ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Борбени хеликоптери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
debarska

debarska

Број на мислења : 83

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty26/10/2015, 18:55


сетив за кирилицата само заборавам зато некаде ке забелезите пола кирилица пола латиница
ова е проба за видео
трка ј22


Последната промена е направена од debarska на 26/10/2015, 18:59. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
debarska

debarska

Број на мислења : 83

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty26/10/2015, 18:57


ова е другото видео за хилихоптерите со германија требасе да ни ги донира
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty17/2/2016, 20:04

Singapore Airshow 2016: Bell, BAE Systems Australia to promote AH-1Z Viper to ADF
http://www.janes.com/article/58078/singapore-airshow-2016-bell-bae-systems-australia-to-promote-ah-1z-viper-to-adf

Борбени хеликоптери - Page 6 MAIN_p1448471
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty22/2/2016, 19:41

Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty12/3/2016, 19:05

Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty17/3/2016, 13:32

Ако во скоро време се реши и се најдат пари за обнова на хеликоптерската ескадрила за АРМ , МВР , ДСЗ идруги ова хеликоптерче мислам дека ќе ги задоволи 80 посто од тие потреби .
UH-72A LAKOTA

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_UH-72_Lakota

AAS 72X

http://fuerzasmilitaresdelmundo.blogspot.mk/2011/10/eads-prepara-helicoptero-de.html
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty17/3/2016, 17:57

Имаме одамна дискутирано за овие работи на еден авијациски форум и заклучокот, поткрепен со факти од луѓе кои што добро ја познаваат оваа проблематика, е дека за нас, кога веќе би оделе на набавка на еден повеќенаменски хеликоптер, најповолен би бил Bell 412, веројатно од секој аспект во однос на другите.

Еурокоптер се ужасно скапи машини за набавка и особено одржување. Логистиката не им е јака страна.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинБорбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty18/3/2016, 02:58

Za tie sto ne se razbiraat tie se modelot sto go koristi MVR. Imame i voeni, kolku sto znam se isti samo vo temno zelena mat boja. Imase nekade slika od nego/niv na forumov... Ako nabavime novi mnogu lesno ke se odrzuvaat.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty18/3/2016, 13:30

Тие се UH-1 од времето на Виетнамската војна. Не знам дали сум во право, нека ме исправат другите, ама еден од тие хеликоптери мислам има учествувано во неа Very Happy

Инаку, не се работи за ист хеликоптер, Белл 412 е двомоторен, далеку посовремен, додека тие се едномоторни и веќе се стари... иако во споредба со источните машини како Ми-17 се многу поперспективни. Редовен сервис и може 100 години буквално да го леташ.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty18/3/2016, 15:40

Од горе споменатите ниту еден не е крволочен борбен хеликоптер,све некој хибриди
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Борбени хеликоптери - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени хеликоптери
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: