ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 MILES - систем за симулација на погодок

Go down 
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty30/6/2012, 17:37

MILES - Multiple Integrated Laser Engagement System

MILES - систем за симулација на погодок Figure_1_Instrumentable-Multiple_Integrated_Laser_Engagement_System_(I-MILES)

MILES е вежбовен интегриран ласерски систем за симулација на погодоци кој се користи за тренинг на припадниците на безбедносните сили во реално борбено опкружување. Системот го користат скоро сите современи армиски и полициски единици низ светот скоро 30 години.


Индивидуалниот систем за симулација на погодоци MILES се состои од ласерски уред кој е сместен на цевката на оружјето, и од сензори кои се распоредени по телото на војникот кој го користи, кои пак се поврзани со мини-компјутер кој војникот го носи со себе. При стрелањето со маневарски куршум доаѓа до вклучување на ласерот, и доколку војникот добро ја нанишанил својата цел односно противникот, доаѓа до активирање на еден од сензорите кои се наоѓаат на телото на противникот и на тој начин автоматски се вклучува звучен аларм кој го потврдува погодокот.

Во зависност од тоа каде е погодокот, уредот со помош на глас известува дали погодениот е ранет или убиен. Сето тоа го забележува мини-компјутерот на војникот и ги податоците ги праќа во централниот компјутер на кој претпоставените ја пратат ситуацијата на теренот, односно вежбата.

Правилата при користењето на овој уред се такви, да погодениот неможе да ја продолжи борбата односно испаѓа. На неговиот мини-компјутер останува забележано времето кога е погоден и од кого е погоден. Тој систем, со посредство на централниот компјутер на кој е прикажана мапата на теренот на кој се одвива симулацијата, му овозможува на раководителот со вежбата да го прати движењето на учесниците во реално време, што резултира со релативно реална слика за обученоста на учесниците и нивната спремност за снаоѓање во вистински борбени услови.

MILES - систем за симулација на погодок 2705_328573355_MILES-Multiple%20Integrated%20Laser%20Engagement%20SystemMILES - систем за симулација на погодок 1S+Combat+Load

Сличен систем за монтирање на возила
MILES - систем за симулација на погодок Stryker-MILES-XXI
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: Re: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty30/6/2012, 17:42

АРМ користеше вакви , бар на почетокот имаше вакви слики.
имаше и сензори за шлемот и на облеката.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: Re: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty1/7/2012, 11:21

Тоа веројатно било од некоја заедничка вежба, колку знам АРМ не користи (т.е нема) вакви симулациски помагала/уреди.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: Re: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty1/7/2012, 14:27

Alvar напиша:
Тоа веројатно било од некоја заедничка вежба, колку знам АРМ не користи (т.е нема) вакви симулациски помагала/уреди.

Веројатно позајмица.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: Re: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty1/7/2012, 23:51

Simunition, ова според мене е најдобар начин за симулирање реални борбени ситуации. Попросто, ерсофт на стероиди. Постојат "китови" за преадаптација на најголемиот дел од денес најчесто користеното пешадиско лесното вооружување, во оружје кое испалува simunition несмртоносна муниција.
http://simunition.com/en

Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: Re: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty2/7/2012, 17:26

beowulf напиша:
Simunition, ова според мене е најдобар начин за симулирање реални борбени ситуации. Попросто, ерсофт на стероиди. Постојат "китови" за преадаптација на најголемиот дел од денес најчесто користеното пешадиско лесното вооружување, во оружје кое испалува simunition несмртоносна муниција.
http://simunition.com/en


Пробав ер софт и сумвоодушевен!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: Re: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty4/7/2012, 00:07

Можеш во темата за ерсофт да напишеш повеќе импресии.Колку души се "спопукавте", што оружје користевте, каква заштитна опрема носевте, дали боли кога ќе те погодат.....такви работи.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
MILES - систем за симулација на погодок Empty
ПишувањеПредмет: Re: MILES - систем за симулација на погодок   MILES - систем за симулација на погодок Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
MILES - систем за симулација на погодок
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: