycle-ambulance_zps6419f7e3
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Воени велосипеди Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени велосипеди    Воени велосипеди Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воени велосипеди
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: