ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Сачмарки

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Сачмарки   Сачмарки Empty30/6/2012, 17:56

Дечки пошто немаме тема за сачмарки мислам дека е редно да ја отвориме... тука постирајте што ви е воља.

Еве нешто од застава...

Сачмарки 36879_58146816_PUMPA-001
Сачмарки 36879_58146816_PUMPA-002
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty30/6/2012, 17:59

Се извинувам што текстовите се на српски, но нажалост ние немаме баш традиција со магазини за вооружување па мора да се снаоѓаме вака...

Првите борбени искуства со сачмарки...
Сачмарки 36879_608970483_ROVOVSKA-001
Сачмарки 36879_608970483_ROVOVSKA-002
Сачмарки 36879_608970483_ROVOVSKA-003
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty30/6/2012, 18:01

ATIS - борбена сачмарка
Сачмарки 36879_52953765_ATIS
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty30/6/2012, 18:06

Сачмарки 65870_48839254_-M26_and_M4

Да кажеме нешто и за ова...зошто се користи?

Према она што го имам прочитано, направено е поради тоа што гранатата од подцевната гранатофрлачка М203 , од 40мм High Explosive, може да биде неупотреблива во урбани средини кога борбите се водат на мали растојанија од проста причина што до нејзина активација доаѓа на околу 30м од нејзиното испалување.

FRAG 12 е развиен по нарачка на американските маринци кои барале нешто што има голема зауставна моќ, што е релативно слично на подцевната гранатофрлачка, но исто така што ќе може да се користи на многу кратки растојанија и не ќе предизвика голема колатерална штета. За еден од примерите се наведува и автомобил кој се залетува на контролниот пункт, па притоа не е доволен оганот од автоматската пушка туку е потребно нешто посилно кое ќе го сопре автомобилот без да предизвика поголема експлозија.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty30/6/2012, 18:08

Ако сакате уште текст кажете... Cool
Вратете се на почетокот Go down
Zajcef

Zajcef

Број на мислења : 41

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty28/8/2012, 21:16

Слабо некако развиена темава,а доста интересна тема е.Јас лично сум голем љубител на сачмарки,оној тип на љубов што се развива кон оружјето уште од раното детство.Љубовта кон сачмарките најчесто се јавува кај луѓе(од иста причина се јави и кај мене)кои во по рана возраст дошле во контакт со лов и ловци king Овој вид на оружје го сакаме не како практично тука како оружје за разонода,оружје во кое се ужива.
Често знаат да бидат доста украсени,резбани и гравирани со ловечки мотиви.Исто така овие пушки се можеби најраспространети и скоро секој бил во контакт со нив дали се тоа бокерици,двоцевки,пумпарици или полуавтомати и ретко кој не ги сака.Голем дел од ловците исто така се занимаваат и со полнење на сопствена муниција што е приказна за себе,доста интересно хоби во кое секој љубител на оружје ужива.Посебно ако се врши на стариот начин со старите алати Very Happy
Но да не се добие погрешен впечаток,па да свати некој дека се работи за реликвии од минатото кои служат за да висат на ѕид.И во денешно време ја задржуваат својата практичност и се број еден оружје за одредени задачи.Пример американците ги сметаат за најдобар вид на оружје за самоодбрана во рамките на домот,со што се согласувам.Сто пати побрзо би се фатил за пумпарица одколку за тт-ец за да се одбранам од некој во мојот дом.
Исто така заслужено своето место го најдуваат и во редовите на војската и полицијата на секаде низ светот.
Еве некои од моите омилени цевки.

Браунинг Ауто 5(нормално дело на ненадминатиот Џон Браунинг)ултимејт полуавтомат за мене,иако е првиот Very Happy
Сачмарки Browning_Auto-5_20g_Mag
Мосберг 500-класичната пумпарица.
Сачмарки 798px-Mossberg_500AL
Старата добра двоцевка по нашки чифте Very Happy
Сачмарки Mz110_1
Како и бокерицата.
Сачмарки Yildiz%2BOver-Under
Вратете се на почетокот Go down
Zajcef

Zajcef

Број на мислења : 41

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty29/8/2012, 02:36

Порно за ловџии Laughing Holland & Holland

Сачмарки Holandholand_monadirecom

Сачмарки Holland%2012ga.%2041236%20a

Сачмарки Royaldblrifle_11262287312

Сачмарки Royalssshotgun_1

Сачмарки Royalssshotgun_2a_01
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty29/8/2012, 12:25

Ме интересира што сачмарка има фраерот што го убива Тони Монтана во Скарфејс? Cool
Вратете се на почетокот Go down
Zajcef

Zajcef

Број на мислења : 41

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty29/8/2012, 12:41

Фирмата е Забала,само модифицирана,односно направена кратеж.

Иначе од кратежите мене омилен ми е винчестерот од Шварценегер-Винчестер 1887 дизајниран нормално од Џон Браунинг king

Сачмарки Original-terminator-2-hero-winchester-shotgun-comparison-vintage-x1200-x1200
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty29/8/2012, 13:36

На кој начин се кратат? Имам читано дека некои мафијаши, бандити, буквално ги сечеле цевките, секако, прецизно.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Сачмарки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сачмарки   Сачмарки Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сачмарки
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: