ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28  Next
АвторПорака
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   6/1/2017, 15:58

Momak od Gjorce напиша:
Не знам само зошто ја заменуваат Г36,иако е подолго време на пазарот,се уште се смета за современо оружје

Па, повеќе ради политички, отколку ради реални причини. Министерката за Одбрана на DE Ursula von der Leyen сакаше да собере некој политички поени па тргна во "војна" со HK. Како и да е, на следниот тендер повеќе од сигурно е дека ќе учествува HK, како и Rheinmetall-Steyr, веројато SIG, FN и некој други помали играчи.

Него ние што ќе правиме со старово оружје, нит има некоја најава за купување ново, нит најава за некаква модернизација барем. Од бивша ЈУ, изгледа ние ќе останеме последни што ја користат М70 во орегинална форма. Rolling Eyes

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9812

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   6/1/2017, 16:10

Ќе ја смениме М70 со АП на Броунстоун Секјурити Wink
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   6/1/2017, 16:14

Да, заборавив на нив. Laughing


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   9/1/2017, 14:04

Не сум во МК некое време...ниту пак ради обврски можам да пратам околу најавите за обемни набавки.

Т'нко по избориве а? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   9/1/2017, 19:11

Т'нко, т'нко.... клин чорба. Smile

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2334

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   11/1/2017, 11:32

Benelli MR1
_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2334

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   11/1/2017, 12:14

Norinko M4
_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   11/1/2017, 12:40

Овие најдоле во 7,62 се исто Норинко?

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2334

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   11/1/2017, 12:49

Alvar напиша:
Овие најдоле во 7,62 се исто Норинко?

Моја грешка. Тоа се Gilboa M-43.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8145

ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   11/1/2017, 12:52

Тие се израелски ако не се лажам?

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки   

Вратете се на почетокот Go down
 
Автоматски и полуавтоматски јуришни пушки
Вратете се на почетокот 
Страна 23 of 28Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: