ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Автомати (PDW)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty17/6/2012, 20:05

Генерал напиша:
Па ако е гумиран ќе се истроши брзо. А и пластиката при интензивно користење би се истрошила, а и би нанела гребаници на бојата. Ова го зборувам доколку има контакт. Ама доколку е решено ова на поинаков начин ( да не ја гребе навлаката ) би сакал да го пробам, па ако се покаже и да го набавам.
Колку што можев да забележам, при пукање со АЦП конверзијата, рачката за репетирање не се движи заедно со навлаката туку мирува во предна положба.Рачката има контакт со навлаката(предната страна, околу цевката и околу шипката од повратната пружина) само при мануелно репетирање, а за време на пукањето останува во предна положба.Тој дел кој е во контакт со предната страна, макар да е и пластифициран и гумиран не гледам зошто би се трошел - нема никакво оптеретување нити пак триење.Дури и навлаката кога се движи нанапред не удира во тој дел кој е прикачен за рачката за репетирање.

Кај ЕМА РОНИ системот, што го постира Алвар, репетирањето е решено на начин што на горната страна на навлаката, околу нишанот, се става пластичен дел кој се запнува на нишанот и има испакнато рачки и на левата и на десната страна.При пукање со оваа конверзија се гледа дека рачката за репетирање се движи заедно со навлаката - бидејќи рачките за репетирање се прикачени дирекно на навлаката.
Еве уште еден клип со Ема Рони конверзијата.Од 00:33 убаво се гледа пластичниот дел кој се става на задната страна на навлаката над нишанот со кој се врши репетирањето.ПС Еве уште една конверзија за глок пиштолите, КПОС Г2.Начинот на функционирање е сличен како и АЦП конверзијата со таа разлика што рачката за репетирање не е поставена напред пред цевката, како кај АЦП, туку преку шипка е поставена назад и е дизајнирана да личи и функционира како рачките за репетирање на АR15/М16 пушките.Инаку исто како и кај АЦП на предната страна на шипката има профилиран дел во форма на полукруг кој дејствува на предната страна на навлаката.


На 02:50(кога ја повлекува рачката за репетирање) убаво се гледа тој дел кој е во допир со предната страна на навлаката кој служи за репетирање:"The charging handle reaches up here to the front".
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty18/6/2012, 02:14

Ти благодарам beowulf. ziveli

Е сега уште да најдам каде може да се набави и која цена е, па да правам математики Twisted Evil Twisted Evil

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty20/6/2012, 09:57

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинАвтомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty2/7/2012, 16:00

beowulf напиша:
Profesionalec напиша:
пушка со кратка цевка, немала голем ефикасен домет но била значително подобрување во однос на она што би можело да се очекува од човек делумно обучен за ракување со пиштол. Така настанал американскиот М1 во калибар .30 US Carabine кој на некој начин бил представува темел за современите PDW (Оружја за лична заштита).
Некои зли јазици велат дека 30 carbine бил до толку инфериорен што не можел да пробие нити дебела зимска униформа, што нормално е смешно, а пак од друга страна панданот на 30 carbine - 7.62x25 токарев не можело да го задржи никаков панцир, нити пак шлем, а исто и без никаков проблем може да 'нанижи' тројца непријатели. scratch 7.62 токарев е со зрно од 5.5г и од автомат има В0 500м/с, а од пиштол 430м/с.Од друга страна 30(7.62) carbine има зрно од 7.1г и В0 од 580м/с.Па видете сами.....
ПС За време на втората светска војна Американците за своите М1Гаранд, во недостиг на М1карбин(минимизиран гаранд), развија евтин и едноставен склоп кој се става на стандардините Гаранди(со вадење на стандардниот затварач) со што пушката се преконвертира да пука во полуавтоматски режим пиштолска 7.65 муниција.Ваквите конверзии навистина се покажале како крајно неефикасни.

Еден припадник од војната 2001 ми кажа што можел да направи 7.62X25. Ставиле панцир со ниво на заштита од IIIА степен (за тие што незнаат штити од . магнум 44 калибар, и .357), и ми кажува кога испукале еден куршум во него и после кога виделе зрното од овој калибар како ништо го пробил панцирот, се фатиле сите за глава. А претходно пукале со магнум .357, некој пукал и со сопствен револвер .44 магнум, панциров летал како пердув наназад од кинетичката енергија на зрното на овие револверски калибри, а ништо од овие калибри не го пробило. Додека 7.62X25 зрното не ни го помрднал панцирот. Пукнале со тетецот на место каде што немало дупки на панцирот од претходните калибри.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty3/7/2012, 23:55

Можно е.поради помалиот калибар и заоблениот врв цела кинетичка енергија кај зрното 7.62 е сконцентрирана во една точка па можно е и IIIA панцир да пробие.Иако 357 магнум и 44 магнум во сирова сила се супериорни над 7.62(357 магнум е од прилика за 60% помоќен, а 44 магнум за 200%) поради конструкцијата на зрната која е најчесто semi wadcutter односно со туп и рамен врв, енергијата се пренесува на многу поголем дел и затоа не можат да го пробијат панцирот.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинАвтомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty4/7/2012, 01:00

Генерал напиша:
Ти благодарам beowulf. ziveli

Е сега уште да најдам каде може да се набави и која цена е, па да правам математики Twisted Evil Twisted Evil

K.P.O.S. G2 (KPOS - GEN 2)

Најблиску во Европа

http://www.policeone.ch/fab-defense-k-p-o-s-g2.html

Цена на онлајн нарачка: 575.00 франци
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8957

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty11/7/2012, 17:08

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty30/8/2012, 13:28

Незнам каде е поприкладно, во темата за пиштоли или тука... али ајде, повеќе се автомати него пиштоли.

Автомати (PDW) - Page 3 M83m11aps
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8957

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty30/8/2012, 13:30

Таман си е тука мислам. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty3/9/2012, 17:09

Автомати (PDW) - Page 3 Soldiers_military_special_forces_ump_operators_desktop_1192x775_hd-wallpaper-583815
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Автомати (PDW) - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автомати (PDW)   Автомати (PDW) - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Автомати (PDW)
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: