Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Војнички обувки

Go down 
+19
fighter
JKD
shady3
BABUN
Ilija Uzunov
tose
Smrtnikot
Legija91
darkness
alexmkd
ESN
leopard
Klinton
Momak od Gjorce
beowulf
Alvar
Зоран
Генерал
SIG
23 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 35 ... 51  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6107

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty26/12/2013, 23:26

Имаш искуство со Хали Хансен? Овие со цена се во ранг со Тибетот и Тундрата...

Зошто кожата не те бендисува, мислам дека е иста како и на нив? јбг, не се Арпеназ, не сум толку голем планинар да земам такви чизми, да бев такви земав без размислување.

Инаку, повеќе низ град ќе ги носам па затоа ги зедов, овие ми се единствени за на зима...ќе мора и да излегувам со нив и сл. нешто што не би можел да го правам со Арпеназот на пример, па и тундрата која е релативно гломазна, но е во граници на нормала.

А со кој спреј ти останаа бели трагови? и со кој спреј имаш поголемо искуство?
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1572

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty26/12/2013, 23:55

Frogfoot напиша:
Имаш искуство со Хали Хансен? Овие со цена се во ранг со Тибетот и Тундрата...

Зошто кожата не те бендисува, мислам дека е иста како и на нив? јбг, не се Арпеназ, не сум толку голем планинар да земам такви чизми, да бев такви земав без размислување.

Инаку, повеќе низ град ќе ги носам па затоа ги зедов, овие ми се единствени за на зима...ќе мора и да излегувам со нив и сл. нешто што не би можел да го правам со Арпеназот на пример, па и тундрата која е релативно гломазна, но е во граници на нормала.

А со кој спреј ти останаа бели трагови? и со кој спреј имаш поголемо искуство?
Немам а не ни сакам да имам.Добро во цена се тука некаде точно.Брат истата велур е ама ова е крута кожа кај тебе да сум на твоето место крема не би им ставал само спреј.Како што ти кажав на кој за каква намена му се тоа е се тоа што треба на мене ми требааше чизми за јаки услови затоа и ги зедов арпеназот.Од бама спрејот имам ставано линк на претходната страна,со него имам искуство ова ми е втор спреј ама веќе на моите чизми не ставам спреј поради дамките што ги остава на кожата.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10934

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty26/12/2013, 23:58

Со задравје да ги носиш Алек, за зимски (и урбани) услови мислам дека се тамам. Сепак HH не се некоја бофл фирма. Smile 

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6107

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty27/12/2013, 08:21

Баш поради тоа и ги зедов друже....  Smile 

Инаку, ме интересира, при првото носење, треба пред првото носење да ги напрскам со спрејот или како што се вака можам?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty27/12/2013, 08:44

Frogfoot напиша:
Баш поради тоа и ги зедов друже....  Smile 

Инаку, ме интересира, при првото носење, треба пред првото носење да ги напрскам со спрејот или како што се вака можам?

Спрејот се нанесува 30 минути пред излегување. Така пишува на упатството.


http://www.kemplast.si/?mod=catalog&action=productDetails&ID=27

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6107

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty27/12/2013, 12:58

ESN напиша:
Frogfoot напиша:
Имаш искуство со Хали Хансен? Овие со цена се во ранг со Тибетот и Тундрата...

Зошто кожата не те бендисува, мислам дека е иста како и на нив? јбг, не се Арпеназ, не сум толку голем планинар да земам такви чизми, да бев такви земав без размислување.

Инаку, повеќе низ град ќе ги носам па затоа ги зедов, овие ми се единствени за на зима...ќе мора и да излегувам со нив и сл. нешто што не би можел да го правам со Арпеназот на пример, па и тундрата која е релативно гломазна, но е во граници на нормала.

А со кој спреј ти останаа бели трагови? и со кој спреј имаш поголемо искуство?
Немам а не ни сакам да имам.Добро во цена се тука некаде точно.Брат истата велур е ама ова е крута кожа кај тебе да сум на твоето место крема не би им ставал само спреј.Како што ти кажав на кој за каква намена му се тоа е се тоа што треба на мене ми требааше чизми за јаки услови затоа и ги зедов арпеназот.Од бама спрејот имам ставано линк на претходната страна,со него имам искуство ова ми е втор спреј ама веќе на моите чизми не ставам спреј поради дамките што ги остава на кожата.

Другар, не ме сфаќај погрешно ама ако немаш искуство со нешто не е коректно да велиш дека не чини. Хели Хансен е Фирмиште од светска класа, и ако ништо друго на брендот му верувам. Времето ќе покаже дали вредат за парите или пак не. Јас имам користено други производи на Хели Хансен, сите се со солени цени, и имам само пофални зборови. За обувки немам користено па неможам да кажам сеуште.

Друга работа, ги земаме со различна намена, мене примарна ми е шетање низ град, излегување и сл. односно единствена чизма за оваа зима. Ти веројатно ја зеде Алпината (Арпеназ?) за на планина, и претпоставувам дека се сложуваш дека не е најдобра за излегување низ град. Мене планинарењето ми е секундарно и ако одам 2-3 пати зимава на планина тоа ќе биде добро, и сигурен сум дека нема да имам проблем со овие, башка, ќе ставам камашни и сум релативно сигурен.

Тоа е тоа, значи коментарите од типот не чини, си се зафркнал...не држат вода, ОСОБЕНО ако немаш искуство со одредена ствар која ја кудиш.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10934

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty27/12/2013, 13:14

Frogfoot напиша:
И што е финтата со Вибрам ѓонот? на моиве не глеам вака надворешно ознака за вибрам...но ѓонот односно запците на него во средина се доста еластични...

Vibram е италијански производител на ѓонови кој го користат голем број на компании кои произведуваат обувки, значи не станува збор за тип на гума, шара или сл. туку само за ознака на фирмата (тоа жолтото знакче).  Smile 
http://www.vibram.com/index.php/us/
http://vimeo.com/15037518

Војнички обувки - Page 20 BfGYJrf

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6107

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty27/12/2013, 13:22

Јасно, фала брат. Инаку твоите се со превртена кожа нешто ко Тимберленд моделиве и овие јас што ги зедов или?

П.С Шо спреј ти користиш, односно како ги одржаваш...сега прочитав за превртена кожа наводно пошто е поосетлива, со обична вода и магично крпче ги чистеле некој...некој пак викаат спреј.. незнам кој памет да го слушам.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10934

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty27/12/2013, 14:05

Frogfoot напиша:
Јасно, фала брат. Инаку твоите се со превртена кожа нешто ко Тимберленд моделиве и овие јас што ги зедов или?

П.С Шо спреј ти користиш, односно како ги одржаваш...сега прочитав за превртена кожа наводно пошто е поосетлива, со обична вода и магично крпче ги чистеле некој...некој пак викаат спреј.. незнам кој памет да го слушам.

NP. Инаку моиве не се превртена кожа (suede), но не се ни лакирани. Чуден финиш имаат.. нешто како Planika-та, но секако се со sympatex водонепропусна мембрана, така да не му берам многу гајле какви се од надвор се додека не пуштаат вода... а не пуштаат во никакви услови бидејќи истите ги имаат пар познати кој се качуваат по планини со нив и во зима.  Smile 

И јас користам силиконски Bama спреј за заштита (на неколку вида обувки), и истиов кај мене досега не направил проблем со флеки.
Претпоставувам дека истиов не одговара на типот на кожа од кој се направени Алпината (која е мазна), и дека подобра заштита за нив е кремата.
Инаку обувките ги прскам на отворено (има доста јак мирис) и од 20cm далечина како што е обележано на упатството, ги оставам да се исушат едно 10-тина минути и терам. Wink

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty27/12/2013, 15:07

Pozadi sobranie ima prodavniche na Bargala Shtip koi veruvale ili ne go pravat Timberland kaj nas.
Ima neshto so siten feler koi nie ne bi go primetile a se napola poevtini.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Војнички обувки - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 20 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 20 of 51Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 35 ... 51  Next
 Similar topics
-
» Војнички песни
» Војнички кучиња

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: