ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Војнички обувки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43  Next
АвторПорака
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   10/12/2015, 19:39

Алвар друже, што квалитет се, и колку пари се движат овие чизми? Мислам нашите носеа вакви еднаш...

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8276

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   10/12/2015, 20:11

Не знам дали носеле вакви, имаа слични за мисиите во Авганистан... Alpina Tierra, или сл. модел на Alpina.
http://www.alpinashop.si/p2-326-21100/pohodna-obutev/vojaska-obutev/tierra-690b2

Од кај нас е фоткава или од нет?

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9931

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   10/12/2015, 20:16

Носеа и едни амерички многу слични на овие од СИГ,аме се милсм дека  не беа исти...


Еве ги,ги носефме ко регрути,не можам да ти кажам за квалитетот зашто беа направени партали,си ги уништифме нозете со такви чизми,+ се летни а ги носефме зимно време...
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1447481


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 10/12/2015, 20:23. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   10/12/2015, 20:23

А овие може да препознаете која фирма се?

Фоткава ми ја прати тој што сака да ми ги продаде.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9931

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   10/12/2015, 20:31

Додуша АРМ користеше 4/5 врсти на пустински чизми,кој како ке фатеше
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8276

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   10/12/2015, 20:39

Не пишува што фирма се на нив?

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

avatar

Број на мислења : 725

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   11/12/2015, 11:16

Сиг јас пошо се занимавам со таа дилема и голем љубител на чизми посебно војнички можам да ти кажам нашите мировници никогаш немаат носено вакви чизми.Носеа највеќе алпина пустинскиот модел,па беливил кој успеа да се докопа до нив алал му вера,беитс исто така и во ирак првата тура што отидоа волците сите носеа алтама пустински.

_________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

avatar

Број на мислења : 1272

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   11/12/2015, 17:01

Пред околу еден месец купив Grisport (Explorer boot) и би рекол дека барем засега сум задоволен од нив. Има некој искуство со Grisport? Very Happy
_________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8276

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   11/12/2015, 17:19

Alvar напиша:
Ги земав пред некој ден. GriSport со Vibram ѓон.
Слики од пред некоја година. Smile

Ги имам носено 5-6 пати само, така да не би можел да кажам какви се во услови на експлоатација, иако се доста квалитетно изработени.
Во зимски услови, но и на терен по планини, начесто носам ниски Salomon патики. Моментално го носам 3-от пар, наверојатно наскоро ќе ги заменам и со 4-ти.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

avatar

Број на мислења : 1272

ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   11/12/2015, 21:03

[quote="Alvar"]
Alvar напиша:


Ги имам носено 5-6 пати само, така да не би можел да кажам какви се во услови на експлоатација, иако се доста квалитетно изработени.
Во зимски услови, но и на терен по планини, начесто носам ниски Salomon патики. Моментално го носам 3-от пар, наверојатно наскоро ќе ги заменам и со 4-ти.

Јас ги носам исклучиво во урбана средина. Сепак Salomon можеби се подобри, не сум имал прилика да ги носам, меѓутоа има доста разлика во цената помеѓу моделите на Grisport и Salomon. Very Happy

_________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 39 of 43Отиди на страна : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: