ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војнички обувки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 25 ... 48  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 13:20

За подолг век на чизмите се препорачува...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 17:11

Новите обувки на Bundeswehr производ на Meindl, кој заедно со Haix и досега ги опремуваше германските војници.
Првата е за летни и топли услови, втората е за зимски, додека третата е за екстремни услови... наменета за елитните KSK единици.

Војнички обувки - Page 2 P7pIh

Војнички обувки - Page 2 FDePQ

Војнички обувки - Page 2 Paut1

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 18:31

Frogfoot напиша:
Како што читав, повеќе ја фалат Планиката од Алпината..за Магнумот...некои Стелт Форс и сл. мислењата им се поделени...

Искрено и јас некако одам кон Планика значи..и би дал 100тина евра за добри чизми што ќе ми траат со години.

Инаку користите инпрегнирачки спрејови?

Секако дека користам. Мојата опрема секогаш има најдобра нега Wink

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 19:54

Еве јас веќе две сезони носам Планика трекинг, оваа ќе ми биде трета. Топлат, не пропуштаат вода ама пошто моите се од превртена кожа многу се валкаат. Ги купив 4500(беа 5500 ама имаја предновогодишен попуст од 20%). Иначе тој модел што го бендисував повеќе беа 8500, ама толку пари не ми се даваа. Моја препорака - не купувајте чизми со превртена кожа. Ако ги носите на снег или дожд немате гајле, ама ако е суво одма се прават батал.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 20:03

Да кажам уште еден детал за Алпината. Нешто што навистина ми се допадна е еден мал детал во однос на држењето на зглобот. Кај Алпината има две испупчувања баш каде што се сместува зглобот и на тој начин се чувствува како го прицврстуваат. Ова ми дава сигурност при носењето на Алпината.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 20:04

Имав шанса да носам и пустинска варијанта на Алпина која ја има во АРМ и од нив сум задоволен.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 20:18

За сезонава што иде планирам да земам од италијанските Lomer.
Ми изгледаат на прилично чврсти чизми.
http://www.lomer.it/en/categoria.php?id_categ=2&id_lingua=2

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 21:10

Со Саломон имате искуство?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 21:33

Од првата страна. Smile

Alvar напиша:
Стандардно Salomon (france) од кој сум презадоволен (а баш спаѓаат во таа 4 seasons категорија). Gore-Tex чизмите со средна висина ги носев до лани а купени ми беа 2002-ра и буквално ги утепав од носење (дожд, снег, пентарење на Водно).

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty6/11/2012, 22:06

Го прочитав постот ама очито слабо ме држи меморијата. Јас веќе имам едни Саломон..ги купив некаде .. 2004 ми се чини. Е сега, не се многу носени тие, значи неколку зими и тоа ништо страшно низ град. Значи скоро како нови се. Прошлата зима некако се разочарав, но може да не е до нив туку да е до мене. Цело време како да ми беше ладно во нив односно ВЛАЖНО. Е сега дали беше до тоа што можеби не носев доволно дебели чорапи..или пак преку платното од снегот почна да пушта..навистина незнам..

Со тој спрејот има ефект врз платното? мислам дека нема, иако имам спреј баш ке прочитам на декларацијата па ќе пишам.

Во мислењето напиша дали сум тип што носи такви високи војнички чизми. Па искрено, немам имано потреба да носам но би сакал да имам еден пар такви добри чизми.

Еве некои на нет што ми запнаа за око..

Војнички обувки - Page 2 Merell-switchback-gore-tex-trail-boot

Незнам дали војската наша има вакви, знам дека пустинските се вакви..Rotcho , но еден другар од Крушево ми кажа дека некој од војската му понудил чизми и веќе ги зел (треба да ги видам) за 4000 денари.

Е сега претпоставувам војската наша користи вакви чизми или..?

Војнички обувки - Page 2 ROTHCO5083_2
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војнички обувки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 48Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 25 ... 48  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: