ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Американска морнарица - US NAVY

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Американска морнарица - US NAVY   14/10/2012, 13:10

Уште една тема која е доста интересна.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   14/10/2012, 13:10

Ќе ја почнам со една несекојдневна ситуација

Пентагон: Судир на нуклеарна подморница и носач на ракети

За време на рутинска обука, во близина на американскиот атлантски брег, вчера се судриле нуклеарната подморница на американската морнарица „Монпелје“ и носачот на ракети „Сан Хасинто“.
Пентагон синоќа соопшти дека ги истражува причините за судирот меѓу нуклеарната подморница и носачот на ракети од класата „Иџис“, пренесоа американските медиуми.

Во соооштението на командата на военопоморските сили на САД се наведува дека подморницата „Монпелје“ и носачот на ракети „Сан Хасинто“ се судриле во 15:30 часот по локално време, без да се посочи местото на инцидентот.

Нема повредени морнари во судирот.

-Уште не се знае какви се оштетувањата на двата пловни објекти, но нуклеарната инсталација на подморницата е неоштетена, изјави портпаролот на командата Брајан Бадура.

http://brkajrabota.mk/vesti/svet/18981-pentagon-sudir-na-nuklearna-podmornica-i-nosac-na-raketi

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   14/10/2012, 13:32

Од официјалната страница:

http://www.navy.mil/submit/display.asp?story_id=70136

NORFOLK, Va. (NNS) -- There were no injuries as a U.S. Navy submarine and an Aegis cruiser collided off the coast of the Eastern United States earlier this afternoon.

The collision between USS Montpelier (SSN 765) and USS San Jacinto (CG 56) occurred at approximately 3:30 p.m. Eastern Daylight time.

No personnel aboard either vessel were injured.

Overall damage to both ships is being evaluated. The propulsion plant of the submarine was unaffected by this collision. Both ships are currently operating under their own power.

The incident is currently under investigation.

Both the submarine and the ship were conducting routine training at the time of the accident.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   24/10/2012, 15:56

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   25/10/2012, 19:27

Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   22/12/2012, 16:56

Не знаев каде па се решив овде.

633 милијарди долари буџет за американската војска

Доцна синоќа американскиот Конгрес го прифати предлог законот за одбрамбена политика за 2013 година при што за одбраната се одвоени 633 милијарди долари.

Исто така е одредено да се заострат и санкциите кон Иран поради нивната нуклеарна програма и зајакнување на безбедносните претставништва на САД во Светот.

Сенатот, во кој доминираат владејачките демократи, го прифати со 81 глас „за” и 14 „против”, предлог законот за национална одбрана National Defense Authorization Act.

http://sitel.com.mk/633-milijardi-dolari-budzhet-za-amerikanskata-vojska

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   9/2/2013, 12:09

Морнарицата на САД нема пари за гориво за носачите на авиони

Заканата за прекин на финансирањето на американската армија доколку не биде постигнат договор за нивото на долг на САД почна да се одразува на борбената готовност, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Воената морнарица на САД најави дека го одложува предвиденото префрлање на носачот на авиони Абрахам Линколн во пристаништето Њупорт Њуз, каде овој брод треба да биде ремонтиран и наполнет со нуклеарно гориво.

- Одложувањето се должи на неизвесноста со законот за набавки за фискалната 2013 година, како во поглед на временските рокови, така и за средствата кои ќе бидат на располагање. Носачот ЦВН-72 ќе остане во воената база Норфолк, каде ќе продолжи неговото рутинско одржување додека да се обезбедат потребните финансиски средства за полнењето со гориво и ремонт, соопшти воената морнарица на САД во информација доставена до Конгресот.

Армијата предупредува дека, без гаранција дека ќе бидат обезбедени потребните финансиски средства, постои закана да се запрат и други проекти, како што е полнењето со гориво на носачот на авиони Џорџ Вашингтон и отстранувањето на нуклеарното гориво од пензионираниот носач Ентерпрајз.

Сите гранки на американската армија се ангажирани со правење планови за кратење на трошоците доколку не биде постигнат договор за нивото на долг.

Демократската и Републиканската партија се согласија да го одложат постигнувањето на договор за долгот, кој се искачи на 16,4 трилиони долари, до 1 март.

Доколку двете страни не се согласат да продолжи задолжувањето на САД, армијата е соочена со автоматско кратење на трошоците од околу 500 милијарди долари во текот на следните 10 години. Намалување на средствата за обука и вежби, одложување на набавката на нова опрема, па дури и повлекување на воената морнарица од некои делови на светските мориња, како што е областа на јужниот Атлантик, се некои од сценаријата кои се спомнуваат доколку вооружените сили на САД бидат принудени на стегање на ременот.

http://ekonomski.mk/?p=24812
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   9/2/2013, 12:36

Имаат нуклеарен погон, ваљда не им треба толку гориво освен за авионите? Rolling Eyes
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   9/2/2013, 13:12

Frogfoot напиша:
Имаат нуклеарен погон, ваљда не им треба толку гориво освен за авионите? Rolling Eyes

Српак не идат на вода... Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   22/2/2013, 00:11

USS Freedom

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Американска морнарица - US NAVY   

Вратете се на почетокот Go down
 
Американска морнарица - US NAVY
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Поморски сили-
Отиди до: