ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Балистика

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty16/12/2015, 12:04U.S. Army M855A1 5.56mm зрно во желатин

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty26/1/2016, 19:12

study
Ballistics By The Inch

Резултати од балистичко тестирање на најразни калибри, видови на муниција, должини на цевка и оружја.

Дечкиве имаат тестирано и разлики помеѓу традиционално и полигонално жлебање на цевка, како и ефектот на растојанието од цилиндарот до цевката кај револвери врз балистичките перформанси.

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty26/1/2016, 19:14

Alvar напиша:


U.S. Army M855A1 5.56mm зрно во желатин

Добро, муницијава не ја прекршува ли Женевската Конвенција?

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty27/1/2016, 11:19

Којзнае што би рекле во Женева за ова? Cool

http://www.alloutdoor.com/2016/01/14/oath-expanding-fragmenting-slugs/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинБалистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty27/1/2016, 14:41

Alvar напиша:
Којзнае што би рекле во Женева за ова? Cool

http://www.alloutdoor.com/2016/01/14/oath-expanding-fragmenting-slugs/

Нешто слично со ова:
MISFIT напиша:
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty27/1/2016, 21:38

MISFIT напиша:
Alvar напиша:
Којзнае што би рекле во Женева за ова? Cool

http://www.alloutdoor.com/2016/01/14/oath-expanding-fragmenting-slugs/

Нешто слично со ова:
MISFIT напиша:

Ма ништо слично со тоа!
Фрагментациона 9мм муниција... срање у боја.
Тие малечки бакарни иглички на кои се троши толку многу од енергијата на куршумот ќе имаш среќа ако пробијат низ зимска облека а пак камо ли низ ребра.
РИП муницијата мене ми има смисла за куршуми со повеќе кинетичка енергија, воглавно за пушки некаде од од 5.56мм па нагоре.


Ова „кугливе“ од друга страна и тоа како се практични.

Ефтина верзија од нив, wax slugs Twisted Evil
______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty27/1/2016, 21:44

За 9мм мислам дека најдобро е една од овие опции.

Lehigh Defense maximum expansion bullet.
Морам да кажам дека сум импресиониран не само од штетата што ја нанесува муницијава туку и од способноста да пробива низ тврди препреки.


Или малку поконвенционална муниција, Federal HST.

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty28/1/2016, 13:39


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty25/4/2016, 00:15


______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty25/9/2016, 16:52


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Балистика - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Балистика
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: