ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Kamov Ka-50/52

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty26/4/2013, 13:30

Зависи колку се очувани, значи имаш ти и понови произведени AH-1W, не се сите да речеме од 1980 година... AH-1Z е временски гледано нова машина, овие се претходници но има и од поново годиште. Ако се добро очувани, западните хеликоптери можат подолго да траат од источните гледано во експлоатацијата.

Башка, Виски-то има помоќен арсенал гледано од нашите 24-ки...нашите се буквално за прашина кревање што се вели со НРЗ-то, немаат ПО проектили, поголеми се, помалку маневрибилни..итн.

Секако имаат и позитивно страни, доколку имаат цел потенцијален арсенал на вооружување на располагање.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty26/4/2013, 17:58

а дефинитивно за Македонија се подобри Кобрите, добро купивме Ми 24 шо се вели "на ифтиза- од немајкаде" тогаш половни ни требаа против "борциве за човекови права..." ама сега не мораме да купвиме секакво ѓубре. Румунците и Бугарите се во НАТО па сакале нејкеле нешто мора да купат. Ние дур влезиме имаме фора да одбереме нешто по зачувано. Кобрите се поманеврабилни, душа дале за планинскиве предели. Се зависи од преговарачот, и за шо ќе мисли дали да ја екипира АРМ најсоодветно или ... и додуше колку е заинтересиран за Армијава, малце и љубов да има за воени работи не некој дустабан.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty28/4/2013, 18:04

Добро сеа, ама се гледаат и годиниве нашиве прво се користено од Украинциве, па ние ги зедовме, и џабе и половни кобри да зееме, колку сака нека бидат јаки, сепак ново си е ново , јас мислам дека треба да удриме око на Gazell пошто, еве србиве ги направија опасни машини.. Very Happy Very Happy

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty28/4/2013, 18:12

Ka-50 Hokum on display during MAKS 1999

Kamov Ka-50/52 - Page 4 404676_374632655978836_25973379_n

Чудна камуфлажа..

Инаку Легија, незнам дали знаеш но Газелите се користат исклучиво за извидување и ПО борба доколку се опремени со ПО систем Маљутка. Немаат никаков оклоп и под оган од лесно пешадиско вооружување можат да станат жртви за брзо време, што не е случај со Ми-24ките или AH-1.

А тоа дека ново си е ново, секако дека е така.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty28/4/2013, 18:17

Па добро знам дека Газелите немаат добар оклоп,ама неможеме вечно со овие 3-4 24-ки , мора да се размислува за нешто ново..
ај да не скренувам од темата Wink

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty29/4/2013, 03:34

и јас преферирам нови летала,ама парите ги поарчивме на враќање во барок,и бронѕени волови,иако не е лошо тоа ама се претера,па кога веќе се нема за ново со паметно размислување може многу добри половни работи да се купат,само што сме тапа дипломати и тупави за преговарање,други земји на пример чуда прават и половно кога набавуваат (Сингапур на пример со зделката за половни тенкови Леопард),па на крај краеви и половен Апач А варијанта би бил супер избор,а од руска страна лепезата е поголема ама за нови летала,Ми-35 или Ми-28,за хеликоптери инаку лично преферирам американски летала,ама и малце да им напраеме филм на сојузнициве оти ни ги отекоа што не сме купувале нивна западна опрема,па да ги смириме малце jupii jupii
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty29/4/2013, 15:45

А зошто да зиаме западна опрема ?? Сојузници ?? Што ти е на тебе ? scratch affraid И на Србиве сеа и се сојузници, ама у 99-та што и направија ?? affraid affraid
И нас ли ни се сојузници а беа ли сојузници кога ги вадеа шипците од Арачиново у автобуси ? Glava v zid Glava v zid А ? Американец ако не те зезне нема кој, цел свет од нив плаче, едино решение е на исток, Мајка Русија е голема, И опремата им е многу подобра, можеби у технологија не се понапредни од Америте, ама поиздржлива е .. Wink

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty1/5/2013, 16:34

Кога веќе Легија спомна Газела. Да Газелата во своето време имаше доста брзински рекорди и беше еден од најдобрите хеликоптери во своја категорија. Мислам дека е веќе застарен. Нешто друго ми се врти во главата. За нашите специјалци можда би било добро да се размислува да се набават 4-6 MD Helicopters MH-6 Little Bird. на овој начин неколку тимови од Волците би биле екстремно мобилни уште ако имаат подршка и како ескорт да се користи Кобрата ехее. На овој начин би спречиле да се повтори Вејце. Е сега колку кошта. Ако се набават 6-8 некои би можеле да се користат за транспорт на посебни тимови а неколку од нив и да се користат како огнена подршка. Знам дека израелците ги имаат користено и како противоклопни (пострите верзии) со 4 противоклопни ракети (по две од двете страни вертикално поставени) Ова само како идеа, и во контекст на тоа да како мала држава имаме екстремно мобилна армија. Нема белки да развиваме оклопни единици или класична пешадија ...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty1/5/2013, 17:01

Би било добро да се земат такви хеликоптери за брз транспорт, но да не се ослонуваме само на такви..мора да имаш и „тешкаши„ како 24-ката.
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty2/5/2013, 01:44

Легија-нам ни дадоа 10 дена уште во Танушевци да ги средиме ама ние со гол г*з бевме и кој ни е крив што од 1996 до 2001 не небавивме опрема па малку да делуваше нашата армија одвраќачки а не да биде на ниво на партизански единици,како што гледам нашиве главешини боли их брига ни западно ни источно нема да купат,и треба да знаеш кога ќе си го дадеш под кирија на нато има да купуваш од нив тоа е сакале ние или не,а неможе да купуваме источна техника со западни пари затоа што не ни е економијава балкански тигар па немаме свои пари за да одредуваме ние што ќе купиме инаку би сакал да е така-виде со автопатот Велес-Гевгелија,еве пари ама наша фирма да биде,нема лутење тука,инаку респект за руските хеликоптери иако не сум некој русофил повеќе преферирам западна опрема,а што се однесува до сојузнициве-и Германија ја направија пустош пред 70-тина години па швабиве влегоа во нато и се еден од најголемите играчи таму,а сум разговарал со нив и верувај не дека нешто ги сакаат америве,со радост ги испратија кога се селеа некои бази во Романија и Бугарија,ама си знаат тие интересот и политиката се едно aplauz а емоциите друго... Sad
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Kamov Ka-50/52
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: