ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војнички обувки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 25 ... 48  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyВто 6 Ное - 21:26

За платнени Salomon не можам да зборам бидејќи не сум носел... али кожните со Gore-Tex мембрана се одлични.
Секако, не се баш планинарски модели како Planika-та или Alpina-та... но се ОК за light treking и сл. активности. Како и за секојдневно носење во зимски услови.
Ако сакаш нешто што ќе го носиш во било кое време... а највеќе во зима, гледај да е од кожа.
Инаку нашава армија колку знам користи Alpina, Planika, Bates, МД чизми... и секако чизми по индивидуален избор кој ги задоволува условите.
Сум видел да носат и Altama, Wellco, стандардни Bundeswehr чизми... итн, итн...

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyВто 6 Ное - 22:45

Во нашата војска има еден куп модели и морам да признаам дека меѓу нив има доста добри парчиња.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyВто 6 Ное - 22:57

Секако најдобри се....

Војнички обувки - Page 3 BAOQ5

Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyВто 6 Ное - 23:01

Е кај ги спомна алал да ти е. Имам вакви готово нови од 2001, кажете ми искуства ако сте имале? водонепропусност, удобност и сл.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyВто 6 Ное - 23:56

Frogfoot напиша:
Е кај ги спомна алал да ти е. Имам вакви готово нови од 2001, кажете ми искуства ако сте имале? водонепропусност, удобност и сл.

Имам и јас нови некористени. Никогаш не сум ги носел но мислам дека е време да ги пробам. Срамота е да ги имам а да не ги пробам. Сепак се легендарни Very Happy

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyСре 7 Ное - 0:28

Ја би ти препорачал да ги оставиш неносени. Smile
Им треба едно 2-3 недели да се разгазат... а за тие 2-3 недели гледај да имаш добра количина ханзапласт.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyПон 19 Ное - 12:41


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyПон 19 Ное - 20:31

Alvar напиша:
Ја би ти препорачал да ги оставиш неносени. Smile
Им треба едно 2-3 недели да се разгазат... а за тие 2-3 недели гледај да имаш добра количина ханзапласт.

А потоа арни се или дефинитивно да ги чувам како сувенир? Smile
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyПон 19 Ное - 22:31

Ма... чувај ги како сувенир. Smile
Има подобри решенија за секоја дејност... било да е планинарење, лов, зимски услови, па и за во бој.
Е сега ако мора да се носат како што мора да се носат во армија... тоа е.

Моите на крајот од воениот рок имаа дупки кај палците бидејќи беа излижани скроз од четкање, трчање и што ти не... а од ѓоновите низ кожната постава/влошка беа искочени штрафовите (кој го држат ѓонот на чизмата) кој даваа посебен филинг кога одиш. Војничка акупунктура. Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 EmptyПон 19 Ное - 22:32

Штрафовите дефинитивно им даваат посебен шмек на чизмите Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војнички обувки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 48Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 25 ... 48  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: