ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Балистика

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty2/3/2015, 15:53

MISFIT напиша:
Зошто мислите дека не е хумано пукање во глава? Не е тоа најбрз начин на убивање?

Во услови на воен конфликт најбитен е погодокот, било каде. Во услови на полициска интервенција доколку е нужно да се дејствува со смртоносна сила, вообичаено гледаат тоа да биде во трупот, веројатно и пред се поради правните последици. Претпоставувам кога станува збор за против-терористичко дејство, каде можноста да се опремени и со балистичка заштита, доаѓа во предвид и headshot.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинБалистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty2/3/2015, 18:33

Alvar напиша:
MISFIT напиша:
Зошто мислите дека не е хумано пукање во глава? Не е тоа најбрз начин на убивање?

Во услови на воен конфликт најбитен е погодокот, било каде. Во услови на полициска интервенција доколку е нужно да се дејствува со смртоносна сила, вообичаено гледаат тоа да биде во трупот, веројатно и пред се поради правните последици. Претпоставувам кога станува збор за против-терористичко дејство, каде можноста да се опремени и со балистичка заштита, доаѓа во предвид и headshot.

Извини што не бев доволно јасен... на претходната страна сте дискутирале за лов на дивеч, за тоа прашував, не за луѓе.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty2/3/2015, 23:23

Аха, си требало да цитираш. Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty20/3/2015, 01:14


Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty16/4/2015, 18:49

Балистика - Page 4 CzLz42E

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty16/4/2015, 20:48

Ако речеме дека желатинов е човечко тело 99% од луѓето немаат толкаво тело гледано од профил, што значи дека 5.45 поскоро ја исполнува својата цел, него 7.62...
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty16/4/2015, 21:35

Неможе да се спореди 7,62 со 5,56.Поради огромната брзина 5,56 тој има многу јака ударна сила но нема пенетрација кај него додека кај 7,62 е обратно со тоа што на тој начин е докажан како милион пати подобар на борбено поле. АК рулес Twisted Evil

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty16/4/2015, 22:46

Она погоре е 5.45х39, не 5.56х45 NATO, стандардниот калибар на Советската армија (по замената на 7.62х39), како и на Руската во моментов.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty17/4/2015, 10:38

Моја грешка лошо сум видел, ама нема веза 5,45х39 е правен да биде сличен на 5,56 разликата е само во брзината на зрното 5,56 е многу побрз но ја имаат истата улога јака ударна сила а мала пенетрација

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty17/4/2015, 17:31

Не пренесуваат толкава кинетичка енергија како 7.62, суштината на тие зрна е што се лесни и нестабилни, и прават фатални рани при влезот во телото бидејќи 5.45 се тумба, а 5.56 фрагментира при удар во ребро на пример... 7.62 само поминува низ телото и пренесува поголем дел од својата кинетичка енергија врз него.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Балистика - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Балистика
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: