ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Авионски несреќи

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Авионски несреќи   23/6/2012, 14:04

Соборен Турски F-4 од страна на Сириските ПВО трупи...според Сириците ова било по грешка,но најважно е дека пилотите преживеале...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2163281/Syrian-military-admit-shooting-Turkish-fighter-jet-Mediterranean-Sea.html

Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3704

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   23/6/2012, 15:56

Momak od Gjorce напиша:
Соборен Турски F-4 од страна на Сириските ПВО трупи...според Сириците ова било по грешка,но најважно е дека пилотите преживеале...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2163281/Syrian-military-admit-shooting-Turkish-fighter-jet-Mediterranean-Sea.html

Pa sega nekoj ti leta nad glava?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   24/6/2012, 00:13

Ех грешка...Сиријците знаат дека ако оборат авион кој не лета во нивна територија тоа би било третирано како напад врз НАТО и со тоа му даваат на НАТО директна шанса да интервенира воено, она што пробува НАТО да го испровоцира и политички. Мислам дека Турциве имаат малце забегано во нивна територија затоа и критиките од Ердоган не се така оштри... Сиријциве читав тврдат дека погодиле 2 авиони од кои еден наводно се спасил..или има паднато во турски територијални води.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2335

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   29/1/2013, 00:06

Американски воен авион исчезнал над Јадранско Море

Американски воен авион ф-16 исчезнал денес над Јадранско Море, откако пилотот пријавил дека има проблем со леталото, јавува италијанската новинска агенција Анса.


Авионот на американското воено воздухопловство летал заедно со други авиони кога се прекинала неговата врска со базата на НАТО во Авијано, на североистокот на Италија, пренесува Франс прес.

Пилотот го пријавил проблемот во последната порака до базата околу 19 часот.

Во потрагата учествуваат авионите што летале со него, како и италијанската крајбрежна стража.

http://www.mkd.mk/93768/svet/amerikanski-voen-avion-isceznal-nad-jadransko-more/

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   13/2/2013, 14:26

Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   13/5/2013, 18:25

Turska vojska potvrdila je kako se jedan njihov F-16 vojni zrakoplov srušio u blizini sirijske granice. Navodi se kako je razlog pada zrakoplova vjerojatno nesreća. Turski vojni izvori ističu kako je kontakt s pilotom izgubljen nakon što je javio da će se katapultirati. Još nema informacija da li je pilot preživio. Do pada zrakoplova došlo je na prostoru planinskog predjela turske pokrajine Osmaniye, oko 50 kilometara od sirijske granice.

http://www.advance.hr/vijesti/turski-vojni-zrakoplov-srusio-se-u-blizini-sirijske-granice/
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1326

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   15/11/2013, 13:28

Срушио се војни авион код Чачка

Војни авион срушио се између Мрчајеваца и Слатине, код Чачка, потврђено РТС-у у Војсци Србије. Пилот се катапултирао и није повређен.

Војни авион типа "орао" срушио се око 12.30 часова између Мрчајеваца и Слатине, код Чачка, потврђено је РТС-у.

Пилот се катапултирао и није повређен, потврђено је РТС-у у Министарству одбране.

Према речима начелника Одељења за ванредне ситуације Моравичког округа Драгише Брочића, на лице места упућене су екипе ватрогасаца и хитне помоћи.


_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2335

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   15/11/2013, 14:36

Што би рекле Србите „ Ој Србијо меџу шљивама“. Началник на сектор за вонредни ситуации дава изјава во која не знае да каже за каков авион станува збор, бидејќи при падот се оштетил и не може да го идентификува!!!!!!! Да не навлегувам во тоа дека некои нивни политичари бомбастично најавуваа нови авиони а ваму немаат пари да ги одржуваат старите. Професионализам на нивоу ( што би рекол Жика ). А се нешто ми е позната ситуацијава...

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   15/11/2013, 15:35

Паднат е Орао 25155 ..конкретно овој:

Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1326

ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   15/11/2013, 15:57

Генерал напиша:
Што би рекле Србите „ Ој Србијо меџу шљивама“. Началник на сектор за вонредни ситуации дава изјава во која не знае да каже за каков авион станува збор, бидејќи при падот се оштетил и не може да го идентификува!!!!!!! Да не навлегувам во тоа дека некои нивни политичари бомбастично најавуваа нови авиони а ваму немаат пари да ги одржуваат старите. Професионализам на нивоу ( што би рекол Жика ). А се нешто ми е позната ситуацијава...

Не за џабе сме соседи ..

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Авионски несреќи   

Вратете се на почетокот Go down
 
Авионски несреќи
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Воени воздухопловства-
Отиди до: