ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 MP-40 Schmeisser

Go down 
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

MP-40 Schmeisser Empty
ПишувањеПредмет: MP-40 Schmeisser   MP-40 Schmeisser Empty14/11/2012, 10:20

MP-40 Schmeisser 14198

MP 40 (МР скратеница од Maschinenpistole прев. автоматски пиштол) биле автомати произведувани во Нацистичка Германија за време на Втората светска војна, од 1939 до 1945 година. Тие биле користени од сите гранки на Германската армија. МР 40 е познат по релативно ниската каденца (темпо на стрелање).

МР 40 е направен по неговиот предходник МР 38, кој било предходник на автоматот на Berthold Geipel. Сите овие автомати биле слични на МР 40, но МР 40 бил најнапреден и најпрактичен. Затоа биле произведени преку 1.000.000 за време на Втората светска војна.
МР 40 било исто така нарекуван „шмајзер“ од страна на Сојузниците, по конструкторот Хуго Шмајсер. Шмајсер всушност не го констуирал целото оружје, туку само шаржерот. Подоцна Шмајсер го конструирал МР 41, варијанта на МР 40 но со дрвен кундак, исто како предходниците на МР 40. MP 41 не бил користен од Германската армија, но бил користен од некои полициски единици и од германскиот сојузник Романија.

МР 40 имал подоцни копии и по Втората светска војна произведувани од повеќе земји:
По продукцијата на ова оружје, британскиот автомат Sten бил направен на многу сличен начин и го користел истиот шаржер како МР 40
Шпанската компанија „Star Bonifacio Echeverria“ го направила оружјето Star Modelo Z-45, варијанта на МР 40
Југословенската Народна Армија (ЈНА) користела оружје коешто имало надворешна сличност со МР 40, а тоа бил автоматот Застава М56, во калибар 7,62 мм Токарев. За овој автомат се користеле и бајонети.

Норвешката армија произведувала и користела варијанти на МР 40 сѐ до 1990-тите години на минатиот век.
По војната, во Израел и Палестина сѐ уште го користеле МР 40 сѐ до 1956 година.
Неколку МР 40 автомати се користеле во војната во Косово, 1999 година.
Два примерока од МР 40 се користеле во борбата на LAPD SWAT против терористичка група, мај 1974.

Корисници

Австрија
Израел
Италија
Нацистичка Германија
Норвешка

WIKIPEDIA

MP-40 Schmeisser Wallpapers_28321
Вратете се на почетокот Go down
WilhelmSchwartzБрој на мислења : 1

MP-40 Schmeisser Empty
ПишувањеПредмет: Re: MP-40 Schmeisser   MP-40 Schmeisser Empty22/2/2013, 01:06

Едно од најприкладните пушкомитролези во втората светска војна.Кога сојузниците се истовариле на Нормандија често ги заменувале Томпсоните со MP-40


Последната промена е направена од WilhelmSchwartz на 22/2/2013, 01:08. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : печатна грешка)
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

MP-40 Schmeisser Empty
ПишувањеПредмет: Re: MP-40 Schmeisser   MP-40 Schmeisser Empty22/2/2013, 11:09

Вилхел Шварц, добредојде! ziveli
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

MP-40 Schmeisser Empty
ПишувањеПредмет: Re: MP-40 Schmeisser   MP-40 Schmeisser Empty10/3/2013, 00:36

Интересен експериментален шмајзер со две рамки. Кога ќе се испукала едната рамка(таа што била во оска со цевката) се притискало тоа куралото(се гледа на втората слика) и целиот склоп со двете рамки се придвижувал лево десно. Кога ќе се ипукала десната рамка, тогаш се притискала таа полугата и целиот склоп се придвижувал на десно со што полната рамка се местела пред цевката и со едноставно поново репетирање се продолжувало со пукање. И обратно. Ако прво се испукала левата рамка, се притиска полугата и целиот склопт со туркање се заносува налево....

MP-40 Schmeisser Mp40i2

MP-40 Schmeisser Mp40i

MP-40 Schmeisser Mitraill-mp-40-bnz42-musee-royal-armee-bxl-03

MP-40 Schmeisser P40-i-3

http://www.forgottenweapons.com/dual-magazine-mp40i/

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
MP-40 Schmeisser Empty
ПишувањеПредмет: Re: MP-40 Schmeisser   MP-40 Schmeisser Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
MP-40 Schmeisser
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: