ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војнички обувки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10378

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty21/12/2017, 18:03

Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1168

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty22/12/2017, 04:11

Да бе последните 2 месеца се актуелни овие фалшови Laughing

_________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1168

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty23/12/2017, 03:30

Моите гриспорт шо ги носеа специјалците на МВР.
Овде се неколку дена после купувањето
Војнички обувки - Page 43 25564910
И тука две години подоцна
Војнички обувки - Page 43 25530110
Војнички обувки - Page 43 25555310
Војнички обувки - Page 43 25589610

_________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty20/7/2018, 22:04

MISFIT напиша:
Со Саломон нема грешка, не за џабе ги носат голем број оператори на врвни специјални единици низ светов. На листа на нет за најносени чизми во специјални единици спаѓаат и Lowa. Многу се лесни и за пешачење поголеми далечини се топ. Тоа им е и мана на Планиката, ќутук тешки се, а и врие ногата летно време. Едино за Саломонот вика подобро дека ја поддржува тежината на ранец на пример и потешко доаѓа до повреда. А и на попуст се Very Happy Ама ќе видиме.


Мислам дека овие се добар компромис помеѓу Zephyr-от и нешто потешки чизми...

http://camouflage.mk/chizmi-z-6n-gtx-black
http://soldato.cz/boty-lowa-z6-s-gtx.html?hledat=lowa
http://www.militarymorons.com/equipment/footwear6.html

Е сега чисто за споредба, видете всушност колкава е понудата на LOWA, и тоа во tactical сегментот, на страна цивилниот/спортскиот. Smile

https://www.lowaboots.com/mens/task-force-tactical/

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1168

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty20/7/2018, 23:21

Ловата се перфекција,јас пошо сум мераклија на високи чизми направени целосно од кожа, веќе со години ги меркам Lowa Combat Boot GTX,ама видете им ја цената. Shocked Shocked Shocked

_________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT

Број на мислења : 204

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty20/7/2018, 23:32

ESN напиша:
Ловата се перфекција,јас пошо сум мераклија на високи чизми направени целосно од кожа, веќе со години ги меркам Lowa Combat Boot GTX,ама видете им ја цената. Shocked Shocked Shocked

Здравје ако некогаш почнеш да одиш по терени, ќе си го смениш мислењето. За пешачење најубаво е со патики. Ама не пружаат никаква заштита од елементите па затоа се прави некој компромис. Такви високи кожни би носел само на снег.

_________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1168

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty20/7/2018, 23:59

MISFIT напиша:
ESN напиша:
Ловата се перфекција,јас пошо сум мераклија на високи чизми направени целосно од кожа, веќе со години ги меркам Lowa Combat Boot GTX,ама видете им ја цената. Shocked Shocked Shocked

Здравје ако некогаш почнеш да одиш по терени, ќе си го смениш мислењето. За пешачење најубаво е со патики. Ама не пружаат никаква заштита од елементите па затоа се прави некој компромис. Такви високи кожни би носел само на снег.
Друже живеам во Берово и скоро секој ден сум по ридови и планини,па плус сум и ловџија и имам изодено и изодено по терен.И Алпината и Гриспортот се покажаа одлично.Алпината е најудобната чизма која што некогаш сум ја пробал и носел,а Гриспортот се полесни и потопли.

_________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT

Број на мислења : 204

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty21/7/2018, 16:14

Alvar напиша:
MISFIT напиша:
Со Саломон нема грешка, не за џабе ги носат голем број оператори на врвни специјални единици низ светов. На листа на нет за најносени чизми во специјални единици спаѓаат и Lowa. Многу се лесни и за пешачење поголеми далечини се топ. Тоа им е и мана на Планиката, ќутук тешки се, а и врие ногата летно време. Едино за Саломонот вика подобро дека ја поддржува тежината на ранец на пример и потешко доаѓа до повреда. А и на попуст се Very Happy  Ама ќе видиме.


Мислам дека овие се добар компромис помеѓу Zephyr-от и нешто потешки чизми...

http://camouflage.mk/chizmi-z-6n-gtx-black
http://soldato.cz/boty-lowa-z6-s-gtx.html?hledat=lowa
http://www.militarymorons.com/equipment/footwear6.html

Е сега чисто за споредба, видете всушност колкава е понудата на LOWA, и тоа во tactical сегментот, на страна цивилниот/спортскиот.  Smile

https://www.lowaboots.com/mens/task-force-tactical/

Сега баш разгледував, па се размислувам меѓу овие две:
http://camouflage.mk/chizmi-z-6n-gtx-black
http://camouflage.mk/chizmi-zephyr-gtx-mid-tf-9654

Ако се разбира некој да ми посочи што е разликата. Претпоставувам z6 се по соодветни за мојата потреба.

_________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty21/7/2018, 20:36

Lowa Z6N GTX се нешто потешки (1380g vs. 1120g) од Lowa Zephyr-от бидејќи кордура имаат само во горниот дел позади, претежно се од кожа... додека другиве кордура имаат како позади, така и на горниот дел од чизмата. Претпоставувма дека во лето Zephyr-от се поудобни, додека Z6-ките се повеќе all-around/all weather.

https://www.lowa.de/en/products/specialty-footwear/task-force/details.html?Artikel=ZEPHYR_GTX_MID_TF&ArtikelNr=310537_0410&L=1
https://www.lowa.de/en/products/specialty-footwear/task-force/details.html?Artikel=Z-6N_GTX&ArtikelNr=320662_0999&L=1

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT

Број на мислења : 204

Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty21/7/2018, 21:24

Zephyr како да се повеќе за цивилна употреба, а z6 за тактичка, за терени со поголема поддршка на зглобот.

_________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војнички обувки - Page 43 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 43 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 43 of 47Отиди на страна : Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: