ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Борбени хеликоптери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинБорбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty18/3/2016, 17:51

Може не сум го загледал убаво, така ми заличи. А сега ми текна друга работа, ние имаме Бел-412 или 212? Најлесно се познаваат по бројот на перки на елисата, 4 и 2, респективно. А инаку, МИ-17ките што ги имаме веќе летаат 100 години Smile

П.С. За нов борбен хелихоптер ќе почекаме малку. Попрво би монтирале нешто на МИ-17ките. Инаку МИ-28 не се лоши, како ривал на Апачито, не дека 24ките не завршуваат работа...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty18/3/2016, 18:14

МВР има еден Белл-212 еден Белл-412 и еден Белл-206,останати од времето на Ју,а набави четири Ми-171 2008/9 иста година произведени,денес има три,сите шест се во летна состојба
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty18/3/2016, 18:33

БЕЛ-412 е Тајванска донација
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty18/3/2016, 19:19

Мислам дека е купен од Тајван,и тоа нов,тоес не користен
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинБорбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty19/3/2016, 00:48

Malo izvinuvanje, sum gi pomesal 206 so 212... Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty19/3/2016, 00:58

Не си ги помешал 212-ката има 2-ве "перки" 412-ката има 4-ри
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинБорбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty19/3/2016, 20:34

Не 212 со 412, 206 со 212 и двата се со 2 перки, ама 206(помалиот) е многу по популарен во цивилната авијација. Немав приметено до сега дека се различни хелихоптери, отсекогаш сум мислел дека имаме 406ки... Овие 12киве ваљда доаѓаат нешто како по heavy duty од 6ките scratch
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty20/3/2016, 12:01

Па поголеми се, секако.

Инаку интересен факт е дека Белл 206 е најстариот хеликоптер во служба на МВР... од 70-ет и некоја година, па види во каква кондиција е... ко лани да излегол од фабрика Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty20/3/2016, 13:38

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty19/5/2016, 20:48

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Борбени хеликоптери - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени хеликоптери
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: