ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Kamov Ka-50/52

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty1/4/2013, 11:05

Абе сето тоа е во ред, Јак-130 може да служи за повеќе работи меѓу кои и напредна обука па здравје боже еден ден Ф-16ките кога ќе ги добиеме да имаат колку толку искуство летечко пилотите Smile

За Ка-52 да заборавиме...премногу е скап а досега не сме имале искуство со Камов хеликоптери, така да попрво би зеле Ми-28, кој е одличен хеликоптер исто така.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty1/4/2013, 17:34

Во Wikipedia ( шо баш не е веродостојно) вели Ми 28 15 милиони $ а за Ка 50 некаде прочитав 20 милиони $ мислам, а за исккуство во ЈНА имаа камови - противподморнички а нашата АРМ немала. Јас потенцирав КА- мови зошто и Русите појќе ги користат како подршка на специјалните единици, ама ако велите така добро ама Апачите и Кобрите се сигурно поскапи, а кобрата е баеги постара од Камовот сега таа новата со подобри мотори супер кобра како ја викаат со 4 тири родори бла бла, а за Апач , тееешко богами , Америте се ко аптекари, толку ја преценуваат својата опрема господ да не чува
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty1/4/2013, 18:01

Абе види..се си има свои + и - , и Супер Кобрата AH-1Z си Апачито си имаат свои предности и мани, е сега тоа одсекогаш било западните да бидат поскапи од источните. Иако јазот помеѓу квалитетот од ден на ден е се помал, сепак САД имаат најразвиена воздухопловна индустрија со највисока технологија, од таму и повисоката цена. Јас воопшто не би се бунел да земеме западна техника, и мислам дека и припадниците на Бригадата повеќе посакуваат Апачи или некоја Кобра. Барем така слушнав од некои кои се поблиски со нив Smile Е сега, ново неверувам да земеме, али ако е добро очувано добродошло е и половното.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty2/4/2013, 09:29

ако за цените се базираме на Wikipedija (е сега некој репер пак треба) тогаш супер кобрата е 10 милиони $ , апачот 20 , ми 28 е 15 милиони а за камовот нема цена па, а еве за ка 50 е 16 милиони $, хм... за мала територија или супер кобра или ка 50 по мое, ама, ако ги дадат америте по 5-6 милиони на старо супер кобрите можда би било добро да се земе, ама како шо пишав аптекари се тешко
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty4/4/2013, 18:28

Турската верзија на Ка-52..
Kamov Ka-50/52 - Page 3 Ka-54_10
Kamov Ka-50/52 - Page 3 Ka-54_10
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty25/4/2013, 16:14

su50fighter напиша:
ако за цените се базираме на Wikipedija (е сега некој репер пак треба) тогаш супер кобрата е 10 милиони $ , апачот 20 , ми 28 е 15 милиони а за камовот нема цена па, а еве за ка 50 е 16 милиони $, хм... за мала територија или супер кобра или ка 50 по мое, ама, ако ги дадат америте по 5-6 милиони на старо супер кобрите можда би било добро да се земе, ама како шо пишав аптекари се тешко


5-6 милиони ?? Добро бе, нас буџетот нии е околе 90 милиони, едвај обувки и униформи имаат ке купуваат нови хеликоптери, нели ги глеаш, ги продаваат БМ-21 град, и иглата и стрелата, да не зборам и за Хаубиците од 122 мм Се ке продадат, а дека нешо ново ке донесат не верувам, туку ај да не скренувам од темата, тешко дека ке донесат било каков нов хеликоптер , а не па Камов, или кобра..
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty26/4/2013, 01:02

ка-50 или ка-52 се одлични,па и ми-28 само што за нас се пуста фантазија,плус секако сојузниците секогаш ќе не притискаат за набавка за западна опрема па така џабе да се набавува источњачка опрема,а за половна кобра би ги добиле можеби за 4 милиони по парче ако испреговараме,ете Турција набави такви AH-1W па ништо не им фали,во одлична состојба користени од маринскиот корпус,за нас 6 такви се премија,а инаку ете да ги модернизиравме авторизирано нашите 24-ки во русија сега ќе имавме 6-8 оперативни со вградена западна опрема,а не 2 недовршени со кои и не може да се користат противоклопните проектили,дозволивме израелците на суво да не избричат Mad ,според мене некоја понова кобра верзија или 24-ките да се средат кај производителот...сепак сум песимист гледам дека полицијава наскоро ќе има поголема огнена моќ од АРМ што е жалосно Sad
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty26/4/2013, 05:38

Горан јас мислев дека 24 ките се средени. Ако можат да се добијат половни Bell AH-1 SuperCobra би било добр зошто обичните Cobri се баеги застарени, ама ако може да се испазарат од Американците ли од Турците ли супер кобри и да се средат 24 ките би било добро. Не знам дали би вршела работа српската Ласта (за поевтино де) и после то 4-6 Јак 130 тоа за авијацијата за наредните 7-8 години би било полна капа
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty26/4/2013, 10:41

AH-1W ако се работи за добро очувани хеликоптери е феноменално добар хеликоптер, и доколку сме заинтересирани Американците можеби и би прифатиле да ни продадат..за AH-1Z е тоа малку ќе почекаме Smile
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty26/4/2013, 12:00

Features: The AH-1W Super Cobra is a day/night marginal weather Marine Corps attack helicopter that provides enroute escort for our assault helicopters and their embarked forces. The AH-1W is a two-place, tandem-seat, twin-engine helicopter capable of land- or sea-based operations. The AH-1W provides fire support and fire support coordination to the landing force during amphibious assaults and subsequent operations ashore.

Од овде излегува дека ова е нешто како претходник на Comanch-от. Значи нешто како лесен assault helicopter - шо ќе рече дека ќе треба да ги задржиме и Ми 24
http://usmilitary.about.com/library/milinfo/marinefacts/blcobra.htm според овој линк AH-1W e стар 30 години , баеги..... значи four-bladed configuration е AH-1Z, ако не можиме да ги добиеме нив значи пак ќе собираме одпадоци, слично како Румунците со Ф16 ките
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Kamov Ka-50/52
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: