ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 V-22 Osprey

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Mrshajnoski

Mrshajnoski

Број на мислења : 238

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty2/1/2013, 17:31

Примарна функција на овој хибрид од хеликоптер-авион е транспорт на пешадиски трупи од носачи на авиони и други бродови. "Osprey" (вид на речен орел) е летало со 7.5 метарски накривен роторски систем со пренос монтиран на двете крилја. Може да оперира како хеликоптер при полетување а да слетува како авион.
Штом е во воздух неговите мотори ротираат за 90 степени хоризонтално претворајќи го овој речен орел во брз турбопроп ефикасен авион. Крилјата ротираат за компактно сместување на товарот во авионот.
V-22 Osprey V224dp1
Во 1980 година Bell Helicopter и Boeing Vertol ги здружуваат силите со цел да развијат авион во голем размер од претходно преставениот XV-15 tilt rotor Demonstrator. Програмата била задолжена за производство на летала кои истовремено може да полетаат хоризонтално и вертикално. V-22 ги достигна сите очекувања на американската војска и на 19 март 1989 година започна масовното производство на овој чуден но многу корисен авион.
V-22 Osprey V22_C12-27039-1_300x375
Многу експерти предвидуваат дека овој воздухоплов ќе го смени начинот на транспорт на трупите до борбените места, а во план е изградба на поголема верзија која би имала носивност колку познатиот C-130 Hercules.
Вратете се на почетокот Go down
СашеБрој на мислења : 2

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty1/9/2013, 02:48

Луѓе навистина е лудница леталото еднаш сум влезен имаше шоу во њу јорк пред неколку години имам и слики
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty1/9/2013, 02:50

Објавувај друже!

Патем, добредојде на форумов! ziveli 
Вратете се на почетокот Go down
СашеБрој на мислења : 2

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty1/9/2013, 09:15

Како можам да ствам некои слики овде ?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty1/9/2013, 15:29

http://odbrana.forumotion.org/t20-topic

Се надевам дека е од помош, ако не е, кажи па додатно ќе асистираме!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty2/9/2013, 18:39
______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty2/9/2013, 18:42

V-22 Osprey 34i4b5c

V-22 Osprey AKdQyQb

V-22 Osprey PE4ShuK

V-22 Osprey 0u9OCA9

V-22 Osprey VW6LORw

V-22 Osprey SASDQNf

V-22 Osprey EUyqVm2

V-22 Osprey XifOGqd

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty2/9/2013, 18:43

V-22 Osprey ENWdu9N

V-22 Osprey QlQVnzH

V-22 Osprey BR3jtjn

V-22 Osprey N1154ng

V-22 Osprey 0JAQrdJ

V-22 Osprey PtEAGiO

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty2/9/2013, 19:19

Што е финтава со оспрејов?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty2/9/2013, 23:45

Ако мислиш на овој зелениов... ова е првиот од вкупно дванаесет кој ќе бидат испорачани на Маринскиот Хеликоптерски Сквадрон (HMX-1), кој се грижи за транспорт на претседателот на САД и останатите VIP личности. Истиве треба да бидат замена за CH-46E Sea Knight, но нема да се користат за превоз на претседателот (за тоа има друга програма која треба да ги замени Sikorsky VH-3D/VH-60N). Инаку претседателските хеликоптери имаат бел кров.. за разлика од овој. Wink 

V-22 Osprey CqnoTiU

V-22 Osprey GUWve7U

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
V-22 Osprey Empty
ПишувањеПредмет: Re: V-22 Osprey   V-22 Osprey Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
V-22 Osprey
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: