ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Kamov Ka-50/52

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty16/3/2013, 13:55

su50fighter напиша:
е то де мали зато и прашував. па и Македонија е мала територија, добри се за диверзантски акции, за нашите специјалци како подршка, хм.. и јас ги мислев мали ама ако ги споредиш димезиите според Wikipedia разликата во должина е 1 метар. Ми 28 е 17 м а Ка 50 е 16 м , дијаметар на роторите е 14 Ка 50 а 17 Ми 28 така да не е многу помал за воља на вистината. А Ми 28 Русите го викаат фронтовски и колку шо разбирам јас тој е за подршка на тенковски единици а ние баш и немаме многу тенкој - засега

Нема врска големината на хеликоптерот, 1м мање више не се приметува ич...него е бааѓи поскап..додека со Мил-от имаме повеќе искуство сепак поседуваме таков тип хеликоптери иако е ова скроз друг модел.

Ако влеземе во НАТО во догледно време мислам дека кога ќе се пензионираат нашиве хеликоптери за 5-6-7 години тогаш ќе се оди на набавка на нешто Западно..можда некој Апачи ќе падне или Кобра Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mrshajnoski

Mrshajnoski

Број на мислења : 238

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty19/3/2013, 00:53

Доголку се споредат перформансите на овој хелихоптер со некој од западно или било кое друго производство, единствено што можам да речам е дека овој хелихопер е измислен за добро дотераните западњаци. На тендерот за Турција беше понудена друга верзија "KA-52 ERDOGAN".
EVE SE PERFORMANSITE NA ITALIJANSKIOT STO TURCITE GO IZBERIJA:
Maximum speed: 278 km/h (148 knots, 170 mph)
Cruise speed: 229 km/h (135 knots, 155 mph)
Range: 510 km (275 nm, 320 mi)
Ferry range: 1,000 km (540 nm, 620 mi)
Service ceiling: 4,725 m (15,500 ft)
Rate of climb: 10.2 m/s (2,025 ft/min)
I NA KA-52 ERDOGAN:
Never exceed speed: 350 km/h (189 knots, 217 mph) in dive
Maximum speed: 315 km/h (170 knots, 196 mph) in level flight
Cruise speed: 270 km/h (146 knots, 168 mph)
Range: 545 km (339 miles)
Ferry range: 1,160 km (720 mi) with 4 drop tanks
Service ceiling: 5,500 m (18,000 ft)
Rate of climb: 10 m/s (32.8 ft/s)
Disc loading: 30 kg/m² (6 lb/ft²)
Power/mass: 0.33 kW/kg (0.20 hp/lb)

GOLEMMA PREDNOST NA KA -52 E TOA STO PRI ISTREL OD MAKSIMALNA BRZINA IMA ISTA PRECIZNOST KAKO I PRI MNOGU MALA BRZINA, NO TOA NE E SLUCAJ I SO APACITO NEZNAM DALI ZNAETE NO APACITO NEMOZE DA PUKA OD PRZINA POGOLEMA OD 80 KM/H. POGLEDNETE AKO SAKATE I VIDEA OD APACI VO AKCIJA PA KE ZABELEZITE DEKA NA SITE TIE OTVARA OGAN PRI MNOGU MALA BRZINA.
A VOEDNO KA-52 JA NEMA TAA AHILOVA PETA KAJ HELIHOPERITE ODNOSNO MALIOT PROPEREL. I IMA SUPERIORNOST VO MANEVRIRANJETO DURI MOZE DA LETA I SO "GRBOT" NAOPAKU. EKSTREMNO LOSTIE VREMENSKI NEPRILIKI VOOPSTO NE MU SE PROBLEM I MOZE DA LETA SPROTI VETER OD 120 KM/H BEZ MIKAKOV PROBLEM STO E EDINSTVEN VO SETOT.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty20/3/2013, 01:23

Kamov Ka-50/52 - Page 2 143473_681808791_01-01-0151y%20ka52Kamov Ka-50/52 - Page 2 139754_50482603_KA-50%2027%20ZUTIKamov Ka-50/52 - Page 2 4Kamov Ka-50/52 - Page 2 1
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty23/3/2013, 14:39

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty23/3/2013, 15:19

Kamov Ka-50/52 - Page 2 K52941
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty23/3/2013, 17:09

Кој би рекол дека вакви постери ќе дочекаме на македонски Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty23/3/2013, 17:32

Frogfoot напиша:
Кој би рекол дека вакви постери ќе дочекаме на македонски Laughing

Да ти кажам доста сум изненаден од руски реч...
Вратете се на почетокот Go down
Mrshajnoski

Mrshajnoski

Број на мислења : 238

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty23/3/2013, 18:41

PILOTOTE SEDAT EDEN DO DRUG NA KATAPULTIRACKI SEDISTA!!!!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty23/3/2013, 20:03

Momak od Gjorce напиша:
Frogfoot напиша:
Кој би рекол дека вакви постери ќе дочекаме на македонски Laughing

Да ти кажам доста сум изненаден од руски реч...

Како вели алвар... ПУТА2 Laughing
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty1/4/2013, 07:41

Шо знам, можда сонвам, ама за Македонија само Ка 50 или 52 или мешавина, 2-3 двоседи и 3-4 едноседи и 4-6 Јак 130. Јак 130 може да се користи како авион за подршка на местото на Су 25 а плус и за виша обука така да две муви со еден удар, ем подршка ем обука ама шо чини 15 милиони $ еден е то.... Ама пак во случај на потреба обучените пилоти може за кратко време да се обучат на некои ловци од 4 та генерација... ех пусти соништа а друга алтернатива - тенгала или прачки да купиме Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kamov Ka-50/52   Kamov Ka-50/52 - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Kamov Ka-50/52
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: