ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Сачмарки

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty28/10/2012, 00:03

Ако сум ваков вршам самоубиство од заседа Laughing
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty28/10/2012, 14:52

Сачмарки - Page 3 317102_10151051663131362_241177616_n Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty28/10/2012, 19:07

Вчера имав можност да разгледам Хатсан ескорт суприм. Онака на прв поглед пушката има убава и елегантна силуета, кундакот и подкундакот беа убаво и модерно чекирани, спојот дрво-метал беше добар(далеку, далеку подобар од баикал мп153), надворешната обработка беше одлична без видливи траги на машинска обработка.....и се тоа ќе беше одлично ако финишот на пушката не беше вкрај кичерајски со ептен црн глос финиш кој имаше нијанса несоодветна за оружје, туку попрво би рекол за шпорети. Башка и кундакот беше лакиран, абе што да ви кажам, можеби на турците таков финиш им е убав ама мене не....Инаку цената беше 28600. Минатиот пат кога бев имаше посиромашна верзија на истата, Хатсан АС кој кошташе 24000 и за мое око беше каде каде поприфатлив.
Еве ја escort supreme. Немој да ве лажи сликата. Фотогенична е, ама во живо чист кич.
Сачмарки - Page 3 121001155140001-1

Ете ја "посиромашната" escort AS.
Сачмарки - Page 3 Escort-as

Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty1/1/2013, 22:51

Добри дечките. Smile


Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty2/1/2013, 23:42


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty3/1/2013, 12:03

Ваквиве ликови, од каде набавуваат толку разновидно оружје за презентации?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty3/1/2013, 12:15

Обично од членови кои им го следат каналот, локалната продавница за оружје која ги поддржува, увозници/дилери на одредени компании, пријатели, роднини итн.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty15/1/2013, 23:51

Интересна еднометна сачмарка од Ten X tactical наменета за прикачување на примарното оружје. Споре мене би била употреблива за преживување во природа, односно за лов на ситен дивеч или птици кои не се баш лесна мета за карабинското зрно, ама и за патрони со buckshot сачма би се нашла некоја намена. Twisted Evil
Сачмарки - Page 3 P1200983-900x601

Сачмарки - Page 3 P1200989-900x601
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty16/1/2013, 00:13

Налетав на една интересна сачмарка која можеби на лик делува како модернизирана руска саига 12 или вепр12, но всушност е америчко производство и има неколку разлики- Alliance armament origin 12.
http://www.alliancearmament.com/origin12gaugeshotgun.aspx

https://www.youtube.com/watch?v=SmSfC4G0sT4

Прво што можам да забележам е дека селекторот, во овој случај кочницата е налик на м16/4 за разлика од саига и вепр кои имаат класична ак47 кочница. Втора предност е што оваа америчката користи 12 магнум, за разлика од руските кои користат само стандард муниција. Трета разлика што можам да видам e дека рамката влегува во лежиштето како кај, еве на пример м16, што според мене е подобро за стресни ситуации за разлика од кај саига/вепр кај кои се ставаат како кај ак47.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty25/1/2013, 16:48

Intrepid tactical solutions на Shot Show 2013 претставија еден интересен модел на сачмарка на платформа на АР 10 која користи патрони кои немаат изразена ивица, немаат метално појачување на дното и нема класично ѕвездасто или роловано затворање на патронот туку патронот се затвора со пластична овална капа налик на пиштоско зрно. Ова ваљда за поголема доверливост кај полуавтоматското оружје.
Еве ја пушката. Пушка како пушка и не е интересна, и до сега имало сачмарки "м-16ки", но муницијата е интересна.
Сачмарки - Page 3 DSC_5490

Сачмарки - Page 3 DSC_5493

Сачмарки - Page 3 DSC_5492

Сачмарки - Page 3 DSC_5495
Очигледно buck shot сачми. Cool

И видео.
http://vimeo.com/57086380
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Сачмарки - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сачмарки
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: